Jak usprawnić pracę jelit

Pomimo, że zaparcia to problem wstydliwy, mówi się o nim coraz częściej. Powód? Dolegliwość ta dotyczy już co drugiej kobiety i co czwartego mężczyzny, tak w Polsce, jak i w Europie.

Jeśli więc należysz do tej licznej grupy – czytaj dalej. Ze względu na powszechność i skalę problemu istnieje wiele środków i sposobów, które pomagają uporać się z tą dolegliwością: od domowych metod naszych babć takich, jak jedzenie suszonych śliwek, po środki przeczyszczające.

O ile te pierwsze, choć naturalne, nie zawsze są w pełni skuteczne, o tyle te drugie mogą być wręcz niebezpieczne dla naszego zdrowia. Działanie tego rodzaju środków polega najczęściej na drażnieniu ścianek jelita grubego. Długotrwałe podawanie takich preparatów może wywoływać stany zapalne jelita, a nawet doprowadzić do jego „rozleniwienia”, gdy stajemy się w pewien sposób uzależnieni od działania tabletek.

Naturalnym sprzymierzeńcem prawidłowego funkcjonowania przewodu pokarmowego jest błonnik pokarmowy – mówi o metodach usprawniania pracy jelit Marek Kubara, z firmy Ekoprodukt, która dostarcza na rynek żywności dietetycznej „Błonnik 90”. – Ten składnik, pomimo, że nie jest trawiony przez nasz organizm, pobudza pracę jelit, a dodatkowo sprzyja wydalaniu z niego toksyn – dodaje. Dieta przeciętnego Polaka jest jednak zbyt uboga w ten składnik, ponieważ jemy głównie produkty wysoko przetworzone i białe pieczywo, które zawiera bardzo małe ilości błonnika. Przy takim sposobie żywienia warto pomyśleć o wsparciu organizmu naturalnymi preparatami wysokobłonnikowymi, najlepiej takimi, które zawierają także inne składniki poprawiające przemianę materii.

Jednym z takich polskich preparatów jest Regulan. Poza błonnikiem zawiera odtłuszczony len, wpływający łagodząco na jelita oraz probiotyczne bakterie, które współpracują z naszym układem trawiennym. Dodatkowo skład produktu jest wzbogacony o inulinę (wyciąg z cykorii), pełniącą rolę pożywki dla przyjaznych bakterii zasiedlających jelito grube. Taki kompleksowy preparat jest pomocny zarówno przy zaparciach, jak i biegunkach. Ważne jest, aby pamiętać, że produkty wysokobłonnikowe powinno się popijać dużą ilością wody, ponieważ błonnik wiąże wodę w jelitach.

A co można dla siebie zrobić poza zażywaniem preparatów? Przede wszystkim jeść więcej warzyw i owoców, kasz oraz pieczywo z pełnego przemiału. Te produkty, poza bogactwem błonnika, dostarczą nam wielu innych wartościowych składników odżywczych, wpływających pozytywnie na funkcjonowanie całego organizmu.

Agnieszka Trzepacz, Highlite PR
agnieszka.trzepacz@highlite.pl

Firma EKOPRODUKT jest obecna na rynku od 1993 roku. Zajmuje się produkcją żywności dietetycznej oraz ekologicznej. Oferowane przez nią produkty uzyskały pozytywną opinię renomowanych ośrodków badawczych, takich jak: Instytut Włókien Naturalnych w Poznaniu, Instytut Żywności i Żywienia w Warszawie, Akademia Medyczna w Gdańsku, Instytut Przemysłu Tłuszczowego. Badania wykonane przez te ośrodki potwierdziły wysoki standard jakościowy wyrobów EKOPRODUKTU i prozdrowotny wpływ na organizm człowieka.

Więcej informacji o firmie można znaleźć na stronie: www.ekoprodukt.pl.

Produkty są dostępne w aptekach i w sklepie internetowym firmy: www.sklep.ekoprodukt.pl

3 komentarze do “Jak usprawnić pracę jelit

  1. A ja polecam suplement herbaya z senesem. Biorę go od kilku tygodni i widzę dużą poprawę w funkcjonowaniu moich jelit. Wiedziałam, że senes dobrze działa na jelita, ale ten suplement ma tę przewagę nad innymi, że zawiera wyciąg z senesu, nie tylko proszek roślinny. Naprawdę skuteczny jest

  2. Odpowiednio zbilansowana dieta na pewno jest ważna dla pracy jelit, ale niestety nie zawsze wystarcza. Ja zaczęłam jeszcze brać suplement herbaya, bo zawiera wyciąg z senesu, żeby poprawić pracę jelit

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.