Na koniec pragnę opisać jedną z najfajniejszych, moich zdaniem, technik związanych z poczuciem humoru – łaskotki. Większość osób dorosłych nie przepada za nimi, gdyż źle im kojarzą się. Wynika to z tego, że większość z nas była obiektem „ataków łaskotek”, gdy ktoś łaskotał nas na siłę.

Tymczasem odpowiednio zastosowane łaskotki mogą być bardzo przydatne. Wynika to z tego, że łaskotki są czystą fizjologią – gdy ktoś nas umiejętnie łaskocze, to nawet jeśli jesteśmy w dołku emocjonalnym, to będziemy się śmiać, czy chcemy tego czy nie.

Na czym polegają właściwe łaskotki?

Na tym, że łaskotanie przebiega w postaci komfortowej dla osoby, która jest łaskotana. Można to zrobić w następujący sposób.

Potrzeba do tego dwie osoby. Stają one naprzeciw siebie. Osoba, która będzie łaskotać, będzie łaskotać po bokach klatki piersiowej drugą osobę. Najpierw osoby ustalają jaki znak będzie oznaczał, że łaskotki zaczynają być zbyt mocne i należy zmniejszyć ich natężenie. Może to być np. przeczący ruch głową. Następnie osoba łaskocząca zaczyna powoli łaskotać drugą osobę, stopniowo zwiększając natężenie łaskotek. Osoba ta powinna cały czas obserwować łaskotaną osobę, aby widzieć jak reaguje ona na łaskotki.

Łaskotki można też stosować na siedząco lub na leżąco. Najważniejsze, aby sprawiały nam one jak największą frajdę.

Zaproponuj komuś z bliskich łaskotki. Najlepiej, gdyby po kolei każda osoba była łaskotana. Nie polecam równoczesnego wzajemnego łaskotania, gdyż w tedy nie możemy w pełni skupić się na odczuwaniu łaskotek.

Łaskotki uwielbiają szczególnie dzieci. Warto z nimi się w nie bawić, gdyż jest to sposób na zapewnienie dziecku bliskości, której potrzebuje.

Powyższy tekst jest fragmentem darmowej książki „Terapia śmiechem. Jak rozwijać poczucie humoru”.
Pełną wersję książki można znaleźć na stronie autora.

www.aleksanderlamek.pl

3 komentarze do “Łaskotki

  1. A ja niestety nie mam a bardzo tego pragne. A porady beznadziejne . xd
    ;/

  2. paulina nie chciej ja je mam i żałuję teraz mnie łaskotają i to jest straasznnee!!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.