Zapalenie zatok

Zatoki oboczne nosa to przestrzenie powietrzne w strukturze kostnej czaszki, które od wewnątrz wyścielone są nabłonkiem rzęskowym wytwarzającym śluz. Zatoki szczękowe, największe z zatok, spełniają rolę głównych filtrów zatrzymujących zanieczyszczenia obecne w powietrzu. Różnego rodzaju obce cząsteczki „przylepiają” się do śluzu, które następnie ruchami rzęsek kierowane są na zewnątrz przez naturalne ujścia zatok do przewodów nosowych.

Człowiek posiada zatoki szczękowe i sitowe istniejące od urodzenia, klinowe wykształcające się około 2-giego a czołowe – około 6-tego roku życia.

Zapalenie zatok jest jedną z najczęstszych chorób bakteryjnych. Istotne znaczenie dla rozwoju schorzenia ma zwężenie lub całkowite zamknięcie naturalnych ujść zatok. Dochodzi wówczas do zmniejszenia się zawartości tlenu w zatokach co z kolei stwarza lepsze warunki do namnażania się bakterii i rozwinięcia stanu zapalnego. Zamknięcie ujść zatok wywołują takie czynniki jak obrzęk śluzówki na tle zapalnym, alergicznym, skrzywienie przegrody nosowej, polipy.

Ostre zapalenie zatok manifestuje się bólami głowy, katarem i gorączką. Stan zapalny zwiększa wydzielanie śluzu, który nie może być usunięty z zatok. Ostre objawy choroby ustępują wówczas kiedy przywrócona zostanie drożność zatok. Charakterystycznymi objawami ostrego zapalenia zatok są: miejscowa bolesność zmienionej chorobowo zatoki, bolesność górnych zębów oraz ropna wydzielina z nosa. Ostry proces zapalny może przejść w stan przewlekły. Dolegliwości są wówczas mniej nasilone ale w dalszym ciągu utrzymuje się obrzęk śluzówek nosa, a pacjent skarży się na ustawiczne spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła. Rozpoznanie zapalenia zatok wymaga wykonania zdjęcia rentgenowskiego lub punkcji zatok. W tym ostatnim przypadku można przeprowadzić badanie bakteriologiczne wydzieliny i ustalić wrażliwość bakterii na antybiotyki.

Charakter bólu twarzy i głowy może wskazać, która zatoka jest chora. W przypadku zatok szczękowych występuje bolesność policzka, ból zębów, okolicy oczodołów i skroni. Stan zapalny zatok czołowych wywołuje silny ból głowy nasilający się podczas leżenia na plecach i uniesieniu głowy.

Moszczyński Paulin
www.lider.szs.pl

2 komentarze do “Zapalenie zatok

  1. zatoki to nie przelewki, pytanie zatem czy pobyt nad morzem może złagodzić objawy chorych zatok, czy to tylko mit? mój mąż miał robioną punkcję, ale stan wcale nie jest lepszy, sprawa wraca w przeciągu roku, jest to zabieg bardzo bolesny, czy zatem pobyt w takim środowisku wpłynie choć odrobine lepiej na stan zdrowia? szukaliśmy samodzielnie pobytu na turnusy rehabilitacyjne, znależliśmy nawet konkurs http://www.patrona.pl/konkurs/ ale czy warto iść w tym kierunku?

  2. Zatoki to ciężka sprawa. Sam nie mogłem sobie z nimi długo poradzić, ale w końcu trafiłem na stronę http://www.chorezatoki.pl/ i zdecydowałem się na podjęcie leczenia. Teraz jest już o niebo lepiej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.