Zatoka włosowa

Zatoka włosowa ma też takie nazwy jak cysta włosowa, torbiel włosowa lub torbiel nadguziczna. Występuje w rowku pośladkowym bogato owłosionych mężczyzn poniżej 40 roku życia, głównie u młodzieńców po okresie pokwitania, a więc w wieku jakiś 17-25 lat. U dziewczyn występuje kilkakrotnie rzadziej. Mówiąc w uproszczeniu, powstaje na skutek „wrastania” włosa w pory skóry w wyniku czego następuje stan zapalny.

Celowo użyłem cudzysłowu w słowie „wrastanie”, ponieważ włosy nie rosną w niej z mieszków włosowych, lecz przedostają się z zewnątrz, gdy skóra jest uszkodzona na skutek np. otarcia naskórka.

Mamy do czynienia z bardzo ciekawym mechanizmem utkwienia włosów w uszkodzonej skórze. Przepraszam Cię, ale jako inżynier nie mogę sobie odmówić krótkiego opisu tego zjawiska, bo go nie znałem wcześniej.

W momencie wstawania kość krzyżowa przemieszcza się ku górze, a pośladki pozostają jeszcze oparte o podłoże. W ten sposób pojawia się siła ssąca, która wciąga wypadnięte włosy, złuszczony naskórek, części materiału z majtek itp. w otwarte pory skórne.

No i zaczyna się proces chorobowy. Gromadzące się w porach skórnych i mieszkach włosowych zanieczyszczenia zaczynają ropieć i z powstałego wrzodu wypływa wydzielina śluzowo-ropna.

Przy siedzącym trybie pracy, co dotyczy szczególnie internautów, gdy mimo bólu zaniedbasz rany w szparze pośladkowej, możesz sobie narobić kłopotów. Do tego stopnia, że konieczna będzie interwencja chirurgiczna.

Czy warto Ci dopuścić aż do takiego stanu choroby?

Powyższy tekst jest fragmentem darmowej książki „Kod raka” autorstwa Jerzego Kostowskiego.
Kliknij tutaj, by pobrac całą książkę

6 komentarze do “Zatoka włosowa

 1. Witam.
  Ostatnio wykryto u mnie właśnie zapalenie tej zatoki.
  Miałam ropnia którego rozcięto przy znieczuleniu miejscowym, bolało ale po bólu przyszła ulga.
  Miałam 15 ml ropy w ropniaku.
  Jestem cały czas na antybiotyku oraz robię sobie okłady.
  Istnieje prawdopodobieństwo że powtórzy się to i wtedy będę miała operację.
  Będę mieć wycinaną cała zatokę.
  Przyczyną zapalenia tej zatoki u kobiet jest noszenie stringów szczególnie ze sztucznych materiałów, duża potliwość oraz wada wrodzona.

 2. Z własnego doświadczenie wiem, że należy poddać się jak najszybciej operacji wycięcia, gdyż jest to jedyny sposób pozbycia się tej dolegliwości.

 3. Od dwóch miesiecy cierpie na ta chorobe. bol jest nieraz nie do wytrzymania. robie oklady ale nic nie przechodzi. prosze pomozcie mi jak to wyleczyc.

 4. Mnie okropnie sedzi kość ogonowa do tego stopnia, że robi się strupek. Czy to może być ta choroba? Do jakiego lekarza się udać?

 5. Witam,
  npiaszę ponieważ jesteśmy z moim TŻ już miesiąc po operacji.
  Więc, torbiel 5cmx8cmxgłębokość3cm. Znieczulenie od pasa w dół. Wycięcie całości. Rana nie zszywana!!!!! Nigdy nie pozwalajcie na jej zszycie!!!!! To uchroni was przed nawrotm i stanami zapalnymi. Po operacji mocne krwawienie w szpitalu (rana wielka). Na trzeci dzień wypis i do domu. Rana przypominam otwarta- ziarninowanie… Gdy TŻ przybywa do domu z raną (jechał autobusem na stojąco) i pierwszy raz widzę ranę….Prawie mdleję :/ Przerażenie wielkie. Wytyczne po operacji: 1) rana raz na dwa dni moczona w Nadmanganianie potasu razem z wymienianą zieloną taśmą,2)spryskiwana Octenispetem, 3) Wyścielona zieloną taśmą Sorbact, 4) zmieniamy opatrunki co 6h przez 1 dwa tygonie, póxniej raz dziennie ( ale tylko te duze waciki jałowe 3 sztuki włozone na zieloną taśmę) zielona taśma co dwa dni, spryskiwane Octeniseptem, 5) na wierzch 3 duże waciki suche zaktuwające ranę poziomo i 6)naklejony plaster 17cmx17 kupowany w mega rolce jak tapeta. Pacjent pojawia się w Szpitalu raz na tydzień. I zbieramy same pochwały. Efekt po miesiącu? Ładnie ziarninowanie, różowa rana, bez żandego zanieczyszczenia- poczytajcie o taśmie Sorbact. Dodakowo podaję mojemu TŻ chelaCynk i naturalny trand w płynie (ten z górnej półki). Przez miesiące oszczędzanie się, jazda samochodem i siedzenie w domu dopiero po 14 dniach. Golenie obrzeża rany i utrzymywanie higieny na 300%. Efekt super i zero strachu. Tak więc to co piszą w internecie jest straszne, ale gdy postępowanie takie jak wyżej napisałam, efekt idealny 🙂 Zero bólu, tylko na początku musiałam dojść do siebie po pierszym widoku. Teraz jestem już jak dobra pielęgniarka. Gojenie- chorobowe- 2 miesiące lub więcej. Ważne- nie zszywać. Powodzonka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.