Ukąszenia zwierząt, użądlenia przez owady i węże – pomoc

Dla wielu z nas, bliskie spotkania z owadami takimi jak: pszczoły, osy, komary są prawdziwym utrapieniem. Zwłaszcza latem atakują nas niemiłosiernie. Owady kłują, kiedy są głodne. Wypijają ludzką krew, która jest dla nich wartościowym pokarmem. Z kolei inne owady żądlą, gdyż odbierają nas, jako zagrożenie. Ukąszenia przez owady są szczególnie niebezpieczne, zwłaszcza jeżeli dotyczy to ukąszenia przez osy czy pszczoły. Problem może stanowić uczulenie na jad pszczeli. Jeżeli po użądleniu przez pszczołę czy osę, zauważymy niepokojące objawy należy niezwłocznie wezwać pogotowie, lub też samemu zawieź osobę użądloną do lekarza.

Do objawów niepokojących po użądleniu zaliczamy:

  • opuchnięte gardło
  • utrata przytomności
  • przyspieszony puls
  • gorączka
  • trudności z oddychaniem

Postępowanie na wypadek ukąszenia, czy użądlenia przez owady

W przypadku, kiedy użądli nas pszczoła, należy zdrapać ze skóry żądło za pomocą noża czy paznokcia. Po wyciągnięciu żądła należy przyłożyć na bolące miejsce okład z octu winnego albo sody oczyszczonej, w postaci łyżeczki sody rozpuszczonej w szklance wody.

W przypadku pszczoły używajmy sody, gdyż trucizna tego owada ma kwaśny odczyn, który zostanie prze nią zneutralizowany. Natomiast żądło osy ma odczyn zasadowy, dlatego neutralizatorem będzie kwas, w tym wypadku ocet winny. Na bolące miejsce można przyłożyć okład z lodu lub też środek do zmiękczania mięsa, który zmniejsza obrzęk i swędzenie. Warto zaopatrzyć się w olejek z drzewa herbacianego. Kilka kropli olejku pomoże zmniejszyć obrzęk. Z kolei olejek lawendowy pomoże nam zmniejszyć swędzenie.

W przypadku ukąszenia nas przez komara należy zaraz po ukłuciu natrzeć rankę okładem z lodu. Aby zmniejszyć swędzenie należy zastosować olejek eukaliptusowy, goździkowy lub z mięty pieprzowej. Objawem niepokojącym po ukąszeniu komara jest czerwona, obrączkowa wysypka, która niekiedy zaczyna sączyć.

Ukąszenia przez zwierzęta

Dotyczy to przede wszystkim zwierząt domowych jakimi są psy i koty. Ukąszenia takie powodują niebezpieczeństwo zakażenia się wścieklizną oraz ciężko gojące się rany.

W sytuacji, kiedy zostaniemy ukąszeni przez zwierzaka, należy niezwłocznie przemyć ranę gorącą wodą z mydłem. Ranę należy przemywać wodą utlenioną, rywanolem lub sodą oczyszczoną.

Nie wolno nam, natomiast przemywać rany spirytusem oraz jodyną, dlatego iż środki te utrudniają gojenie, wskutek koagulacji białka.

Zwierzę, które jest sprawcą ukąszenia musi być umieszczone w zakładzie weterynaryjnym, gdzie zostaje obserwowane przez weterynarza. Jeżeli nie ujawnią się objawy wścieklizny, zwierzę zostaje oddane właścicielowi.

Ukąszenie przez żmiję lub węża

Jeżeli zostaniemy ukąszeni przez żmiję czy węża, pierwsza pomoc powinna polegać na natychmiastowym nałożeniu opaski uciskowej. Opaskę taką zakładamy ponad miejsce ukąszenia w celu przeciwdziałania wchłaniania się jadu. Opaska powinna zaciskać jedynie powierzchowne naczynia krwionośne, dlatego też nie należy uciskać się nią zbyt mocno.

W przypadku narastania obrzęku należy założyć kolejną opaskę, powyżej tej pierwszej.Należy niezwłocznie wezwać pogotowie.

Akcja ratunkowa powinna przebiegać następująco:

  • rozcinamy ranę na głębokość pół centymetra
  • rozchylamy na podobną szerokość
  • odsysamy ranę za pomocą bańki lub kieliszka przez pół godziny

Groźne kleszcze

Po wędrówce po lesie czy łąkach należy dokładnie sprawdzić swoje ciało, w poszukiwaniu kleszcza. Kleszcza, który nie wszczepił się jeszcze w naszą skórę należy szybko złapać przez jednorazową chusteczkę i po prostu zniszczyć. Jeżeli kleszcz wszczepił się w naszą skórę, musimy to miejsce nasmarować spirytusem, po czym usunąć pęsetą. Kleszcza nie należy szarpać ani okręcać, gdyż może to spowodować oderwanie jedynie głowy. Reszta zostaje w naszym ciele, co powoduje zakażenie. Kleszcza należy wyciągać za odwłok, chwytając najbliżej skóry. Nawet jeżeli kleszcz został usunięty, należy skontaktować się z lekarzem.

Profilaktyka

Nasz rynek bogaty jest we wszelkiego rodzaju preparaty, które pomogą nam walczyć z owadami. Mowa tu o różnego rodzaju kremach i maściach, które przynoszą ulgę po ukąszeniu czy użądleniu. Ponadto warto zaopatrzyć się w tzw.”odstraszacze owadów”, w postaci sprajów, plastrów czy elektrycznych urządzeń. Warto także spróbować natrzeć się liśćmi bazylii pospolitej, która jest doskonałym repelentem na owady. Ponadto spożywanie czosnku powoduje, iż nasz pot pachnie tak specyficznie, że stanowi on odstraszacz dla owadów. Warto również zabezpieczyć nasze ubrania przed insektami, kupując permetrynę.

Jeśli zależy nam na pięknym lecie i doskonałym wypoczynku, postarajmy się o to, by owady nie zniszczyły nam humoru. Znając podstawowe środki ostrożności, możemy bez obaw korzystać z urlopu, czego życzymy wszystkim.

Jeżeli mają Państwo jakieś interesujące, sprawdzone metody walki z uciążliwymi owadami, prosimy podzielić się nimi z nami.

Opracowała
Anna Głowacka

1 komentarz do “Ukąszenia zwierząt, użądlenia przez owady i węże – pomoc

  1. Ja się żądlę pszczołą i wychodzi mi to na zdrowie. Reumatyzm w kolanie minął bez maści itp. Polecam jad pszeli (iniekcje) na bóle reumatyczne

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.