Relaksacja

Do technik relaksacyjnych należy m.in. praca z oddechem. Polega ona na zwolnieniu oddechu i nadaniu mu odpowiedniego rytmu. Wpływa to bezpośrednio na naszą fizjologię, a fizjologia – na emocje.

Medytacja swobodnego oddechu wg Deepaka Chopry

Usiądź wygodnie, ręce wzdłuż ciała lub na kolanach. Oczy zamknięte, oddychaj lekko i swobodnie. Pozwól uwadze podążać za oddechem. Skoncentruj się na tym, jak powietrze wchodzi przez nos i spływa w dół do płuc. Oddychaj normalnie, niezbyt głęboko, bez wstrzymywania oddechu. Podczas wydechu zwróć uwagę na to, jak powietrze wypływa z płuc przez nos.

Pozwól aby wszystko odbywało się naturalnie. Oddech płynie swobodnie, a Twoja uwaga podąża za nim. Gdy oddech rozluźni się, uczyń go jeszcze lżejszym. Oddychaj rytmicznie w taki sposób, aby ciało czuło się wygodnie. Koncentrując całą swoją uwagę na oddechu, wchodzisz naturalnie w stan relaksu, coraz głębiej z każdym oddechem. Umysł w naturalny sposób wycisza się.

Wraz z regularną praktyką tej medytacji, będziesz mieć coraz więcej energii i witalności.

Głębokie oddychanie

Koncentrując się na oddechu, pozwalasz reszcie ciała zrelaksować się. Głębokie oddychanie jest świetnym sposobem relaksacji ciała i jego synchronizacji. Przez głęboki oddech usprawniasz funkcjonowanie układu limfatycznego, a tym samym oczyszczasz ciało.

Połóż się na plecach.

Powoli zrelaksuj swoje ciało. Możesz użyć relaksacji progresywnej, którą opisałem w tym dziale.

Zacznij powoli wdychać powietrze nosem. Wypełnij najpierw dolną część płuc, następnie środkową i górną. Upewnij się, że robisz to powili, przez 8-10 sekund.

Wstrzymaj oddech na 1-2 sekundy.

Następnie spokojnie i swobodnie zrelaksuj mięśnie klatki piersiowej, pozwalając powietrzu opuścić płuca.

Poczekaj kilka sekund i powtórz cykl.

Jeśli poczujesz jakieś zawroty głowy, oznacza że przesadzasz z oddechem(hiperwentylacja). Spowolnij go.

Dołącz wyobraźnię. Możesz wyobrazić siebie w spokojnej sytuacji, takiej jak w ciepłym oceanie. Wyobraź sobie jak wznosisz się swobodnie na fali robiąc wdech, i opadasz na dół robiąc wydech.

Relaksacja progresywna

Najlepiej, jeśli relaksację tą nagrasz (np. na mp3), w celu dokładnego podążania za instrukcjami.

Połóż się na plecach, zamknij oczy.

Skup się na swoich stopach. Poczuj ich wagę. Zrelaksuj je świadomie i pozwól aby zapadły się w łóżko. Zacznij od dużych palców, idąc w stronę kostek.

Skup się na kolanach. Poczuj ich wagę. Zrelaksuj je świadomie i poczuj jak zapadają się w łóżko.

Skup się na udach. Poczuj ich wagę. Zrelaksuje je świadomie i pozwól aby zapadły się łagodnie w łóżko.

Skup się na pośladkach. Poczuj ich wagę. Zrelaksuj je świadomie i poczuj jak zapadają się w łóżko.

Skup się na brzuchu i klatce piersiowej. Wyczuj swój oddech. Pozwól im zrelaksować się. Zacznij oddychać wolniej, głębiej i zauważ jak brzuch i klatka piersiowa zapada się w łóżko.

Skup się na dłoniach. Wyczuj ich wagę. Zrelaksuj je świadomie i poczuj jak zapadają się w łóżko.

Skup się na przedramionach. Wyczuj ich wagę. Zrelaksuj je świadomie i poczuj jak zapadają się w łóżko.

Skup się na ramionach i barkach. Wyczuj ich wagę. Zrelaksuj je świadomie i poczuj jak zapadają się w łóżko.

Skup się na szyi. Wyczuj jej wagę. Zrelaksuj ją świadomie i poczuj jak zapada się w łóżko.

Skup się na głowie. Wyczuj jej wagę. Zrelaksuj ją świadomie i poczuj jak zapada się w łóżko.

Skup się na ustach i żuchwie. Zrelaksuj mięśnie. Zwróć szczególną uwagę na mięśnie żuchwy, jeśli jest zaciśnięta to rozewrzyj ją delikatnie. Poczuj jak głęboko się relaksuje.

Pomyśl o swoich oczach. Wyczuj napięcie mięśni w oczach i dookoła nich. Rozluźnij wszystkie mięśnie oczu i wokół oczu. Zrelaksuj powieki.

Poczuj swoje policzki i czoło. Zrelaksuj je świadomie i zwolnij napięcie mięśni.

Mentalnie przeskanuj swoje ciało. Jeśli jest jakieś miejsce w którym nadal pozostaje napięcie, zrelaksuj je i pozwól opaść głębiej w łóżko.

Powyższy tekst jest fragmentem darmowego poradnika „15 najskuteczniejszych sposobów na radzenie sobie ze stresem” autorstwa Marcina Kijaka.
www.projektsukces.pl

Kliknij tutaj, by pobrac całą książkę

1 komentarz do “Relaksacja

  1. Według mnie jednym z najlepszych sposobów walki ze stresem jest działanie przez odprężenie. Jak dla mnie do tej pory najlepszy odkrytym sposobem na relaks po tygodniu pracy i dzieci jest właśnie masaż. Niedawno przeprowadziłam się do Wrocławia i testuję salony masażu 🙂 Jak na razie najlepiej wypada http://www.komfortazja.pl . Mają super masaże, tak jakby rytuały, gdzie towarzyszy temu cała otoczka. Bardzo przyjemne. Do tego ładny loka, profesjonalni masażyści i miła obsługa. A wracając do walki ze stresem to polecam masaż: http://komfortazja.pl/relaks-w-indiach.php . Pozdrawiam 🙂 Mirka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.