Pierwotne znaczenie słowa medytacja to: rozmyślanie, rozważanie. Jednak dziś, gdy mowa o medytacji, chodzi najczęściej o pewne formy ćwiczeń pochodzących z Dalekiego Wschodu. W większości przypadków mamy do czynienia ze skupieniem i jednocześnie wyciszeniem umysłu. Jednak często tutaj kończą się elementy wspólne.

Metody te wywodzą się bowiem z różnych kręgów, związane są z różnymi filozofiami i religiami, czy nurtami wewnątrz tychże religii. Różne są założenia, różne są w gruncie rzeczy metody i różne mogą być cele praktyki. Nie należy zatem beztrosko wrzucać tego wszystkiego do jednego worka, sądząc, że słowo medytacja wszystko wyjaśnia.

Zdarzają się osoby, które rozpoczynają naukę yiquan lub metody zhan zhuang, pracują z wyciszeniem i uspokojeniem umysłu, a następnie zaczynają wykorzystywać bardziej zaawansowane formy pracy mentalnej, charakterystyczne dla tego systemu, po czym zadają takie pytania: „A dlaczego nie ćwiczymy medytacji? Nawet treningi karate rozpoczyna się i kończy medytacją. Dlaczego w yiquan nie stosuje się medytacji?”

To zadziwiające, że jeśli nie użyje się słowa medytacja, jeżeli nie powie się: „A teraz medytujemy”, niektórzy nie są w stanie dostrzec, że cały czas mowa jest o wyciszeniu i skupieniu, a świadomość zaangażowana jest w każdym ćwiczeniu. Uwagę tych osób nadmiernie zaprząta użycie modnego słówka.

Powyższy tekst jest fragmentem darmowej książki „Zhan Zhuang QIGONG” autorstwa Andrzeja Kalisza.
Kliknij tutaj, by pobrac całą książkę

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.