Urazy ręki

Stłuczenia i skręcenia ręki

Stłuczenia ręki powstają w wyniku urazów bezpośrednich. Stłuczenia i otarcia skóry nie stwarzają większych problemów leczniczych. Sprawa się komplikuje, jeśli dochodzi do uszkodzenia ścięgien. Przeoczenie lub zbagatelizowanie tych uszkodzeń może doprowadzić do przewlekłego stanu zapalnego błony maziowej i pochewek ścięgien.

Objawy przemawiające za stłuczeniem ścięgien mogą być początkowo niewielkie, jednakże po 12 – 36 godzinach ból się wzmaga, szczególnie przy próbie czynnego ruchu stłuczonego ścięgna. W czasie leczenia należy wyeliminować wszelkie ruchy, zakładając odpowiednią szynę gipsową. Po upływie tygodnia ostre dolegliwości bólowe zazwyczaj ustępują i wystarcza zwykle ograniczenie funkcji, aż do czasu powrotu pełnej ruchomości i całkowitej bezbolesności ścięgien. W obrębie dłoni szczególnie dotkliwe są stłuczenia kłębu kciuka i kłębika palca V, które sprawiają niemałe dolegliwości i wymagają długiego leczenia.

Miejscem narażonym na częste stłuczenia są dystalne paliczki palców, których krwiaki, zwykle podpaznokciowe, są zawsze bardzo bolesne. Po stłuczeniach ręki warunkiem dopuszczenia do treningu jest swobodny, niebolesny ruch palców.

Skręcenia ręki stanowią jedno z częściej stwierdzanych rozpoznań w sporcie. O ile wiązadła nadgarstka zezwalają na duży zakres ruchów w stawie promieniowo – nadgarstkowym, o tyle znacznie go utrudniają w stawie międzynadgarstkowym.

Oprócz uszkodzeń typu wiązadłowo – torebkowego spotykamy uszkodzenia poszczególnych przyczepów mięśniowych, a zwłaszcza ścięgien prostowników.

Leczenie skręceń jest podobne do stłuczeń. Ponadto stosuje się unieruchomienie na szynie gipsowej w ustawieniu czynnościowym uszkodzonej ręki na okres 2 – 3 tygodni. Ruchy czynne mogą być podjęte tylko wówczas, gdy nie towarzyszy im ból.

Wznowienie treningów powinno być odpowiednio stopniowane, gdyż zbyt wczesne podjęcie wysiłku grozi nawrotem dolegliwości.

Zwichnięcia w stawie nadgarstkowo – śródręcznym kciuka

Uszkodzenie to powstaje zazwyczaj z silnego urazu bezpośredniego. Zwichnięty palec przemieszcza się ku górze i ku tyłowi, przy czym w stawie śródręczno – paliczkowym ustawia się w przeproście, zaś w stawie międzypaliczkowym w zagięciu.

Zwichnięcie ustawia się w znieczuleniu ogólnym lub przewodowym. Po nastawieniu rękę unieruchamia się w opatrunku gipsowym na okres 3 tygodni, ustawiając kciuk w lekkim zgięciu.

Zwichnięcia często nie dają się nastawić i wówczas należy podejrzewać interpozycję torebki stawowej lub mięsni kłębka kciuka. W tych przypadkach konieczne jest leczenie operacyjne.

Piśmiennictwo:

1. Marecki Bogusław – „Anatomia funkcjonalna w zakresie studiów wychowania fizycznego – tom I”, PWN Warszawa – Poznań 1991r.

2. Mędraś Marek – „Medycyna sportowa” – Agencja Wydawnicza Medsportpress, Warszawa 2004r.

3. Piątkowski Stanisław – „Ortopedia, traumatologia i rehabilitacja narządów ruchu” – PZWL Warszawa 1990r.

4. Radzioch Witold, Grzybowski Andrzej, Łęgosz Paweł, Łatacz Waldemar – „Analiza obrażeń w sportach walki w materiale poradni medycyny sportowej w Częstochowie” – Medycyna Sportowa 9/2000, nr 110 rok 16, str. 24 – 27.

5. Sylwanowicz Witold, Michajlik Aleksander, Ramotowski Witold – „Anatomia i fizjologia człowieka”, PZWL Warszawa 1990r.

6. Tylman Donat, Dziak Artur – „Traumatologia narządu ruchu – tom I”, PZWL Warszawa 1985r.
Zajączkowski Zdzisław – „Medycyna sportowa w praktyce”, PZWL Warszawa 1984r.

Rakowski Paweł
www.lider.szs.pl

1 komentarz do “Urazy ręki

  1. Dzisiaj na w-f skakaliśmy przez kozła. Kiedy przyszła moja kolej źle ustawiłam ręce i zaczął się ból. Poszłam do pielęgniarki, która zabandażowała mi rękę. Czułam jakby naciągnęło mi się ścięgno. Ból był straszny. Nie wiem co robić!!!HELP!!!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.