Tlenoterapia

Tlenoterapia to leczenie polegające na dostarczaniu organizmowi dodatkowej porcji tlenu – gazu niezbędnego do jego prawidłowego funkcjonowania.

Płuca są narządem, który odpowiada za absorpcję tlenu z powietrza. Jednak z powodu niektórych chorób i schorzeń ilość absorbowanego tlenu może być niewystarczająca.

Tlenoterapia gwarantuje prawidłowy poziom tlenu dzięki czemu organizm może lepiej funkcjonować.

Tlen dostarczany jest w metalowych butlach lub innych pojemnikach. Podaje się go do płuc za pomocą rurki w jeden z następujących sposobów:

Przez tlenową kaniulę nosową (wąsy tlenowe) składającą się z dwóch małych plastikowych rurek, które umieszcza się w obu nozdrzach.

Przez maskę twarzową, która zakrywa nos i usta.

Przez tracheostomię, zabieg chirurgiczny polegający na nacięciu szyi i tchawicy i umieszczeniu w otworze rurki, która wspomaga oddychanie.

Terapię tlenem można przeprowadzić w szpitalu, innym punkcie medycznym lub domu. Przewlekle chorzy mogą być leczeni w postaci domowego leczenia tlenem (DLT).

Opis

Aby zrozumieć na czym polega leczenie tlenem, należy wiedzieć jak działa układ oddechowy – grupa organów i tkanek. Do układu zaliczamy płuca i drogi oddechowe.

Drogi oddechowe to elementy, które doprowadzają do płuc bogate w tlen powietrze, a odprowadzają dwutlenek węgla.

Powietrze dostaje się do ciała przez nos i usta. Ocieplone i nawilżone wędruje przez krtań i tchawicę, która rozdziela się na dwa oskrzela, które z kolei wnikają do płuc.

W płucach oskrzela rozgałęziają się na tysiące mniejszych oskrzelików. Oskrzeliki kończą się cieniutkimi woreczkami zwanymi pęcherzykami płucnymi.

Każdy taki woreczek wypełniony tlenem jest pokryty siecią cieniutkich naczyń krwionośnych nazywanych naczyniami włosowatymi. Naczynia te łączą się z siecią tętnic i żył, które rozprowadzają krew po całym ciele.

Pochodzący z powietrza tlen przenika przez cienkie ściany pęcherzyków płucnych do otaczających je naczyń włosowatych. Bogata w tlen krew wędruje żyłami płucnymi i ich odgałęzieniami do serca, które pompuje ją do organów.

Niektóre choroby o przebiegu ostrym (krótkotrwałe) jak i choroby przewlekle mogą oddziaływać na przenikanie tlenu z pęcherzyków do krwi. Są to m.in. zapalenie płuc lub COPD (przewlekła obturacyjna choroba płuc).

O tym czy pacjent powinien być leczony tlenem decyduje lekarz w oparciu o wyniki gazometrii i badania pulsoksymetrycznego. Testy te mierzą ilość tlenu we krwi. Jeśli wynik wskazuje, że jest go za mało, pacjent musi poddać się tlenoterapii.

Tlen to lekarstwo, więc przepisuje go lekarz.

Pogląd

Organizm ludzi stosujących tlenoterapię funkcjonuje lepiej. Dodatkowa porcja tlenu sprawia, że stają się oni bardziej aktywni. Leczenie tlenem może pomócw różnoraki sposób:

Zmniejsza duszność i zmęczenie

Poprawia sen u ludzi cierpiących na zaburzenia oddychania podczas snu

Zwiększa długość życia u niektórych ludzi chorujących na COPD

Nawet jeśli leczenie tlenem będzie długoterminowe, terapia wcale nie musi cię ograniczać. Dzięki przenośnym elementom zestawu tlenowego będziesz mógł swobodnie poruszać się oraz wykonywać codzienne obowiązki. Zasięgnij porady lekarza w razie jakichkolwiek wątpliwości czy dana czynność nie będzie ci zagrażać.

