Woda w szkołach

Od dawna lekarze przekonują nas, że dzieci nie piją wystarczająco dużo wody podczas dnia spędzonego w szkole i w rezultacie odwodnienie organizmu prowadzi do wielu krótko i długotrwałych problemów zdrowotnych. Dzieci łatwiej niż dorośli mogą się odwodnić. Dzieje się tak, ponieważ mają wyższy stosunek powierzchni do masy ciała, w związku z czym łatwiej tracą wodę przez wyparowanie, słabiej rozwiniętą zdolność pocenia się i słabsze funkcyjnie nerki, mniej rozwiniętą wrażliwość na odczucie pragnienia.

Istnieją dowody, że picie wody w szkole stymuluje koncentrację i zdolność zapamiętywania i jednocześnie jest bardzo ważne jako podstawa prawidłowego rozwoju dziecka. W pilotażowym projekcie przeprowadzonym przez Water UK nauczyciele rapor towali, że dostarczanie uczniom wody zapewniało stabilniejsze i bardziej efektywne środowisko nauki, a także pomagało zaszczepić zdrowe nawyki związane z piciem wody.

Dobre nawodnienie pomaga dzieciom:

poprawić koncentrację i uwagę, rozwiązać problemy z wypróżnianiem,

zmniejszyć ryzyko przewlekłych chorób,

zachować prawidłową masę ciała.

Nadwaga u dzieci zwiększyła się znacznie w ostatniej dekadzie i nadal rośnie. Jednym z czynników mających na to wpływ jest duża zawartość cukru w napojach. Wiele szkół wymienia więc automaty z napojami na automaty z wodą, a w niektórych krajach jest to wręcz wymóg prawny. Wymiana słodkich napojów na wodę, która nie zawiera kalorii, może pomóc w kontrolowaniu wagi. Słodkie napoje mają nie tylko minimalne war tości odżywcze, ale wręcz mogą zmniejszać apetyt, wskutek czego dziecko będzie opuszczać czas pełnowartościowego posiłku.

Firma Eden wspiera inicjatywy związane z promowaniem wody w szkołach poprzez zapewnianie dystrybutorów wody, systemów point-of-use i wody butelkowanej.

Żródło: Biuletyn Dobrego Samopoczucia – Eden Springs Sp. z o.o.
więcej na
www.eden.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.