Marskość wątroby

Marskość wątroby występuje wówczas, gdy miejsce komórek wątroby zajmuje stopniowo rozrastająca się tkanka włóknista, bezwartościowa dla tego narządu. W zasadzie marskość nie jest jednostką chorobową, lecz objawem uszkodzenia wątroby. Narząd ten ma ogromną zdolność odtwarzania swych uszkodzonych komórek, dopóki sprawne są struktury podstawowe. Do głównych czynników powodujących to schorzenie należą: uprzednio przebyte wirusowe zapalenie wątroby lub przewlekły alkoholizm.

Jak wiadomo, alkohol etylowy w nadmiarze negatywnie wpływa na wątrobę, upośledza jej czynności i prawidłowe funkcjonowanie. Wątrobowa toksyczność etanolu jest zależna od czasu trwania alkoholizmu, wielkości jego dobowego spożycia oraz stanu odżywienia pacjenta.

Próg dobowej toksyczności wątrobowej alkoholu wynosi u mężczyzn około 40g, a u kobiet 20–30g etanolu, jednak marskość wątroby rozwija się tylko u 8–20% osób przekraczających ten próg. Natomiast spożywany w niewielkich ilościach („pięćdziesiątka” tygodniowo) poprawia jej ukrwienie i dystrybucję cholesterolu, obniżając w ten sposób ryzyko zmian miażdżycowych. Sam etanol nie jest tak groźny dla tego narządu. Dużo bardziej toksyczny i zabójczy jest produkt jego metabolizmu – aldehyd octowy.

Początkowa faza

W początkowej fazie w wyniku nadużywania alkoholu dochodzi do odwracalnych zmian – zaburzenia w metabolizmie lipidów prowadzącego do stłuszczenia. Natomiast w wyniku dalszego spożywania dużych dawek alkoholu część komórek ulega uszkodzeniu, następuje rozwój ognisk zapalnych i zachodzi proces włókniejącego zbliznowacenia. Marskość polega na częściowym włóknieniu miąższu wątroby i jego nierównomiernej regeneracji. Narząd z coraz większym trudem zaczyna pełnić swoje funkcje. Właśnie te zmiany składają się na poalkoholową marskość wątroby. Nawet intensywnym leczeniem nie udaje się przywrócić stanu sprzed choroby, ale zahamowanie i spowolnienie niekorzystnych zmian jest możliwe. Dlatego też im wcześniej zostanie wykryta marskość, tym lepiej dla zdrowia i życia pacjenta. Kolejnym, końcowym etapem choroby może, ale nie musi, być rak wątroby i ostatecznie śmierć.

Powyższy tekst jest fragmentem poradnika pt.
„Jak dbać o zdrowie wątroby i pęcherzyka żółciowego?”

www.watroba-woreczek.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.