Łysienie

Łysienie jest częstym problemem klinicznym, które powoduje większą niż fizjologiczna, utratę włosów.

Kiedy utrata ta jest większa aniżeli 100 włosów na dobę, mamy do czynienia z nadmiernym wypadaniem włosów, które niestety często przyczynia się do łysienia.

Dolegliwość ta jest spowodowana przedwczesnym przerwaniem fazy wzrostu włosa – łysienie anagenowe, albo też przejściem większej liczby rosnących włosów w fazę spoczynku – łysienie telogenowe.

Rodzaje łysienia

Rodzajów łysienia jest wiele. Te najbardziej nam znane to:

 • wspomniane już anagenowe i telogenowe
 • androgenowe
 • plackowate
 • całkowite
 • w przebiegu chemioterapii
 • wyłysienie
 • łysienie w ciąży

Ponadto wyróżniamy jeszcze łysienia: bliznowaciejące, okresowe, pospolite, dziedziczne, neurotyczne, wężykowate i kilka innych.

Charakterystyka tych najbardziej znanych łysień

Plackowate łysienie charakteryzuje się owalnymi lub okrągłymi ogniskami całkowitego wyłysienia. Są to ogniska dobrze odgraniczone. Łysienie plackowate pojawia się na owłosionej skórze głowy, rzadziej w okolicy łonowej i pachowej. U mężczyzn obserwuje się także wyłysienie na twarzy. Łysienie plackowate występuje nagle. Najczęściej dotyka osób w wieku 20-40 lat.

Leczenie polega na podawaniu mikroelementów, związków cynku, magnezu oraz leków działających bodźcowo.

Wyłysienie polega na nadmiernym wypadaniu włosów, co powoduje najpierw do przerzedzenia, aż do całkowitego braku włosów. Wyłysienie dotyka tylko skórę głowy. Wyłysienie może mieć podłoże hormonalne. Może być spowodowane uwarunkowaniami genetycznymi, chorobami przewodu pokarmowego, durem brzusznym lub kiłą. Łysienie takie może być spowodowane również niewłaściwym odżywianiem,starzeniem się organizmu czy też po porodzie – łysienie poporodowe.

Łysienie w przebiegu chemioterapii

Znanym skutkiem ubocznym chemioterapii jest właśnie łysienie. Aspekt psychologiczny ma ogromne znaczenie dla chorego. Wielu chorych, czekających na chemioterapię, nie obawia się bólu, biegunek, dreszczy czy wymiotów tak bardzo, jak właśnie utraty włosów. Dlaczego włosy wypadają? Za sprawą leków cytostatycznych, które niszczą komórki dzielące się, a które w chemioterapii są używane. W tym rodzaju łysienia pocieszający jest fakt, że po zakończeniu chemioterapii, włosy odrastają i mogą być nawet mocniejsze i ciemniejsze.

Łysienie anagenowe jest dosyć specyficznym rodzajem łysienia, ze względu na fakt, że po wyeliminowaniu czynnika sprawczego włosy odrastają. Charakteryzuje się łysieniem rozlanym, postępującym w krótkim czasie. Często towarzyszy temu stan zapalny. Powoduje je zawsze czynnik zewnętrzny uszkadzający dzielące się intensywnie mieszki włosowe.

Łysienie w przebiegu ciąży jest spowodowane poziomem estrogenu w organizmie kobiety.

Wiadomą sprawą jest, że hormon ten w czasie ciąży wzrasta, a z kolei po okresie ciąży poziom ulega nagłemu obniżeniu, co skutkować może nadmiernym wypadaniem włosów. Po upływie pół roku od momentu urodzenia dziecka włosy odrastają.

Łysienie u dzieci spowodowane jest zazwyczaj chorobą wrodzoną lub dziedziczną. Łysienie u dzieci ma charakter łysienia plackowatego. Hypotrichosis simplex jest odpowiedzialna za łysienie u dzieci. Objawia się tym, że dziecko ma rzadkie włosy, które stają się bardzo grube i szorstkie, w okresie wczesnego dzieciństwa, natomiast w okresie dojrzewania wypadają. W wieku lat 20. młody człowiek posiada już łysienie plackowate.

Stwierdzenia niezgodne z prawdą, a często wypowiadane

Należą do nich stwierdzenia, że jedynie intelektualistom rzedną włosy, czy też łysienie jest naturalnym elementem procesu starzenia się. Wielu ludzi uważa, że przyczyną łysienia u mężczyzn jest wysoki poziom testosteronu, czy też częste mycie włosów powoduje ich wypadanie. Każde z tych stwierdzeń jest nieprawdziwe.

Co jest dobre na wzmocnienie włosa?

