Łupież

Łupież jest defektem kosmetycznym, który jest następstwem złuszczania się zrogowaciałego naskórka. Łupież występuje w kilku rodzajach, w skład których wchodzą: łupież zwykły, łupież różowy, łupież tłusty, łupież pstry, biały, rumieniowy

Każda odmiana łupieżu wymaga odmiennego leczenia, gdyż wywołują ją różne czynniki.

Co jest przyczyną powstawania łupieżu?

Ogólnie mówiąc, łupież może być spowodowany osłabieniem organizmu, skłonnością do alergii, brakiem higieny, zaburzeniami hormonalnymi. Osoby przebywające w pomieszczeniach bardziej wilgotnych, i o niskiej temperaturze częściej mają łupież.

Najczęściej spotykanym rodzajem łupieżu jest łupież zwykły, który najczęściej dotyka osoby w wieku 10 – 20 lat. Ta odmiana łupieżu doskwiera nie tylko skórze głowy, lecz może występować także między brwiami, na skórze brody, pod pachami i na wzgórku łonowym.

Łupież zwykły spowodowany jest najczęściej :

 • zanieczyszczeniem powietrza,
 • nasłonecznionym pomieszczeniem
 • zaburzeniami hormonalnymi
 • zachwianym układem immunologicznym

Łupież taki często przeradza się w łupież pstry.

Łupież pstry charakteryzuje się występowaniem w obrębie tułowia i pleców plam w kolorze żółtym, brązowym lub różowym, które są złuszczone. Choroba ta jest spowodowana zakażeniem grzybiczym. Najczęściej występuje w okresie wiosenno-letnim. Leczenie polega na podawaniu środków przeciwgrzybiczych oraz złuszczających naskórek.

Łupież różowy charakteryzuje czerwoną, złuszczoną wysypką. Rozpoczyna się pojawieniem dużej plamy na plecach lub klatce piersiowej. Kolejne plamy zlokalizowane są na nogach i ramionach. Chorobie tej towarzyszy świąd. Ta odmiana łupieżu nie jest zaraźliwa. Doskwiera najczęściej młodym osobom. Ma skłonności do nawrotów, dlatego powinna być leczona dermatologicznie.

Lekarz najczęściej stosuje leczenie w postaci:

 • badania krwi
 • badania zeskrobiny
 • środków leczniczych

Chory nie może się drapać oraz używać kosmetyków.

Łupież tłusty charakteryzuje się nasiąkniętymi łojem łuskami, które przylegają mocno do skóry głowy. Pomocne w tej dolegliwości są szampony o działaniu odtłuszczającym oraz oliwki salicylowe do usuwania nawarstwionych łusek. W tej odmianie łupieżu stosuje się preparaty przeciwgrzybicze. Poleca się również stosowanie szamponu dziegciowego, który jest doskonały na tą odmianę łupieżu.

Biały łupież występuje pod postacią białych ognisk, które umiejscowione są na skórze policzków oraz bocznych powierzchni ramion. Chorzy na tą odmianę łupieżu muszą unikać słońca, gdyż niewielka jego ilość powoduje zaczerwienienie i świąd. Dotyka zwłaszcza osób o ciemnej karnacji oraz najmłodsze dzieci do lat trzech.

Przyczyny powstania tego schorzenia to:

 • element skazy atopowej
 • zaburzenia syntezy melaniny

Leczenie polega na stosowaniu szamponów leczniczych oraz leków przeciwgrzybiczych.

Rumieniowy łupież zlokalizowany jest przede wszystkich w okolicach pachwin. Ta odmiana charakteryzuje się złuszczającym się rumieniem koloru różowego, który nie leczony przemienia się w brązowe plamy. Ta odmiana łupieżu jest bardzo uciążliwa, gdyż dotyka okolice pachwin, gdzie występuje zwiększona wilgotność. Łupież rumieniowy leczy się bardzo długo.
Leczenie polega na podawaniu antybiotyków doustnych oraz miejscowych.

Pomocne w leczeniu różnych odmian łupieżu mogą okazać się szampony zawierające wyciąg z:

 • cebuli
 • liści i korzeni pokrzywy
 • korzenia łopianu

Ponadto warto wypróbować tiosiarczan sodu oraz kwas salicylowy.

Działanie przeciwzapalne i przeciwłupieżowe mają szampony:

 • łopianowy
 • pokrzywowy
 • brzozowy

Należy pamiętać o tym, że niepokojące zmiany skórne, zwłaszcza te utrzymujące się długo oraz powracające, należy konsultować z dermatologiem, najlepiej w czasie, kiedy dolegliwość występuje akurat na skórze.

Opracowała
Anna Głowacka

2 komentarze do “Łupież

 1. Witam, świetny portal! Kwestia włosów na głowie, jak i generalnie dbania o zdrowie i urodę jest bardzo istotną problematyką do opisania. obecnych czasach, kiedy internet zdominował cały świat i ciekawostki da się udostępniać w przeciągu chwili, należy wspominać o zagadnieniach istotnych człowieczeństwu, jak zdrowy wygląd włosów. Pielęgnacja ta, powinna być wymogiem dla ludzkości, która winna być schludna i czysta, lecz niektórzy nie są do edukowani. Dziękuję za to, że powstał taki portal, który naucza!

 2. Podoba mi się ta witryna. Zdrowie i uroda to bardzo ważny element pielengnacji ciała i duszy. Podoba mi się, że powstają strony tego typu, na której da się znaleźć ciekawostki na temat urody. Dużo szczęścia dla autora!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.