Impotencja

Czym dla mężczyzny jest impotencja? Brakiem męskości, przemijaniem, chorobą czy może czymś, co może przytrafić się każdemu, niezależnie od wieku? Medycyna tłumaczy impotencję jako zaburzenia potencji, powodem których jest wiele czynników. Niezdolność do podniecenia seksualnego jest najczęstszym powodem impotencji. Dotyczy to przede wszystkim mężczyzn odznaczających się niskim popędem seksualnym, bądź też tych, którzy doznali silnych urazów seksualnych. Dotyczy to również mężczyzn w wieku podeszłym.

Niezdolność do reagowania seksualnego jest kolejnym powodem impotencji. Na czym to polega?
U mężczyzn niezdolnych do reagowania seksualnego występuje szybki zanik erekcji członka, bądź też szybki wytrysk nasienia.

Wiele kobiet winą za impotencję obarcza swoich partnerów. Nic bardziej mylnego. Chwilowa impotencja, objawiająca się niezdolnością mężczyzn do reagowania seksualnego może być jedynie pozorna. Dotyczy to sytuacji, kiedy mężczyzna jest przekonany o swojej sprawności seksualnej, i zdaje sobie sprawę z faktu, iż to jego partnerka cierpi na zahamowania seksualne. Mężczyzna słysząc po raz kolejny, że jego partnerka nie szczytowała, czuje się niedowartościowany, zaczyna myśleć czy, i kiedy jego kobieta osiągnie orgazm. W sytuacji takiej możemy dopatrywać się psychogennych czynników powodujących brak, czy zaburzenia erekcji.

Impotencja psychogenna, bo o niej mówimy charakteryzuje się takimi czynnikami jak:
zahamowania na tle seksualnym, napięcia sytuacyjne, niepewność siebie w roli partnera, obawy przed ośmieszeniem czy lęk.

Co w takiej sytuacji robić?

Aby wykluczyć podłoże organiczne, w pierwszej kolejności należy zrobić badania. Do podstawowych badań należą: morfologia krwi, oznaczenie poziomu testosteronu i prolaktyny, USG prostaty. Gdy przyczyna zaburzeń zostanie wykryta, rozpoczyna się leczenie. W sytuacji, kiedy podłoże organiczne zostało wykluczone, należy brać pod uwagę przede wszystkim czynnik psychiczny. Na samym początku leczenia tego typu impotencji należy określić źródło zaburzenia i starać się z nim walczyć za pomocą różnych form terapii.

W takiej sytuacji wskazane jest spotkanie z seksuologiem, dlatego mężczyzna nie powinien mieć oporu przed pójściem do specjalisty. Co ważne, w spotkaniu takim powinna uczestniczyć jego partnerka. Na spotkaniach takich para, wspólnie ze specjalistą próbują znaleźć przyczynę i odpowiednie rozwiązanie problemu.

Każdy, dbający o siebie mężczyzna, który chce cieszyć się sprawnością seksualną przez długie lata powinien zadbać przede wszystkim o zdrowy styl życia. Powinien dbać o linię. Dlaczego? Ćwiczenia fizyczne pozwalają zrzucić zbędne kilogramy i poprawiają przepływ krwi w naszym organizmie, co ma istotny wpływ na erekcję.

Poza ćwiczeniami warto zrezygnować z palenia. Dlaczego? Nikotyna zwęża naczynia krwionośne, upośledzając krążenie, a co za tym idzie? Mniej krwi dociera do penisa.
Alkohol wprawdzie szkodzi potencji, ale pomaga rozluźnić się i rozpalić namiętność. Niestety nadmiar alkoholu może dać odwrotny skutek, dlatego pijmy alkohol okazjonalnie.

Warto również wprowadzić zmiany w swojej sypialni, urozmaicić grę wstępną, wprowadzić odpowiedni nastrój i zadbać o afrodyzjaki. Afrodyzjaki to pokarmy, zioła, napoje i przyprawy, które mogą sprawić, że poczujemy ochotę na seks. Do najbardziej znanych afrodyzjaków zaliczamy: kawę z dodatkiem cynamonu, czy imbiru, pszczele mleczko czy morele.

Zioła również mogą być pomocne w zwalczaniu problemów z potencją. Do polecanych ziół zaliczamy: ziele dziurawca, nasienie selera, korzeń selera,owoc jałowca,korzeń lubczyka. Zioła te powodują przekrwienie narządów miednicy mniejszej, a tym samym wpływają pobudzająco na gruczoły płciowe.
Przeciwwskazaniem do stosowania tej mieszanki ziół są choroby nerek i dróg moczowych oraz intensywne opalanie.

Reasumując, przejdźmy do typowych przyczyn impotencji, do których zaliczamy: lęk, depresję,stres, narkomanię, alkoholizm, otyłość, niski poziom testosteronu, wysokie stężenie prolaktyny, dyskopatia oraz urazy kręgosłupa, nadciśnienie, stosowanie niektórych lekarstw, a w szczególności leków z grupy psychotropów oraz obniżających ciśnienie krwi.

Z kolei do objawów charakteryzujących impotencję należą wszelkiego rodzaju zaburzenia związane z erekcją, w postaci braku wzwodu, częściowego braku wzwodu, krótkiego trwania wzwodu, szybkiego wytrysku nasienia, braku wytrysku nasienia itp.

Wszystkie wyżej wymienione dolegliwości, jeżeli utrzymują się przez dłuższy czas wymagają konsultacji lekarskiej.

W walce z zaburzeniami erekcji ważna jest szczera rozmowa i pozytywne myślenie.
Każdy mężczyzna powinien rozmawiać ze swoją partnerką na nurtujące go pytania. Powinien powiedzieć, czego oczekuje, czego nie lubi. Jeżeli męczy się ze swoimi problemami, tylko je pogłębia…

Opracowała
Anna Głowacka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.