Dostawca zestawu domowego upewni się, że dostajesz zaopatrzenie oraz sprzęt, który naprawdę potrzebujesz. Również wykwalifikowany personel pokaże ci jak poprawnie i bezpiecznie się z nim obchodzić.

Tlenoterapia sama w sobie jest bezpieczna, jednak tlen może spowodować pożar. Kiedy używasz tlenu zawsze postępuj zgodnie z instrukcjami, które otrzymałeś od dostawcy.

Jakie są zagrożenia związane z tlenoterapią?

Tlenoterapia może powodować wiele komplikacji i skutków ubocznych takich jak: wysuszenie śluzówki nosa, krwawienie z nosa, podrażnienie skóry przez wąsy tlenowe lub maskę, zmęczenie oraz poranne bole głowy.

Jeśli problemy nie ustaną, powiadom o nich swojego lekarza lub dostawcę. W zależności od problemu, lekarz może zmienić strumień objętości lub długość przyjmowania tlenu.

Jeśli przyczyną jest wysuszenie śluzówki nosa, lekarz może przepisać ci spray do nosa lub zalecić użycie nawilżacza równocześnie ze sprzętem do terapii.

Jeśli problem wynika z wąsów tlenowych lub maski twarzowej, dostawca pomoże znaleźć taką, które będzie ci bardziej odpowiadać. Może on również zalecić żele i urządzenia dostępne bez recepty, które łagodzą podrażnienie skóry.

Komplikacje na skutek tlenoterapii przez tracheostomię mogą być poważne. W tym rodzaju leczenia powietrze doprowadzane jest dzięki tracheostomii. Jest to zabieg chirurgiczny polegający na nacięciu szyi i tchawicy i umieszczeniu w otworze rurki, która wspomaga oddychanie.

Zaistniałe problem mogą dotyczyć:

Śluzowych kulek, które mogą pojawić się na rurce do oddychania wewnątrz tchawicy. Tworzą się one w wyniku wysuszenia dróg oddechowych przez tlen. Mogą powodować kaszel lub zapchanie rurki lub tchawicy.

Ześlizgnięcia się lub złamania rurki tracheostomijnej.

Zakażenia.

Uszkodzenia wyściółki tchawicy.

Właściwa opieka oraz obsługa tracheostomii wraz z rurkami i zaopatrzeniem może zminimalizować ryzyko wystąpienia powikłań.

Inne zagrożenia

Tlen powoduje pożar, a wiec należy zastosować określone środki bezpieczeństwa. Gaz ten sam w sobie jest gazem wybuchowym co może tylko pogorszyć sytuację. W kontakcie z tlenem nawet mały płomień może wyrwać się spod naszej kontroli. Również butle tlenowe narażone na wysoką temperaturę mogą eksplodować.

Dostawca domowego zestawu zostawi ci listę kroków, które należy podejmować zarówno w domu jak i w miejscu publicznym.

Jeśli na przykład nie będziesz używasz tlenu przez jakiś czas, pamiętaj aby przetrzymywać go w przewiewnym pokoju. Nigdy nie trzymaj butli ze skompresowanym tlenem lub pojemników z ciekłym gazem w małych zamkniętych pomieszczeniach, np. w kredensie, za zasłoną lub pod ciuchami.

Małe ilości tlenu mogą wyciec z pojemników. Wylane w małym pomieszczeniu mogą mieć szkodliwe skutki.

Powyższy artykuł został napisany na podstawie publikacji udostępnionej przez National Heart Lung and Blood Institute – instytutu zajmującego się sprawami związanymi z sercem, płucami i układem krwionośnym.

Pełna wersja publikacji w języku angielskim jest dostępna pod adresem:
http://www.nhlbi.nih.gov/health/dci/Diseases/oxt/oxt_whatis.html

Tłumaczenie zostało wykonane przez biuro tłumaczeń IBT.
Link: biuro tłumaczeń

1 komentarz do “Tlenoterapia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.