Home > Stres

Wizualizacja

Fot. sxc.huTechniki wizualizacyjne mają na celu m.in. mentalne oddzielenie się od sytuacji, która wywołuje stres. Przykładowo, jeśli jesteś w otoczeniu negatywnych osób – wyobraź sobie, że zarzucasz na siebie fioletowy płaszcz. Możesz również stworzyć w wyobraźni tarczę, chroniącą przed negatywnym wpływem innych ludzi.

Skutecznie działa też świetlista bańka – wystarczy mentalnie otoczyć się białym lub złotym światłem, które odetnie Ciebie od źródeł stresu. Inna odmiana to lustrzany kokon, czyli otoczka odbijająca wszystkie wpływy z zewnątrz (ale również te dobre, więc później zdejmij ją).

Wizualizacja prowadzona

W tej technice, celem ćwiczenia jest stworzenie obrazu siebie w spokojnej sytuacji.

Połóż się lub usiądź wygodnie, zamknij oczy.

Wyobraź siebie w ulubionym, spokojnym miejscu. Miejscem takim może być słoneczna plaża z morską bryzą, leżenie na hamaku w górach lub na swoim własnym podwórku, leżenie na mchu w lesie… Każde miejsce jakie uważasz za spokojne i relaksujące jest dobre.

Wyobraź siebie w tym miejscu. Zobacz i poczuj wszytko co Ciebie otacza. Usłysz dźwięki (śpiew ptaków, szum morza, wiatru), poczuj zapachy(łąka, kwiaty, bryza), poczuj powiew wiatru, ciepło słońca i wszystko co jesteś w stanie zauważyć. Zrelaksuj się i ciesz się tym uczuciem.

Możesz wracać do tego miejsca za każdym razem gdy chcesz. Im częściej używasz tego miejsca, tym łatwiej i głębiej będziesz się relaksować. Możesz używać tej techniki przy problemach z zasypianiem.

Powyższy tekst jest fragmentem darmowego poradnika „15 najskuteczniejszych sposobów na radzenie sobie ze stresem” autorstwa Marcina Kijaka.
www.projektsukces.pl

Kliknij tutaj, by pobrac całą książkę

Skomentuj