Przyczyny tycia

Spożywanie dużych ilości wysoko energetycznych produktów prowadzi do nadwagi, a w konsekwencji do otyłości. Dzieje się tak dlatego, że zapotrzebowanie energetyczne organizmu jest mniejsze i organizm nie jest w stanie przetworzyć dostarczanych składników.

Spożywane posiłki powinny mieć wysoką wartość odżywczą ale bez nadmiernej wartości energetycznej.

Czynniki zdrowotne są zdecydowanie rzadszą przyczyną tycia. Jeżeli ktoś cierpi na nadwagę lub otyłość o wiele częściej niż wpływ czynników genetycznych, spotyka się umacnianie złych wzorców zarówno w odżywianiu jak i w niewystarczającej ilości ćwiczeń fizycznych. Otyłość u dzieci przeważnie spowodowana jest złymi nawykami żywieniowymi wyniesionymi z domu oraz przez niewystarczającą aktywność fizyczną.

Często w przypadku ciężkich problemów ludzie szukają ucieczki w jedzeniu. Wybierane wtedy przekąski przeważnie są wysoko energetyczne i dostarczonej wraz z nimi energii organizm nie jest w stanie przetworzyć, w skutek czego zostaje ona zamieniona w tkankę tłuszczową. Ćwiczenia fizyczne, relaksacyjne lub medytacja mogą się okazać równie skuteczną metodą poprawiającą nastrój, a na pewno o wiele zdrowszą.

U starszych ludzi wraz z wiekiem zmniejsza się podstawowe zapotrzebowanie energetyczne organizmu oraz maleje aktywność ruchowa. Należy zmniejszyć ilość spożywanych wysoko energetycznych produktów. Nie można również zapominać o aktywności fizycznej, chociażby w postaci codziennego spaceru.

Zmiana pracy na wymagającą mniejszej aktywności ruchowej, również może być przyczyną tycia. W takim wypadku należy zmienić swój jadłospis, zredukować spożywanie wysoko energetycznych produktów. Regularne wykonywanie ćwiczeń fizycznych bardzo korzystnie wpłynie na cały organizm i przyczyni się do spalenia zbędnej tkanki tłuszczowej.

1 komentarz do “Przyczyny tycia

  1. fast food, zle dieta itd. ludzie pamiętajcie o witaminach kupcie sobie sok jednodniowy z warzyw jak i owoców które są w każdym sklepie. czytajcie etykiety na produktach – wiedz co jesz !!!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.