Swędzenie skóry

Skóra stanowi ważną barierę ochronną, dlatego też właściwa jej pielęgnacja jest potrzebna.

Skóra składa się z trzech warstw: naskórka, skóry właściwej oraz tkanki podskórnej.

Naskórek jest warstwą najcieńszą,w której nie znajdują się naczynia krwionośne.

Dlatego też jest to część skóry, która marszczy się, pęka, łuszczy itp.

Skóra spełnia wiele ważnych funkcji, w skład których wchodzą: utrzymanie stałej temperatury ciała, zapobieganie nadmiernej utracie substancji mineralnych, odpowiednik za bodźce: ciepło, zimno, ból, przyjemność i ucisk, ochrona przed uszkodzeniami fizycznymi, chemicznymi, cieplnymi, biologicznymi oraz elektrycznymi, udział w procesie wydalania potu, wydzielanie sebum, metabolizm i gromadzenie tłuszczu.

Stan naszej skóry wpływa na naszą samoocenę oraz na to, jak inni nas postrzegają, dlatego warto dbać o skórę od najmłodszych lat.

Swędzenie skóry

Przyczyn swędzenia skóry może być wiele. Może to być podrażnienie lub stan zapalny. Może to być np. reakcja na składniki kosmetyków, czy też jad owadów. Jeśli swędzenie utrzymuje się długo, warto wybrać się do dermatologa oraz wykonać stosowne badania, by wykluczyć poważniejsze choroby, których jedną z wielu cech charakterystycznych jest właśnie swędzenie skóry.

Grzybica

Jeśli na naszych stopach, narządach płciowych czy nawet paznokciach pojawiają się czerwone, łuszczące się lub pokryte drobnymi łuseczkami swędzące plamy najwyraźniej dopadła nas grzybica. Należy wtedy kupić dostępny bez recepty preparat na grzybicę i podjąć leczenie. Jeśli po dwóch tygodniach nie zauważymy wyraźnej poprawy, powinniśmy udać się do dermatologa.

Świąd

Ta dolegliwość może mieć różne podłoże. Najczęściej swędzenie skóry kojarzymy ze świądem, który jest dolegliwością bardziej dokuczliwą, niż ból. Do schorzeń wywołujących świąd skóry możemy zaliczyć infekcje bakteryjne i grzybicze, łuszczycę, nadmierne wysuszanie skóry, atopowe zapalenie skóry, alergię, miejscowe podrażnienia zakończeń nerwowych oraz wiele schorzeń ogólnoustrojowych przebiegających ze świądem oraz jako skutek uboczny chemioterapii.

Świerzb

Ta choroba również objawia się silnym swędzeniem skóry, zwłaszcza w nocy. W fałdach skóry, między palcami, na nadgarstkach, łokciach, piersiach, pośladkach i w pasie pojawia się czerwona, chropowata wysypka. Pomocny w tego typu swędzeniu jest środek przeciwhistaminowy, który złagodzi swędzenie, i krem lub szampon do zwalczania świerzbowca. Uwaga, świerzb jest chorobą zakaźną, dlatego po postawieniu diagnozy lekarskiej musimy dopilnować, by wszyscy domownicy i osoby blisko kontaktujące się z nami w tym samym czasie poddały się kuracji.

Skutek niedoczynności tarczycy

Skutkiem niedoczynności tarczycy jest zazwyczaj swędzenie skóry i wypadanie włosów. Dotyka to zazwyczaj osoby, które ukończyły 65 rok życia i u których występuje zbyt mała produkcja hormonów. Zanim udamy się do lekarza warto zaopatrzyć się w nieperfumowane mydło i kremy nawilżające naszą skórę.

Zapalenie skóry

Zapalenie skóry objawia się zazwyczaj występowaniem czerwonych lub wyraźnie różowych swędzących plam, które zmieniają się w rozległe, swędzące pęcherze. Warto wtedy sięgnąć po wapno lub dostępny bez recepty środek przeciwuczuleniowy. Bolące miejsca smarujmy kremem lub maścią z hydrokortyzolem. Jeśli objawy utrzymują się kilka dni, należy udać się do lekarza.

