Życie z astmą

Astma jest chorobą przewlekłą wymagającą długotrwałego leczenia. Aby leczenie astmy było udane, należy bezwzględnie stosować się do nakreślonego planu i aktywnie w nim uczestniczyć. Plan zwalczania astmy powinien być skonsultowany z lekarzem. Ułatwi on nam prawidłowe przyjmowanie leków, określi co może powodować astmę i pozwoli kontrolować chorobę jeśli będzie ona postępować. Dzieci w wieku lat 10 i starsze – oraz młodsze, jeśli uda im się z tym poradzić – powinny uczestniczyć w opracowaniu i przestrzeganiu takiego planu działania.

Większość ludzi z astmą jest w stanie z powodzeniem kontrolować jej symptomy we własnym domu, dzięki stosowaniu się do wszystkich zaleceń i regularnym kontrolom. Ważne jest jednak, by wiedzieć kiedy szukać odpowiedniej pomocy medycznej.

Dowiedzmy się jak poprawnie przyjmować leki. Jeśli stosujemy medykamenty w formie inhalacji, powinniśmy z pomocą lekarza nauczyć się w jaki sposób korzystać z inhalatora. Jeśli przyjmujemy leki o działaniu długookresowym, bierzmy je codziennie zgodnie z zaleceniami lekarza.

Zwracajmy uwagę na symptomy astmy, by wiedzieć jak dobrze udaje nam się panować nad chorobą. Istnieją również mierniki wskazujące wydolność płuc, ich stosowanie pomaga określić stopnień zaawansowania astmy.

Lekarz może zalecić sporządzanie notatek dotyczących symptomów lub wyników pomiarów wydolności płuc w cyklu codziennym. Przed udaniem się na konsultację, pamiętajmy o ich zabraniu.

Kroki te umożliwią śledzenie postępów w walce z postępującą astmą. Będziemy również w stanie szybciej reagować i zapobiegać powracającym atakom choroby. Takie notatki pomogą również lekarzom dostosować metody leczenia, tak by jak najbardziej odpowiadały choremu.

Długotrwałe leczenie

Pamiętajmy o regularnych badaniach, które pozwolą lekarzom ocenić poziom zaawansowania astmy i dostosować tryb leczenia. Nadrzędnym celem terapii jest zawsze osiągnięcie jak najlepszej kontroli nad astmą stosując przy tym jak najmniejszą ilość lekarstw. Może to wymagać częstych zmian w sposobie leczenia.

Jeśli plan działania jest ciężki do zrealizowania lub nie przynosi zakładanych korzyści, poinformujmy o tym lekarzy. Wspólnie pomogą nam dostosować plan, by działał efektywniej i spełniał nasze oczekiwania.

Stosujmy terapię w przypadku wystąpienia innych dolegliwości, które zakłócić zwalczanie astmy.

Zwracajmy uwagę na oznaki sugerujące pogłębianie się astmy

Astma może postępować jeśli:

Objawy występują częściej, są ostrzejsze i/lub występują w nocy uniemożliwiając sen.

Zmniejszamy intensywność zwykłych czynności i opuszczamy zajęcia w szkolę lub pracę z powodu astmy.

Miernik wydolności płuc wskazuje mniejsze pomiary lub pomiary znacznie się wahają.

Lekarstwa wydają się już nie pomagać.

Coraz częściej musimy stosować podręczny inhalator. Jeśli stosujemy lekarstwa o natychmiastowym działaniu częściej niż 2 dni w tygodniu, astma nie jest odpowiednio kontrolowana.

Z powodu ataków astmy musimy częściej korzystać z porad lekarzy.

Jeśli zaobserwujemy u siebie jakąkolwiek z powyższych oznak, skonsultujmy się z doktorem. Być może konieczna będzie zmiana terapii lub podjęcie innych kroków by w lepszym stopniu kontrolować astmę.

Starajmy się aktywnie uczestniczyć w planie zwalczania choroby. Pomoże to lepiej radzić sobie z astmą, a sama choroba nie będzie już przeszkadzać w codziennych czynnościach i utrudniać nam życia.

Powyższy artykuł został napisany na podstawie publikacji udostępnionej przez National Heart Lung and Blood Institute – instytutu zajmującego się sprawami związanymi z sercem, płucami i układem krwionośnym.

Pełna wersja publikacji w języku angielskim jest dostępna pod adresem:
http://www.nhlbi.nih.gov/health/dci/Diseases/Asthma/Asthma_LivingWith.html

Tłumaczenie zostało wykonane przez biuro tłumaczeń IBT.
Link: biuro tłumaczeń

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.