Postanowienia noworoczne

Nowy Rok zbliża się szybkimi krokami, i wiele ludzi czuje przymus podjęcia postanowień noworocznych, zaangażowania się w osobisty projekt, często wiążący się ze zmianą stylu życia. W przypadku większości ludzi postanowienia te dotyczą poprawy formy. Najwcześniejsze odnotowane w annałach historii obchody Nowego Roku miały miejsce w Babilonie 4000 lat temu. W tym jednak czasie Nowy Rok obchodzono w marcu. Rzymianie utrzymali tę tradycję, jednak kalendarz przez stulecia stale się zmieniał.

1 stycznia został arbitralnie ustalony jako początek roku w 46 r. p.n.e., gdy Juliusz Cezar opracował kalendarz, który bardziej dokładnie odzwierciedlał pory roku, niż czyniły to poprzednie kalendarze. Pierwszy miesiąc roku nazwano na cześć Janusa, boga początków i strażnika drzwi i wejść. Zawsze przedstawiano go jako postać o dwóch twarzach, jedną spoglądającą w przyszłość, a drugą patrzącą w przeszłość. Rzymianie zaczęli z okazji Nowego Roku dawać sobie prezenty, co miało przynieść szczęście w nadchodzącym roku.

W średniowieczu chrześcijanie przyjęli jako dzień Nowego Roku 25 grudnia – dzień narodzin Chrystusa. Następnie przełożono początek roku na 25 marca – święto Zwiastowania. W XVI wieku papież Grzegorz XIII zreformował kalendarz julijski i dniem Nowego Roku ustalono 1 stycznia.

I tak zostało po dziś dzień, ale tylko w kulturach, które stosują kalendarz słoneczny liczący 365 dni. Na przykład Chińczycy stosują kalendarz księżycowy, który liczy mniej niż 365 dni, gdyż miesiące oparte zostały na fazach księżyca.

Choć Nowy Rok nie w każdej kulturze przypada tego samego dnia, zazwyczaj jest to czas świętowania, refleksji nad przeszłością i kultywowania obyczajów, które mają przynieść szczęście w przyszłym roku. To symbol nowego początku, i idealny czas na postanowienie dokonania zmian w życiu. Ponieważ jest to święto, w którym celebruje się upływ czasu, stajemy się introspektywni. Taka introspekcja prowadzi nieuchronnie do myśli o samodoskonaleniu.

Planujecie w tym roku przyjęcie własnych postanowień noworocznych? Pomimo najlepszych chęci, według niedawno przeprowadzonych badań zaledwie 12% osób udaje się zrealizować postanowienia. Jak to zrobić? Oto kilka rad udzielonych przez ekspertów:

1. Opracuj plan – ustalenie celu bez planu to tylko pobożne życzenia. Postanowienie musi się przełożyć na konkretne działania. Według badań osoby prawdopodobieństwo realizacji celu rośnie o 22 procent, jeśli opracowano dający się wprowadzić w życie plan.

2. Opracuj plan od razu – jeśli jesteś jak większość ludzi, będziesz miał małe szanse w ciągu pierwszych dni stycznia, by się zmotywować. Po tym okresie większość ludzi całkowicie zapomina o swoich postanowieniach.

3. Bądź realistą – ustal cele, które możesz osiągnąć bez rezygnowania z wielu innych rzeczy.

4. Bądź konkretny – opisz swoje postanowienie konkretnymi słowami. Zamiast „będę ćwiczyć więcej”, powiedz sobie „będę chodzić na siłownię trzy razy w tygodniu” lub „zapiszę się na zajęcia fitness”. Dający się zmierzyć cel znacznie łatwiej monitorować i się go trzymać.

5. Podziel przyjęty cel na mniejsze i łatwiej osiągalne – na przykład zamiast „Chcę zrzucić 10 kg”, powiedz sobie „Chcę zrzucić 2 kg miesięcznie”, aż do osiągnięcia pożądanej wagi.

10 najczęstszych postanowień noworocznych

1. Zrzucenie wagi
2. Poprawa formy / większa aktywność fizyczna
3. Rzucenie palenia
4. Ograniczenie spożycia alkoholu
5. Dobre odżywianie
6. Spłata długu
7. Oszczędzenie pieniędzy
8. Lepsza praca
9. Mniejszy stres
10. Podróż

Żródło: Biuletyn Dobrego Samopoczucia – Eden Springs Sp. z o.o.
więcej na
www.eden.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.