Dlaczego warto dbać o zdrowie swojej wątroby?

Wiemy już, że sprawna praca wątroby warunkuje prawidłowe funkcjonowanie organizmu, a od jej sprawności uzależnionych jest ponad 5 tysięcy funkcji życiowych i ponad 500 procesów chemicznych, zachodzących wewnątrz ludzkiego ciała. Wątroba również usuwa toksyny z organizmu. A jednak zwykle traktujemy ją niezbyt dobrze, nie przywiązując zbytniej uwagi do tego, co i jak jemy. Po prostu nie dbamy o nią, nadużywamy alkoholu, leków, jemy zbyt tłusto.

Częste procesy regeneracji komórek, a także duża ilość mitochondrium świadczą o tym, iż wątroba jest narządem, który wykonuje niezwykle ciężką pracę. Komórki wątroby spośród komórek wszystkich narządów, są najbardziej obciążone pracą. Posiadają one największą zawartość mitochondrium, bo aż 20% ich objętości. Mitochondrium to mikroelektrownia komórki przetwarzająca glukozę na energię. Regeneracja uszkodzonych komórek wątroby jest bardzo szybka. Wystarczy czasami tylko 3 tygodnie do miesiąca, aby stopniowo zregenerowały się wszystkie komórki.

Wiemy również, że komórki wątroby – hepatocyty pełnią najważniejszą rolę w pracy wątroby, mianowicie przemieniają one substancje odżywcze wchłaniane z pokarmem na związki lepiej przyswajalne przez organizm. Wątroba przemienia to, co jemy w energię, hormony, czynniki odpornościowe i czynniki krzepnięcia krwi.

Zrozumiemy dlaczego warto dbać o wątrobę, jeżeli będziemy świadomi, jakie pełni ona funkcje w organizmie. Można stwierdzić bez jakiejkolwiek przesady, że od dobrze funkcjonującej wątroby zależy nasze życie. Wątroba to prawdziwa fabryka, filtr i węzeł komunikacyjny na styku dwóch układów: trawienia i krążenia. Aby to zrozumieć, należy pokrótce poznać lokalizację, budowę wątroby i pęcherzyka żółciowego.

Powyższy tekst jest fragmentem poradnika pt.
„Jak dbać o zdrowie wątroby i pęcherzyka żółciowego?”

www.watroba-woreczek.pl

1 komentarz do “Dlaczego warto dbać o zdrowie swojej wątroby?

  1. O wątrobę warto dbać to fakt, ja się o tym przekonałam dopiero teraz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.