Kluby śmiechu

Inną formą terapii są grupowe sesje terapii śmiechem wywodzące się z Indii. W połowie lat dziewięćdziesiątych właśnie w tym kraju zaczęły powstawać kluby śmiechu, w których ich członkowie biorą udział w grupowych sesjach terapii śmiechem. Ich pomysłodawcą był indyjski lekarz Madan Kataria.

Uczestnicy takich klubów codziennie rano przed pracą spotykają się, najczęściej w parkach i wspólnie śmieją się. Podczas takich sesji wykonują różnego rodzaju ćwiczenia oddechowe i rozciągające oraz zabawy, mające ich pobudzić do śmiechu. Obecnie na całym świecie (m.in. W USA i Niemczech) istnieje kilka tysięcy takich klubów.

Ja sam od blisko pięciu lat prowadzę zmodyfikowaną wersję takich grupowych sesji terapii śmiechem w Centrum Onkologii w Warszawie, gdzie sprawiają one bardzo dużą frajdę pacjentom. Jednak to nie jedyne ich zastosowanie. Można je też z powodzeniem stosować na gruncie towarzyskim, podczas grupowych imprez.

Poniżej prezentuję dokładną instrukcję, jak prowadzić takie sesje. Jeśli nie planujesz organizować takich zajęć, to przejrzyj tę instrukcję pod kontem ćwiczeń, które mogą ci się przydać podczas rozwijania twojego własnego poczucia humoru.

Kontynuacja: kluby śmiechu – rozgrzewka

Powyższy tekst jest fragmentem darmowej książki „Terapia śmiechem. Jak rozwijać poczucie humoru”.
Pełną wersję książki można znaleźć na stronie autora.

www.aleksanderlamek.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.