Niedobory pokarmowe- uzupełnianie

Większość osób nie potrzebuje wzbogacać diety w specjalne preparaty farmaceutyczne. Odpowiednia dieta dostarcza w zdecydowanej większości przypadków niezbędnych składników odżywczych dla funkcjonowania ludzkiego organizmu.

Nieraz osoby przyjmujące takie preparaty, mogą sobie wręcz zaszkodzić zamiast pomóc. Mało prawdopodobne jest, by wpłynęły one korzystnie na stan zdrowia przyjmującego.

Czasem zdarza się jednak, że lekarze zalecają przyjmowanie preparatów uzupełniających niedobory składników pokarmowych w organizmie. Okolicznościami sprzyjającymi do takiego postępowania może być np. przewlekła choroba lub ciąża. Możliwe jest także złe odżywianie się spowodowane np. chorobą psychiczną, alkoholizmem lub narkomanią.

Również w takim przypadku lekarz może stwierdzić niedobór jakiś składników odżywczych i zalecić ich przyjmowanie w postaci preparatów farmaceutycznych.

Wpływ leków

Przyjmowanie niektórych leków może wpływać ujemnie na metabolizm oraz na wchłanianie niektórych składników odżywczych. Przykładowo pigułka antykoncepcyjna powoduje wzrost zapotrzebowania na witaminę C, E oraz witaminy z grupy B. Zwiększone zapotrzebowanie na witaminę D i kwas foliowy może być spowodowane przez przyjmowane leki przeciwpadaczkowe. Przyjmując któreś z wymienionych leków zawsze lepiej poradzić się lekarza w kwestii uzupełniania niedoborów pokarmowych.

Również niektóre choroby trzustki, wątroby, jelit mogą spowodować złe trawienie i wchłanianie się składników pokarmowych do organizmu. Długo trwająca biegunka powoduje utratę nadmiernej ilości magnezu i potasu. Jeżeli chory przez dłuższy czas nie może wyzdrowieć, uzupełnianie składników pokarmowych może okazać się bardzo pomocne.

Tempo życia

Tempo życia we współczesnym świecie często zmusza ludzi do złego odżywiania się. Spożywanie dużych ilości pokarmów wysoce przetworzonych i oczyszczonych może powodować niedobory witamin z grupy B, E, żelaza oraz witaminy C. Jednoznacznie wykryć je można poprzez badanie krwi. Konsekwencje złego odżywiania się mogą być poważne i niemożliwe do odwrócenia. Właściwym rozwiązaniem nie jest więc uzupełnianie niedoborów pokarmowych, ale racjonalna dieta, która do wystąpienia niedoborów pokarmowych nie doprowadzi.

Korzyści płynące z prawidłowego odżywiania się są nieocenione. Witaminy w tabletkach i inne preparaty uzupełniające składniki odżywcze nie są w stanie zastąpić odpowiedniej diety, składającej się z nisko przetworzonych, świeżych produktów. Preparaty takie nie zawierają w ogóle błonnika, który chroni organizm przed niektórymi nowotworami oraz występowaniem choroby wieńcowej.

Jeżeli stwierdzisz brak jakiegoś niezbędnego składnika w swojej diecie, nie uzupełniaj go preparatami farmaceutycznymi, ale po prostu urozmaić swoją dietę.

2 komentarze do “Niedobory pokarmowe- uzupełnianie

  1. Ja sama stosuje również suplementy diety dokładnie Nutramil, ponieważ dla mnie ważne jest to, że nie zawiera błonnika, co jest ważne dla moich wrażliwych jelit.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.