Sposoby na swędzenie skóry

Swędzenie skóry, niezależnie od przyczyny jest uciążliwą dolegliwością, dlatego należy zadbać o łagodzenie objawów.

Jeżeli mamy skłonność do swędzenia skóry musimy zadbać o właściwą profilaktykę.

Kąpiel w mleku
Aby nasza skóra nie była podatna na wysuszenie i stany zapalne, którym często towarzyszy swędzenie warto przygotować sobie kilka razy w tygodniu kąpiel w mleku. Kwas mlekowy pomaga usuwać martwe komórki naskórka, zatrzymując w skórze wilgoć.

Ochrona skóry rąk zimą
Zimą, z racji tego że mamy suche powietrze w naszym mieszkaniu, musimy szczególnie dbać o nasze dłonie, których skóra staje się sucha, podrażniona, swędzi i pęka. W tym celu smarujmy nasze dłonie kremem do rąk. Na wysuszoną skórę doskonale działa żel lub krem z aloesu. Zawiera on kwasy, które rozpuszczają martwe komórki, dzięki czemu skóra szybciej się złuszcza

Zmień mydło
Często winowajcą swędzenia skóry są alergeny. Warto zadbać o posiadanie mydła, które zawiera krem nawilżający. Nie stosujmy mydeł dezodoryzujących, które wysuszają skórę, a wchodzące w ich skład perfumy często podrażniają naszą skórę.

Krótka kąpiel
Zbyt długie namaczanie się powoduje zmywanie ze skóry ochronnej warstwy, która naturalnych olejków. Dlatego nasza kąpiel nie powinna przekraczać 15 minut. Używajmy ciepłej, nie gorącej wody.

Zachowujmy dobrą wilgotność powietrza
Szczególnie zimą, kiedy w naszych mieszkaniach jest sucho i duszno warto zadbać o odpowiednie nawilżanie mieszkania. Warto więc zawiesić na grzejnikach naczynie z wodą, lub kupić specjalny nawilżacz powietrza o łagodzącym zapachu.

Nawilżmy naszą skórę odpowiednią dietą
Osoby mające skłonność do swędzenia skóry powinny pić dużo wody. Warto spożywać również sardynki, makrele, łososia czy śledzia, które są bogate w kwasy tłuszczowe moega-3 odpowiedzialne za prawidłowy stan błon komórkowych naszej skóry.

Witaminki
Dla zdrowia naszej skóry niezbędne są witaminy z grupy B i witamina C oraz sole mineralne.

Witaminy z grupy B – Doskonałym źródłem pokarmowym są: chuda wołowina, mięso kurczaka, żółtko, jaja, wątroba, pełne ziarna, migdały, nasiona słonecznika, produkty sojowe, warzywa o zielonych liściach, świeże kiełki melasa, fasola.

Witamina C – owoce cytrusowe, dzika róża, pomidory, jagody, ananas, brokuły, papryka, ziemniaki.

Nasza rada

Każde niepokojące i utrzymujące się długo swędzenie skóry może być objawem poważniejszych chorób, które muszą być leczone, dlatego konsultacja lekarska jest wskazana.

Oto klika cennych uwag na temat najważniejszych wrogów naszej skóry.

Nasza skóra nie lubi:

 • suchego powietrza
 • chudnięcia i tycia
 • zanieczyszczenia
 • palenia tytoniu
 • picia alkoholu
 • nadmiernego nacisku na głowę
 • zbyt intensywnego oczyszczania
 • lekarstw
 • zaparć
 • promieniowania słonecznego

Jak zachować nasza skórę w należytym porządku?

 • Odwiedzajmy raz do roku kosmetyczkę, która zadba o stan naszej skóry.
 • Pijmy dużo wody
 • Stosujmy przeciwsłoneczny krem ochronny – codziennie
 • Stosujmy zdrową dietę
 • Zwalczajmy stres
 • Oczyszczajmy, wzmacniajmy oraz nawilżajmy naszą skórę dwa razy dziennie produktami specjalnie dobranymi do naszego typu skóry i wieku.

Opracowała
Anna Głowacka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.