Pracownicy chcą, aby pracodawcy dbali o nich

W ramach przeprowadzonych niedawno międzynarodowych badań dotyczących związków pomiędzy pracą, zdrowiem i dobrym samopoczuciem, 70% pracowników wskazało, iż chcieliby, aby ich pracodawcy z większą aktywnością promowali zdrowie pracowników. Badania zostały zorganizowane przez Kelly Services, jedną z wiodących światowych firm zajmujących się rozwiązaniami w zakresie zasobów ludzkich, i objęły 115 000 uczestników z 33 krajów. Pracownicy w Finlandii byli najbardziej wymagający – aż 96% z nich uznało, iż pracodawcy powinni bardziej zadbać o zdrowie swoich pracowników.

Na drugim miejscu uplasowali się Włosi (89% pracowników było tego zdania). Pracownicy amerykańscy okazali się najmniej wymagający wobec pracodawców, gdyż tylko 48% oczekuje, iż pracodawca odegra aktywną rolę w promowaniu ich zdrowia i dobrego samopoczucia.

Rola pracodawcy

„Sytuacja w miejscu pracy jest kluczowym czynnikiem dla zdrowia i dobrego samopoczucia pracowników”, objaśnia Michel Rey, Dyrektor Zarządzający Kelly Services w Szwajcarii. Pracodawcy mogą przyczynić się do zdrowia pracowników na wiele różnych sposobów poprzez promowanie zdrowych nawyków, takich jak ćwiczenia fizyczne i dobre odżywianie, a także tworząc przyjazne środowisko pracy, zapewniając – przykładowo – elastyczne godziny pracy, poprawiając komunikację, należycie doceniając wysiłek włożony w pracę i osiągnięcia oraz ograniczając stres.

Według badania Kelly Services, 25% pracowników spośród grupy badawczej było nieobecnych w ciągu roku z powodu chorób, w tym jedna trzecia przez 3 lub więcej dni. Stres podawano jako zasadniczą przyczynę chorób i nieobecności. Przepracowanie, nacisk psychologiczny, aby osiągnąć sukces, nadmierne oczekiwania i brak uznania także wymieniono jako czynniki stresogenne.

Stres może przejawić się na wiele różnych sposobów, w tym poprzez kłopoty ze snem, wyczerpanie fizyczne i psychiczne czy też migreny. Gdy więc organizm jest tak bardzo obciążony, staje się bardziej podatny na przeziębienia i wirusy, którym zdrowy organizm normalnie oparłby się. W rezultacie, nieobecności pracowników rosną. – Gdy pracownicy cieszą się dobrym zdrowiem – objaśnia Michel Rey – można znacząco ograniczyć liczbę nieobecności.

Dobre samopoczucie w działaniu

W 2008 roku szwajcarski potentat z sektora budowlanego – firma Losinger, wchodząca w skład międzynarodowej grupy Bouygues, wdrożyła projekt pilotażowy codziennych ćwiczeń przed rozpoczęciem pracy dla osób zatrudnionych na 4 placach budowy firmy.

Spółka uznała, iż do większości wypadków w miejscu pracy dochodzi rano oraz że wynikają one w głównej mierze z nieprawidłowych ruchów ciała, powodujących obrażenia układu mięśniowo-szkieletowego.

– Pracownik jest jak atleta – wyjaśnia Francois Vaultier, Menedżer Regionalny Losinger. – Żaden atleta nie rozpoczyna zawodów bez rozgrzewki. – Firma zdała sobie sprawę, iż musi przejąć inicjatywę i zapewnić pracownikom rozwiązanie, które pozwoli ograniczyć ryzyko obrażeń i związaną z nimi nieobecność w pracy.

Rozgrzewka Losinger jest przeprowadzana przez brygadzistów, którzy zostali przeszkoleni przez fachowców w dziedzinie ergonomii przez towarzystwo ubezpieczające firmę od nieszczęśliwych wypadków. – Nikt nie jest zobowiązany do wzięcia udziału, – wyjaśnia Vaultier – jednakże ci, którzy z początku wahali się, szybko przyłączyli się do grupy.

Oprócz korzystnego fizycznego wpływu rozgrzewki, która trwa nie dłużej niż 10 minut, są także dodatkowe zalety. Pracownicy stali się bardziej świadomi ruchów wykonywanych przez siebie w ciągu dnia, postępując uważniej i ograniczając ryzyko. Nasiliło się również poczucie koleżeństwa: – Nie myśleliśmy, że będzie to taka świetna zabawa – mówi jeden z pracowników.

Ćwiczenia pomogły nam stworzyć ducha współpracy. Projekt okazał się skuteczny: w roku 2008 na placach budowy firmy nie zgłoszono żadnych wypadków związanych z pracą. Opierając się na tym sukcesie, firma Losinger zdecydowała się wprowadzić poranną rozgrzewkę we wszystkich miejscach pracy w roku 2009.

Żródło: Biuletyn Dobrego Samopoczucia – Eden Springs Sp. z o.o.
więcej na
www.eden.pl

1 komentarz do “Pracownicy chcą, aby pracodawcy dbali o nich

  1. Troska i dobre traktowanie pracowników to klucz do sukcesu. Ja prowadzę firmę budowlaną i dbam o to, by pracownicy mieli zapewnione picie i pożywienie oraz odzież ochronną zakupioną w profesjonalnej firmie http://mspro-odziezrobocza.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.