Wątroba- najważniejszy organ?

„Orzeł wyrwał ją Prometeuszowi, a ona odrastała… W tym micie tkwi wiele prawdy. Wątroba ma wprost fenomenalne zdolności regeneracji. A jeśli w pewnym momencie mówi „Pas”, nie jest to bynajmniej sprawka orła”. Wątroba jest niewątpliwie istotnym organem w organizmie, ale czy najważniejszym? Otóż sprawna praca wątroby warunkuje prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Pomimo tego istotnego faktu nie zawsze doceniamy, jak bardzo jest ona ważna i potrzebna. Od jej sprawności uzależnionych jest ponad 5 tysięcy funkcji życiowych i ponad 500 procesów chemicznych zachodzących wewnątrz ludzkiego ciała.

Poważne zagrożenie dla zdrowia stanowią choroby wątroby. Powiększona i boląca wątroba jest mniej wydolna, a więc spowalnia swe czynności fizjologiczne, słabnie jej zdolność wytwarzania substancji białkowych, energetycznych, oraz odtruwania organizmu. Ogólnie rzecz ujmując, cały organizm zaczyna źle funkcjonować.

Wątroba usuwa toksyny z organizmu. Aby prawidłowo funkcjonowała, należy zwracać uwagę głównie na to, co i jak spożywamy. Niezwykle istotny jest również tryb życia, jaki prowadzimy. Niestety wiele osób zbyt mało uwagi poświęca zdrowiu swojej wątroby, na szczęście ta dobrze radzi sobie z trudnościami i ma wielkie zdolności do regeneracji.

Można wręcz powiedzieć, że tak jak u mitycznego Prometeusza wątroba odrasta nam, innymi słowy regeneruje się. Może funkcjonować nawet po utracie 50% swojej wielkości! Pomimo to wątroba dość często choruje, przeanalizujmy więc, na jakie choroby jest narażona.

Powyższy tekst jest fragmentem poradnika pt.
„Jak dbać o zdrowie wątroby i pęcherzyka żółciowego?”

www.watroba-woreczek.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.