Morele swój słoneczny kolor zawdzięczają beta-karotenowi, silnemu przeciwutleniaczowi, chroniącemu nas przed wolnymi rodnikom. Działa również antynowotworowo i wspomaga układ oddechowy, toteż zaleca się je szczególnie osobom palącym. Jedzcie morele a dłużej zachowacie młodość, gładka cerę, dobry wzrok.

Duża zawartość potasu reguluje ciśnienie krwi i pracę nerek. Morele zawierają również sporo żelaza, wapnia, fosforu oraz witaminy B, PP i błonnika, co gwarantuje dobre trawienie i zapobiega anemii. Zawierają dużo witaminy C – szklanka soku wystarczy na pokrycie dziennego zapotrzebowania na tę witaminę.

Suszone morele działają zasadotwórczo, dlatego poleca się je przy nadkwasocie, oraz osobom smakującym w mięsie. Warto zjeść kilka moreli po treningu, co przywróci równowagę kwasowo-zasadową w organizmie. Świeżymi owocami moreli delektujemy się latem, suszonymi zimą.

Najlepsze na kompoty i do suszenia są odmiany: węgierska wczesna, earli orange, harcot i moorpark o ścisłym i niezbyt włóknistym miąższu. Na dżemy najlepsza jest odmiana późna z Ursynowa. Mało jednak osób wie, że nasiona moreli mogą w kuchni zastąpić migdały a z pestek wyciska się olejek używany do ciast, ceniony w przemyśle farmaceutycznym i kosmetyce. W domowych warunkach wystarczy wymieszać rozgniecioną morelę z łyżką jogurtu naturalnego oraz odrobiną miodu i położyć na twarz.

Maseczka poprawi kondycję skóry wysuszonej na słońcu i wietrze.

Suszone morele kupicie w sklepie www.twojemusli.pl Zapraszam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.