Woda a przeziębienie

I znowu ta pora roku: czas przeziębień, kaszlu i grypy.Większość dorosłych zapada na jedną z tych dolegliwości średnio cztery razy w roku, a dzieci nawet częściej. Wyobraźmy sobie ciężar ekonomiczny w skali roku spowodowany utratą dni pracy – około 3 mld euro! I nic nie można na to poradzić.

A może można?

Cieknący nos, gorączka, bolące gardło itp. to dobrze znane objawy przeziębienia – dolegliwości, na którą ani lekarze ani firmy farmaceutyczne nie znalazły jeszcze cudownego środka. W praktyce dostępne bez recepty lekarstwa zwalczają jedynie objawy, a nie przyczynę. Faktem jest, że gdy wirus przeziębienia lub grypy zadomowi się w organizmie, rzeczywiście niewiele można zrobić poza przetrwaniem ich ataku.

Czy wiesz, że… Twoje płuca składają się w 85% z wody?

Nawet jeżeli brzmi to niewiarygodnie, ciało potrzebuje wody do oddychania. Aby pobierać tlen i wydalać dwutlenek węgla, nasze płuca muszą być stale nawilżane wodą.

Przeciętnie człowiek traci od pół do jednego litra wody dziennie tylko przez oddychanie.Wodę należy uzupełniać, aby płuca mogły właściwie funkcjonować.

Najlepszym sposobem zwalczania przeziębienia jest przede wszystkim zapobieganie jego pojawieniu się w organizmie. Znamy sposoby zapobiegania grypie i przeziębieniom: jest to częste mycie rąk, przyjmowanie witamin i unikanie zainfekowanych osób. Jednak prawdopodobnie najważniejszą i najłatwiejszą formą zapobiegania przeziębieniom jest ta, która jest czasem najmniej dostrzegana: właściwa wymiana płynów. Płyny wypłukują z naszych organizmów szkodliwe zanieczyszczenia i toksyny i przyczyniają się do produkcji śluzu. Zważywszy, że na zwalczanie przeziębienia czy grypy organizm zużywa więcej płynów niż zwykle, ich brak może spowodować poważne odwodnienie. Odwodnienie zaś może być jedną z wielu przyczyn gorączki. Dlatego przy odczuwaniu tego rodzaju objawów należy przyjmować więcej wody. W rzeczywistości brak płynów w organizmie może nasilać katar i kaszel.

Woda jest oczywiście najważniejszym płynem, ale sok, herbata czy rosół również uzupełniają niedobory w organizmie. Ciepłe napoje łagodzą ból gardła i mogą pomóc nawet w udrożnieniu górnych dróg oddechowych. Zaleca się również płukanie gardła wodą z solą i wdychanie wilgotnego powietrza (o ile to możliwe – z nawilżacza). W medycynie naturalnej przeziębienia traktuje się jako sposób oczyszczania organizmu z substancji toksycznych.Wokresie jesieni i zimy nasze organizmy starają się dostosować się do pory roku. Organizm wówczas kondensuje produkty przemiany materii i pozbywa się nadmiaru śluzu i elementów zatykających tkanki, co poprawia krążenie i pozwala na pompowanie krwi tak, aby było nam ciepło. Jednak proces ten daje grypopodobne objawy. Picie więcej wody pozwoli organizmowi na pozbycie się substancji toksycznych. Ćwiczenia fizyczne i pocenie się mogą być również pomocne w utrzymywaniu organizmu bez toksyn.

Przy kaszlu picie należytej ilości wody pozwala na utrzymanie cienkiej nawilżonej warstwy śluzu w płucach, co ułatwia mokry kaszel.Woda pomaga również rozluźnić flegmę i zwyczajnie łagodzi podrażnienie gardła.

Woda nie tylko może pomóc przy zapobieganiu przeziębieniom, ale może również sprawić, że cierpiący na nie poczują się lepiej. Zasadniczo więcej wody może przyczynić się do zbudowania silniejszego układu odpornościowego, a więc pijmy, bądźmy zdrowi i tak naprawdę cieszmy się z pory chłodów.

Żródło: Biuletyn Dobrego Samopoczucia – Eden Springs Sp. z o.o.
więcej na
www.eden.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.