Wizualizacja

Techniki wizualizacyjne mają na celu m.in. mentalne oddzielenie się od sytuacji, która wywołuje stres. Przykładowo, jeśli jesteś w otoczeniu negatywnych osób – wyobraź sobie, że zarzucasz na siebie fioletowy płaszcz. Możesz również stworzyć w wyobraźni tarczę, chroniącą przed negatywnym wpływem innych ludzi.

Skutecznie działa też świetlista bańka – wystarczy mentalnie otoczyć się białym lub złotym światłem, które odetnie Ciebie od źródeł stresu. Inna odmiana to lustrzany kokon, czyli otoczka odbijająca wszystkie wpływy z zewnątrz (ale również te dobre, więc później zdejmij ją).

Wizualizacja prowadzona

W tej technice, celem ćwiczenia jest stworzenie obrazu siebie w spokojnej sytuacji.

Połóż się lub usiądź wygodnie, zamknij oczy.

Wyobraź siebie w ulubionym, spokojnym miejscu. Miejscem takim może być słoneczna plaża z morską bryzą, leżenie na hamaku w górach lub na swoim własnym podwórku, leżenie na mchu w lesie… Każde miejsce jakie uważasz za spokojne i relaksujące jest dobre.

Wyobraź siebie w tym miejscu. Zobacz i poczuj wszytko co Ciebie otacza. Usłysz dźwięki (śpiew ptaków, szum morza, wiatru), poczuj zapachy(łąka, kwiaty, bryza), poczuj powiew wiatru, ciepło słońca i wszystko co jesteś w stanie zauważyć. Zrelaksuj się i ciesz się tym uczuciem.

Możesz wracać do tego miejsca za każdym razem gdy chcesz. Im częściej używasz tego miejsca, tym łatwiej i głębiej będziesz się relaksować. Możesz używać tej techniki przy problemach z zasypianiem.

Powyższy tekst jest fragmentem darmowego poradnika „15 najskuteczniejszych sposobów na radzenie sobie ze stresem” autorstwa Marcina Kijaka.
www.projektsukces.pl

Kliknij tutaj, by pobrac całą książkę

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.