Twoje zdrowie

Większość ludzi tak naprawdę nie wie, czy są zdrowi czy chorzy. Na dobre zdrowie składają się nie tylko zdrowe odżywianie i ćwiczenia ruchowe. To także odpowiednie korzystanie z opieki lekarskiej oraz obserwacja swojego organizmu.

Musisz być na tyle poinformowany, by pomóc sobie samemu lub jeśli nie będzie to możliwe, zasięgnąć porady lekarza.

Czy wiesz jakim badaniom profilaktycznym powinieneś się poddawać? Przez profilaktykę możesz zapobiegać występowaniu wielu chorób. Późniejsze zdiagnozowanie choroby może również znacząco utrudnić jej leczenie.

Każdy chyba wie, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Wiele osób jednak bagatelizuje tę wiedzę, szkodząc samemu sobie. Wiele, nawet groźnych chorób, może zostać często całkowicie wyleczonych, jeśli zostaną odpowiednio szybko zdiagnozowane.

Aby na długo móc cieszyć się dobrym zdrowiem, warto zadbać o profilaktykę. W tym celu należy wykonywać badania profilaktyczne.

Oto pomocne wskazówki dla chcących zadbać o swoje zdrowie i uniknąć zachorowania

  • Badaniem, które należy wykonywać co pół roku jest kontrola uzębienia. Pamiętajmy, że na rozwój wielu chorób ogólnoustrojowych ma wpływ zły stan uzębienia.
  • Kolejnym badaniem będzie badanie RTG klatki piersiowej, któremu powinni się poddać osoby po 40 roku życia, zwłaszcza palacze. Badanie należy powtarzać co rok.
  • Badanie ciśnienia tętniczego krwi powinno być systematycznym badaniem, wykonującym w czasie wizyty u lekarza rodzinnego, bądź w warunkach domowych. Prawidłowe ciśnienie tętnicze krwi wynosi 120 na 80 a 135 na 85 mm HG. Granicznym ciśnieniem jest ciśnienie 140 na 90. Wszystko, co powyżej, jest już nadciśnieniem.
  • Badanie okulistyczne, np. badanie ciśnienia śródgałkowego. Należy je przeprowadzać po 40 roku życia 2 razy w roku. Badanie to jest badaniem profilaktycznym jaskry.
  • Raz w roku u osób po 40 roku życia należy przeprowadzić badanie krwi w kale. Badanie takie wykonuje się w celu wykrycia nowotworów jelita grubego.

Ponadto regularnie należy wykonywać badanie ogólne krwi, moczu oraz specyficzne badania kobiece, i dla męskiej płci. Mowa tutaj o regularnych wizytach u ginekologa, który wykona u nas badanie cytologiczne oraz mammografię. Każda kobieta, która rozpoczęła współżycie seksualne powinna poddać się badaniu ginekologicznemu raz w roku. Panowie powinni poddać się badaniom prostaty. Pierwsze obowiązkowe badanie należy wykonać po 50 roku życia. Trzeba je powtarzać co roku. Mężczyźni młodsi po zaobserwowaniu niepokojących objawów również powinni zgłosić się do urologa.

Jeśli zadbamy o opisaną wyżej profilaktykę zapewne będziemy spokojniejsi i pewniejsi, że w naszym organizmie nie dzieje się nic niepokojącego.

Co należy w tym temacie poruszyć to zdrowie psychiczne. W naszym kraju nadal panuje dziwny stereotyp, że ten, kto odwiedza psychologa ma problemy ”z głową”. Żyjemy w tak cywilizowanym kraju, że należało by to w końcu zmienić. Wiele jest sytuacji w życiu człowieka, że potrzebuje porady specjalisty.

Często jest tak, że ludzie cieszący się dobrym zdrowiem fizycznym i tak nie czują się dobrze fizycznie. Może mieć to podłoże psychiczne. Psycholog potrafi wysłuchać i pomóc nam przejść przez nurtujący nas problem, który w dużym stopniu może wpływać na rozwój poważnych chorób w naszym organizmie. Dlatego wizyta u psychologa powinna być kolejnym, zalecanym krokiem w kierunku profilaktyki zdrowia. Oczywiście, jeżeli to konieczne.

1 komentarz do “Twoje zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.