Padaczka

Powtarzające się nagłe napady zaburzeń świadomości to padaczka. Towarzyszą temu drgawki lub też inne formy zaburzeń czynności układu nerwowego. Chory z padaczką musi być pod ścisłą kontrolą i nadzorem lekarskim. Choroba ta może być spowodowana dwoma objawami. Pierwszym są uszkodzenia określonych regionów mózgu. Wtedy mamy do czynienia z padaczką objawową. Drugim jest różnorodne uwarunkowanie zaburzeń czynności układu nerwowego, czyli tzw. padaczka samoistna.

Charakterystyka napadów

Epilepsja charakteryzuje się napadami padaczkowymi, które mają różnorodny przebieg. Najczęściej napad padaczkowy objawia się nagłym i przejściowym zaburzeniem zjawisk natury: ruchowej, wegetatywnej oraz psychicznej.

Padaczka może charakteryzować się napadem uogólnionym lub częściowym. W pierwszym przypadku wyładowanie bioelektryczne obejmuje obie półkule mózgowe, w drugim jedynie część jednej półkuli. Tak zwany duży napad padaczkowy objawia się nagłą utrata przytomności i skurczami mięśni, które po pewnym czasie przemieniają się w drgawki. Chory w czasie ataku bezwiednie oddaje mocz lub gryzie język. Atak padaczki, mimo iż trwa kilka minut jest dla chorego bardzo wyczerpujący. Chory po wystąpieniu ataku epilepsji jest zazwyczaj senny i odczuwa uczucie ogólnego rozbicia.

W napadach częściowych epilepsji, które przybierają łagodniejsza formę, występują drgawki i zaburzenia czuciowe. Chory jest przytomny,lecz może odczuwać takie dolegliwości jak zwrot gałek ocznych czy też zaburzenia spostrzegania oraz słuchu. Inną odmianą padaczki jest objawiająca się napadami psychoruchowymi, w postaci krótkich stanów zamroczenia.

Leczenie

Leczenie padaczki polega na regularnym monitorowaniu napadów oraz samopoczucia chorego. Takie podejście pozwala na właściwy dobór lekarstw, co daje zmniejszenie częstotliwości napadów oraz powoduje łagodniejszy przebieg ataku. W leczeniu epilepsji ważne jest właściwe ustosunkowanie się psychiczne do swojej choroby. Chory musi wiedzieć o tym, że choroba w żaden sposób nie wyklucza go z życia społecznego. Jeżeli chory ma poczucie samotności, odosobnienia i rodzi się u niego poczucie człowieka gorszego, warto skorzystać z porad psychologa, który pomoże choremu myśleć pozytywnie i poczuć się normalnym człowiekiem, któremu jedynie przytrafiła się choroba, na którą musi uważać i przyjmować leki. Wielu chorych, którzy uwierzyli w siebie jest w stanie prowadzić normalne życie, odnosić sukcesy zawodowe oraz zakładać rodzinę i posiadać potomstwo.

Chory na padaczkę powinien dobrze się wysypiać oraz unikać nadmiernych bodźców wzrokowych oraz słuchowych. Szczególnie ciężkostrawne pokarmy oraz picie alkoholu muszą zostać wyeliminowane. W leczeniu padaczki pomocne są zioła. Są to zazwyczaj zioła uspokajające.

Do ziół tych zaliczamy:

 • liść melisy
 • korzeń kozłka
 • ziele dziurawca
 • kwiat lawendy
 • szyszkę chmielową

Zioła mogą być spożywane w postaci wywarów, zarówno jako pojedyncze zioła, jak również w postaci mieszanek.

Pomoc choremu

Jeżeli zauważymy osobę, która upada, wydając krzyk. Odczuwa silne drgawki, a z ust wydobywa się piana należy niezwłocznie udzielić jej pomocy. Pomoc ta polega przede wszystkim na:

 • uruchomieniu przed urazem czy upadkiem
 • ułożenie na boku
 • położeniu poduszki pod głową
 • rozpięciu paska, kołnierza koszuli, aby ułatwić oddychanie
 • zachowaniu spokoju przez kilka minut, a w razie braku ustania ataku wezwać pogotowie.

Nie wolno z kolei:

 • przenosić chorego
 • podawać mu picia aż do czasu uzyskania pełnej świadomości
 • wkładać mu do ust np. bandaża, knebli itp.

Czynniki, które mogą przyczynić się do napadu padaczkowego to przebyte operacje na otwartym mózgu, urazy mózgu, wahania hormonalne. Ponadto, różne stany fizjologiczne organizmu w postaci np. niedocukrzenia, zwiększonego poziomu testosteronu, niedotlenienia oraz zaburzeń wodno-elektrolitowych mogą spowodować atak.

Opracowała
Anna Głowacka

1 komentarz do “Padaczka

 1. Cieszę się, że piszecie też o ziołach. Mnie bardzo pomagają. Od 2 lat piję mieszankę z 8 ziół Cholegin. Tam są dokładnie te zioła o których piszecie: liść melisy, korzeń kozłka, kwiat lawendy, szyszki chmielu i jeszcze kwiat lipy, liść mięty pieprzowej i pokrzywy i kwiat nagietka. Zioła bardzo pomagają mi się wyciszyć i lepiej funkcjonować na co dzień. Polecam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.