Uroda

Ludzie w dużej mierze postrzegają innych na podstawie wyglądu zewnętrznego. Chcąc lub nie, dzieje się tak podświadomie. Instynktownie przypisujemy osobom bardziej atrakcyjnym lepsze cechy i analogicznie osobom postrzeganym jako brzydkie, przypisuje się negatywne cechy. Ma to miejsce już w najmłodszych latach naszego życia.

Mówienie komuś, że jest brzydki i odrzucanie go z powodu braku urody jest bardzo bolesne. Osoba taka staje się obiektem niechęci, właśnie z powodu swego wyglądu. Uroda nigdy nie powinna być kryterium oceny człowieka. Nauczmy się odnajdywać w każdym człowieku piękno wewnętrzne, bowiem uroda przemija, serce pozostaje. Ceńmy ludzi za piękne cechy zewnętrzne takie jak: piękno duchowe oraz prawy charakter. Te dwie cechy są pewnego rodzaju pięknem, które tkwi we wnętrzu dobrego człowieka, niekoniecznie urodziwego.

Nasze wyobrażenie o cechach drugiej osoby na podstawie wyglądu zewnętrznego sprawia, że zupełnie nieświadomie modyfikujemy nasze zachowania, by nasze wyobrażenie o drugiej osobie stało się prawdziwe. W pięknie nie chodzi o to, by podobało nam się to samo, ale by wywoływało w nas takie same uczucia. Uroda jest różnie postrzegana w różnych kręgach kulturowych i zmienia się z biegiem czasu. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu w kulturze zachodniej, wzorce piękna były zupełnie odmienne niż w czasach obecnych. Może się wydawać, że pojęcie urody, czy też atrakcyjności fizycznej jest zupełnie różnie postrzegane przez różnych ludzi. Tymczasem okazuje się, że większość osób potrafi określić w taki sam sposób inne osoby – jako urodziwe, lub nie.

Badania psychologiczne wykazują, że fundamentalne znaczenie w wyborze partnera ma uroda. Zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn wygląd zewnętrzny ma znaczenie. To właśnie uroda decyduje o tym, czy dopadnie nas znana ”chemia”, i coś zaiskrzy między nami. To właśnie wygląd zewnętrzny decyduje o pociągu seksualnym. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni operują na co dzień słowami typu: ”on ma fajny tyłeczek”, czy ”widziałeś jej nogi?”, co daje nam potwierdzenie tego, że podoba nam się w danej osobie wygląd zewnętrzny. W dalszej fazie poznawania skupiamy się dopiero na cechach osobowości, o których na początku zapominamy. Po jakimś czasie, ku naszemu zdziwienia, stwierdzamy: ” Cóż mnie w nim urzekło, przecież bardziej podobał mi się jego kolega” ? Dopiero później uświadamiamy sobie, że nie każdy wysoki brunet jest piękny w środku.

Reasumując, nie postrzegajmy ludzi według ich wyglądu zewnętrznego. Uroda mija, i atrakcyjna blondynka, którą wybraliśmy z powodu seksapilu, za kilka lat będzie inaczej wyglądać. Jest to naturalną koleją rzeczy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.