Kamica żółciowa – objawy

Kamica pęcherzyka żółciowego to dość powszechna choroba. Występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn. U większości osób jest ona bezobjawowa, nie daje żadnych dolegliwości. Według danych statystycznych kamica występuje u 15 do 20% całej populacji, a w grupie osób powyżej 65 roku życia dotyczy nawet 30%.

Kamica żółciowa polega na tworzeniu się kamieni w pęcherzyku żółciowym i w drogach żółciowych. Powstawaniu kamicy sprzyja dyskineza dróg żółciowych, a zwłaszcza pęcherzyka żółciowego. Dyskineza to czynnościowe zaburzenia nerwoworuchowe niektórych narządów wewnętrznych zbudowanych z mięśni gładkich, głównie pęcherzyka żółciowego.

Wyraża się ona zakłóceniami synchronizacji jego skurczów z aktualnymi fizjologicznymi czynnościami i potrzebami przewodu pokarmowego lub stanem zwiotczenia, objawia się napadami bólów kolkowych, z towarzyszącymi nudnościami i wymiotami. Dyskineza sprzyja zaleganiu żółci w pęcherzyku żółciowym i przewodach żółciowych, co w konsekwencji doprowadza do zmian zapalnych i powstawania złogów kamicowych.

Skonsultuj się z lekarzem, jeżeli Twoja skóra lub białka oczu stają się żółtawe. Jeżeli natomiast wystąpi nagły, silny ból w prawej górnej części brzucha, nudności, wymioty czy gorączka, potrzebujesz natychmiastowej pomocy.

Podstawowymi objawami kamicy są napady ostrych bólów w prawym podżebrzu promieniujących do łopatki, które powstają podczas przesuwania się kamieni (kolka żółciowa). W wyniku zatkania przez kamień przewodu pęcherzykowego powstaje wodniak pęcherzyka żółciowego, który w wypadku zakażenia może przejść w ropniak pęcherzyka.

Powyższy tekst jest fragmentem poradnika pt.
„Jak dbać o zdrowie wątroby i pęcherzyka żółciowego?”

www.watroba-woreczek.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.