Czy moja nadwaga jest dla mnie zagrożeniem cz. 1

Zbyt duża waga ciała zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia problemów zdrowotnych. Jeśli masz nadwagę lub jesteś otyły, narażasz się na: cukrzycę typu drugiego, chorobę niedokrwienną serca i udar, zespół metaboliczny, określone odmiany raka, zespół bezdechu śródsennego, chorobę zwyrodnieniową stawów, choroby pęcherzyka żółciowego, alkoholowe stłuszczenie wątroby, utrudnioną ciążę i poród.

Będziesz w stanie uniknąć tych problemów decydując się na obniżenie wagi swojego ciała, systematyczne ćwiczenia fizyczne oraz zdrową dietę.

Obwód w pasie

Jednym ze sposobów na określenie, czy waga naszego ciała może być dla nas zagrożeniem, jest zmierzenie obwodu własnego ciała w pasie. Tego typu pomiary nie określają tego czy mamy nadwagę, wskazują jednak na potencjalnie zbyt dużą ilość tłuszczu w okolicach brzucha. Jest to ważne z tego względu, iż zbędny tłuszcz gromadzący się właśnie w okolicach talii, może podnieść ryzyko wystąpienia kłopotów zdrowotnych.

Kobiety z obwodem talii przekraczającym 90 cm oraz mężczyźni o obwodzie szerszym niż 100 cm są w większym stopniu narażeni na choroby powodowane otyłością i nadwagą.

Cukrzyca typu drugiego

W cukrzycy drugiego typu poziom cukrów we krwi znajduje się na poziomie wyższym od normalnego. Wysoki poziom cukrów jest główną przyczyną zawałów serca, chorób nerek, udarów, amputacji, czy ślepoty. W 2002 roku cukrzyca była szóstą pod względem częstości występowania przyczyną śmierci w Stanach Zjednoczonych.
Cukrzyca typu 2 jest najczęściej spotykaną odmianą cukrzycy w USA. Odmiana ta kojarzona jest głównie ze starością, otyłością, dziedziczeniu jej od innych członków rodziny, brakiem ćwiczeń fizycznych. Choroba ta występuje wyjątkowo często u przedstawicieli określonych grup etnicznych.

Co ma to wspólnego z nadwagą?

Ponad 85 procent ludzi cierpiących na cukrzycę typu 2 ma nadwagę. Nie wiadomo dokładnie dlaczego ludzie z nadwagą są w większym stopniu narażeni na wystąpienie tej choroby. Jednym z powodów może być fakt, że nadwaga prowadzi do zmian w komórkach polegających na uodpornianiu się ich przed hormonem insuliny. Insulina przenosi cukier z krwi do komórek, gdzie jest on przetwarzany na energię. Kiedy osoba jest niewrażliwa na insulinę, cukier znajdujący się we krwi nie przedostaje się do komórek, co z kolei prowadzi do utrzymywania się wysokiego poziomu cukru we krwi. Co więcej, komórki produkujące insulinę zmuszone są do wytężonej pracy, by utrzymać poziom cukru we krwi na normalnym poziomie. Prowadzi to do powolnego ginięcia tych komórek.

W czym może pomóc obniżenie masy ciała?

Możemy zmniejszyć zagrożenie cukrzycą typu drugiego poprzez obniżenie masy ciała oraz zwiększenie ilości wykonywanych ćwiczeń fizycznych. Jeśli natomiast cukrzyca typu 2 już u nas wystąpiła, zmniejszenie masy ciała i zwiększanie aktywności fizycznej pozwala kontrolować poziom cukru we krwi oraz zapobiegać lub ograniczać dalsze komplikacje. Zrzucenie wagi i większa ilość ćwiczeń fizycznych pomogą również ograniczyć ilość przyjmowanych leków. Program zwalczania cukrzycy, sponsorowany przez instytuty zdrowia w Stanach Zjednoczonych, doprowadził do odkrycia iż zrzucenie jedynie 5 do 7 procent masy naszego ciała przy jednoczesnym, średnio zaawansowanym cyklu ćwiczeń fizycznych po 30 minut dziennie, pięć razy w tygodniu, może zapobiec lub odsunąć w czasie wystąpienie cukrzycy typu 2.

Choroba niedokrwienna serca i udar

Choroba niedokrwienna serca objawia się tym, że serce i układ krwionośny nie funkcjonują prawidłowo. Często związane jest to również z twardnieniem i zwężaniem się arterii krwionośnych. W przypadku zachorowania na niedokrwienność serca, możliwymi konsekwencjami są atak lub ostra niewydolność serca, nagła śmierć wywołana zawałem, dusznica (ból w klatce piersiowej) lub zakłócenia rytmu serca. Podczas ataku serca przepływ krwi oraz tlenu do serca jest zakłócony, co prowadzi do uszkodzeń tego mięśnia. Udar powodowany jest anormalnym przepływem krwi i tlenu do mózgu, prowadzącym do paraliżu lub śmierci. Choroba niedokrwienna serca jest główną przyczyną zgonów w Stanach Zjednoczonych, udar znajduje się natomiast na miejscu trzecim.

Co ma to wspólnego z nadwagą?

Ludzie z nadwagą mają skłonności do wyższego ciśnienia krwi, podwyższonego poziomu trójglicerydów oraz cholesterolu LDL (o niskiej gęstości, często nazywanego złym cholesterolem) i obniżonych poziomów cholesterolu HDL („dobrego cholesterolu”). Wszystkie powyższe czynniki sprzyjają występowaniu chorób serca i udarów. Co więcej, nadmiar tkanki tłuszczowej – szczególnie w okolicach brzucha – może prowadzić do powstawania substancji wywołujących zapalenia. Zapalenia w naczyniach krwionośnych i w całym ciele zwiększają zagrożenie chorobami serca.

W czym może pomóc obniżenie masy ciała?

Zrzucenie 5 do 10 procent masy ciała może obniżyć prawdopodobieństwo wystąpienia choroby niedokrwiennej serca lub udaru. Jeśli ważysz 90 kilogramów, oznacza to konieczność pozbycia się jedynie 4,5 kilograma. Obniżenie wagi ciała poprawia ciśnienie krwi, poziomy trójglicerydów i cholesterolu, polepsza się funkcjonowanie serca i krążenie, maleje ryzyko występowania stanów zapalnych.

Kontynuacja: http://www.rzekazdrowia.pl/nadwaga-zagrozenie-2.php

Powyższy artykuł został napisany na podstawie publikacji udostępnionej przez WIN(Weight-control Information Network) – informacyjnego serwisu będącego częścią NIDDK (National Institute of Diabetes and Kidney Diseases) – instytutu zajmującego się problemami cukrzycy, chorób przewodu pokarmowego oraz chorób nerek.

Pełna wersja publikacji w języku angielskim jest dostępna pod adresem:
http://win.niddk.nih.gov/publications/health_risks.htm

Tłumaczenie zostało wykonane przez biuro tłumaczeń IBT.
Link: biuro tłumaczeń

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.