Hipnoza i autohipnoza

Dawniej hipnoza traktowana była przez wielu ludzi jako coś bardzo tajemniczego, niezwykłego służącego do kontroli innych ludzi. Wierzono, że hipnoza może sprawić, iż osoba poddana hipnozie może zrobić niemal wszytko, a hipnotyzer ma nad nią pełną władzę i może zrobić co mu się podoba.

Jest to najprawdopodobniej efekt wielu opowieści, filmów i książek, opisujących złych hipnotyzerów z czerwonymi oczami oraz strachu przed utratą świadomości w trakcie transu.

Natomiast współczesna hipnoza, zaakceptowana od lat przez świat nauki i środowisko lekarzy, jest czymś zupełnie innym. Hipnozą jest każdy, nieco zmieniony stan świadomości w który wchodzimy wielokrotnie podczas każdego dnia. Polega on na zawężeniu uwagi, która skierowana zostaje albo na zewnątrz (wsłuchanie się w hipnotyzera), albo do środka. W stanie tym do świadomości nie dociera wiele, niepotrzebnych bodźców zewnętrznych.

Przykłady naturalnego wchodzenia w trans, to: oddawanie się marzeniom na jawie, wsłuchanie się w muzykę, zapatrzenie w film, głębokie rozmyślanie, wpatrywanie się w zachód słońca, płynące po niebie chmury.

Przykłady naturalnego wchodzenia w trans, to: oddawanie się marzeniom na jawie, wsłuchanie się w muzykę, zapatrzenie w film, głębokie rozmyślanie, wpatrywanie się w zachód słońca, płynące po niebie chmury.

Stan hipnozy

Stan hipnozy powiązany jest też ze zmianami w fizjologii, związanymi z relaksacją mięśni, pogłębieniem i zwolnieniem oddechu, etc. Trans jest naturalnym, fizjologicznym stanem, który ma korzystny wpływ na organizm człowieka. Oprócz relaksacji która sama w sobie jest zdrowa, trans zwiększa procesy samoregulacji i autoregeneracji organizmu.

Proces wprowadzania w trans to tzw. indukcja hipnotyczna i wymaga pewnej wiedzy i umiejętności (które każdy może posiąść). Przykładem wprowadzania w trans są: fiksacje wzroku, wizualizacje, progresywna relaksacja, dezorientacja, przeciążanie świadomości lingwistyką (język Miltona).

Po wprowadzeniu w trans poddaje się sugestie hipnotyczne, będące poleceniami bezpośrednio dla podświadomości. Mają one na celu wywarcie pozytywnych zmian u hipnotyzowanego, mających ujawnić się w przyszłości. Sugestie mogą dotyczyć zmiany zachowania, reakcji na bodźce czy pozbycia się nałogów.

Czy można nie wyjść z transu?

Jest to kolejny mit! Jeśli hipnotyzer nie wyprowadzi Ciebie z transu, stan ten przechodzi naturalnie w sen i po przebudzeniu nie jesteś już w transie.

Podsumowując, stosując hipnozę możemy wprowadzać do naszego życia wiele pozytywnych zmian, takich jak łatwiejsze radzenie sobie ze stresem, pozbywanie się negatywnych emocji, zmianę niepożądanych zachowań, nałogi.

Jeśli chcesz otrzymać przykładowe nagrania hipnozy (nagrane przez profesjonalnego hipnotyzera), zapisz się na darmowy newsletter: SukcesMail serwisu www.projektsukces.pl

Powyższy tekst jest fragmentem darmowego poradnika „15 najskuteczniejszych sposobów na radzenie sobie ze stresem” autorstwa Marcina Kijaka.
www.projektsukces.pl

Kliknij tutaj, by pobrac całą książkę

1 komentarz do “Hipnoza i autohipnoza

  1. Ciekawe, że kontrolować umysł można w tak prosty sposób używając szybkich indukcji hipnotycznych. Właściewie hipnoza to nie jakaś magia tylko umiejętne wykorzystanie procesów zachodzących w mózgu.
    http://www.youtube.com/watch?v=0M5tF6ijntQ – ten filmik pokazuje płacenie za zakupy kartkami zwykłego papieru. Musimy się pilnować, bo ktoś może nieźle nas… wykorzystać 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.