Żyjemy w takich czasach, że nasz rynek jest tak bardzo nasycony towarem, że mamy w czym wybierać. Dotyczy to również preparatów do pielęgnacji i ochrony włosów. Producenci kuszą nas szamponami, odżywkami, balsamami i maskami do włosów, o przyjemnym zapachu. Jest w czym wybierać, dlatego zadbajmy o nasze włosy, by były czyste, odżywione i ładnie uczesane. Zwłaszcza długie włosy potrzebują pielęgnacji i dokładnego szczotkowania. Oto kilka zasad fryzjerskich:

 • używajmy szczotek z włosia naturalnego, lub plastikowego o zaokrąglonych końcówkach
 • używajmy grzebieni o szerokim rozstawieniu zębów – niezależnie od długości i grubości włosów
 • do suszenia włosów z użyciem szczotki, wybierzmy tą z dziurkami. Dzięki temu ogrzane powietrze krąży wokół włosów
 • mokre włosy rozczesujmy grzebieniem z szerokimi zębami
 • miej osobisty zestaw do pielęgnacji włosów, w postaci szczotki, grzebienia, lokówki czy wałków

Warto także nadmienić, że przynajmniej co trzy tygodnie powinno się odwiedzić fryzjera, by wyglądać schludnie i zadbanie.

Ziółka zdrowe na włosy

Warto również zadbać o zioła, których picie wpłynie pozytywnie na nasze włosy. Bardzo pomocny dla włosów, skóry i paznokci jest każdemu chyba znany skrzyp polny, który warto nabyć.

Poniżej podajemy dwie mieszanki ziołowe, które wzmacniają skórę głowy, a tym samym cebulki włosowe.

Mieszanka nr 1 do picia

Składniki:

 • ziele jemioły – 20 gramów
 • ziele skrzypu – 20 gramów
 • liść pokrzywy – 20 gramów
 • liść brzozy – 20 gramów
 • liść szałwii – 20 gramów

Przygotowanie:

1 łyżkę stołową mieszanki ziołowej zalewamy 2 szklankami wrzątku. Przecedzamy po 10 minutach. Tak sporządzony napar pijemy po śniadaniu i obiedzie po połowie szklanki.

Mieszanka nr 2 do smarowania

Składniki:

 • liść pokrzywy – 20 gramów
 • liść brzozy – 20 gramów
 • liść łopianu – 20 gramów

Przygotowanie:

Tak przygotowaną mieszankę zalewamy spirytusem – 0, 75 litra, rozcieńczonego pół na pół z przegotowaną wodą. Wlewamy do słoika i zamykamy szczelnie na dwa tygodnie. Przygotowaną nalewką smarujemy skórę głowy, lekko masując. Powtarzamy co drugi dzień, przez 10 dni.

Jeśli dopadło Cię łysienie, nie zamartwiaj się. Spróbuj dostępnych metod leczenia, terapii.

Peruki

Na naszym rynku istnieje wiele salonów, które przedłużają i zagęszczają włosy. Wykonują to tradycyjnymi metodami, takimi jak tulejki i ringi. Ponadto w salonach takich możemy skorzystać z zabiegów:

 • mezoterapii
 • analizy pierwiastkowej włosa

Jeśli mamy problem z włosami, lub ich brakiem, możemy zamówić sobie perukę. Dzisiejsze peruki są tak naturalne, że nikt nie rozpozna, że je nosimy. Wielu jest dobrych producentów uzupełnień częściowych i całkowitych z włosów naturalnych. Udając się do jednego z nich, możemy wybrać:

 • perukę przyklejaną
 • perukę bezklejową
 • systemy mieszane
 • półperuki
 • peruki na mikroskórze
 • peruki na mikrosiatce

Decydując się na perukę, zamówmy sobie te z naturalnego włosa, które pochodzą od ludzi. Włosy te są bezpieczne, zdrowe i przebadane. Peruki z naturalnego włosa są lekkie i oddychają, dzięki czemu własne włosy mogą pod nimi odrastać i się wzmacniać. Peruki naturalne można farbować, kręcić, prostować, no bo to naturalne włosy.

1 komentarz do “Łysienie

 1. Bardzo podoba mi się sposób przedstawiania problemu w tym artykule. Także prowadzę bloga ( http://www.nawypadaniewlosow.pl ), na którym także poruszam tę kwestię. Co do leczenia to mogę dodać jedynie to, że nie raz warto skorzystać z suplementów, ponieważ nie wszystkie potrzebne składniki znajdziemy aptekach czy sklepach zielarskich. Podsumowując, jestem za leczeniem naturalnym, jednak jeśli to nie działa warto leczyć się w inny sposób.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.