Hemoroidy

Potocznie zmiany określane jako hemoroidy, z punktu widzenia lekarzy nimi nie są. W rozumieniu lekarskim guzkowate zmiany w ujściu odbytu, są zakrzepami okołoodbytniczymi. Stanowią one bolesne wylewy krwi, wskutek pęknięcia naczyń krwionośnych w okolicy odbytu. Z lekarskiego punktu widzenia hemoroidy położone są w głębi odbytu i stanowią guzkowate poszerzenia w obrębie wewnętrznego odbytniczego splotu żylnego. Z wiekiem zagrożenie powstania hemoroidów wzrasta. Dlaczego? Słabną nasze mięśnie wspomagające przepływ krwi w żyłach. Większe zagrożenie występuje u osób otyłych oraz prowadzących siedzący tryb życia.

Dosyć specyficzna odmianę hemoroidów stanowią hemoroidy u ciężarnych. Ich powstanie jest wynikiem uciskania płodu na żyły w jamie brzusznej oraz hormonami, które rozkurczają naczynia krwionośne kobiety ciężarnej.

Innym czynnikiem, zagrażającym powstaniu hemoroidów jest brak ruchu oraz niezdrowe odżywianie.

Do podstawowych dolegliwości w czasie występowania hemoroidów należy zaliczyć:

  • krwawienie jasnoczerwoną krwią
  • świąd i ból przy wypróżnianiu się.

Wyróżniamy dwa rodzaje hemoroidów:

  • zewnętrzne – są one następstwem pofałdowań skóry w okolicy odbytu
  • wewnętrzne (guzki krwawnicze) – do ich powstawania przyczyniają się: przewlekłe zaparcia, używanie środków przeczyszczających, które choć same w sobie nie powodują hemoroidów, to na skutek ich stosowania, i przy utrzymywaniu siłą woli zamknięcia zwieracza odbytu, następuje zwiększone parcie na końcowy odcinek jelita. Oprócz tego, do powstawania hemoroidów wewnętrznych przyczynia się niedostatek ruchu i nadwaga.

Ryzyko zachorowania na hemoroidy zewnętrzne jest większe u osób wykonujących zawody, w których wymagana jest pozycja siedząca, np. u kierowców, pracowników biurowych.

Z kolei ryzyko zachorowania na guzki krwawnicze, jest większe u osób, mających często twarde stolce i przewlekły kaszel.

Zapobieganie polega na stosowaniu diety obfitującej, we włókna roślinne, systematyczne uprawianie ruchu, oraz siadanie na twardych krzesłach.

Nie jest możliwe wyleczenie do końca schorzenia. Można tylko łagodzić objawy. W skrajnych przypadkach wypadające guzki krwawnicze usuwa się operacyjnie.

Stopnie zaawansowania choroby

W zależności od stopnia zaawansowania choroby, hemoroidy możemy klasyfikować według czterech kategorii:

  • Pierwszy stopień choroby polega na tym, że hemoroidy nie są wyczuwalne ani widoczne na zewnątrz kanału odbytu.
  • Drugi stopień zaawansowania oznacza wypadanie hemoroidów przy próbie parcia. Jednakże w tej fazie zaawansowania hemoroidy zawsze cofają się do kanału odbytu samoistnie.
  • Trzeci stopień zaawansowania polega na tym, że hemoroidy sprawiają ból, pieczenie oraz swędzenie. Ponadto, wypadają poza kanał odbytu w sytuacji np. większego wysiłku fizycznego.
  • Czwarta faza zaawansowania choroby polega na wypadaniu hemoroidów poza odbyt oraz odczuwaniu bólu, swędzenia, pieczenia oraz nietrzymania moczu.

Dieta w hemoroidach

Hemoroidy maja związek z zaparciami, dlatego postarajmy się o wzbogacenie diety w warzywa i owoce, które posiadają mnóstwo błonnika. Pamiętajmy wtedy o wypijaniu dużej ilości wody niegazowanej. Dlaczego? Jeżeli pijemy mało wody, a spożywamy duże ilości błonnika, możemy doprowadzić do kolki jelitowej, a tym samym trudności w wypróżnianiu. Wracając do błonnika, warto nadmienić, iż błonnik jest naturalnym środkiem przeczyszczającym. Pomaga nawet wtedy, gdy hemoroidy wymagają leczenia operacyjnego.

Chory na hemoroidy powinien jeść dużo jagód, które zawierają wiele flawonoidów. Flawonoidy zmniejszają stany zapalne oraz wzmacniają naczynia krwionośne. Lekami stosowanymi w hemoroidach są te, zawierające aktywne składniki w postaci diosminy oraz hesperydyny, które są wysokooczyszczonymi flawonoidami.

W dolegliwościach związanych z hemoroidami pomocny może być magnez, który sprzyja zatrzymywaniu wody w kale, co powoduje, że stolce stają się miękkie.

Domowe sposoby walki z hemoroidami

Chory na hemoroidy może używać do kąpieli soli gorzkiej, która wzmacnia efekt obkurczania obrzmiałych hemoroidów. Ponadto może przykładać sobie na hemoroidy zewnętrzne torebkę z herbatą. Zawarta w herbacie tanina działa przeciwbólowo oraz przyspiesza krzepniecie krwi. Do nakładów zmienionych chorobowo miejsc można stosować również wazelinę, Witaminy E w płynie oraz olejku z kiełków pszenicy. Znakomite działanie kojąco- łagodzące mają starte ziemniaki, które należy nakładać na guzki.

Opracowała
Ania Głowacka

2 komentarze do “Hemoroidy

  1. A z leków to wystarczy, że kupię w aptece Procto-Glyvenol i będzie „z głowy”? Czy muszę dodatkowo coś aplikować? Stosuję drugi dzień, jest super poprawa. Wiem, że trzeba do końca przeprowadzić kurację. Ale mam nadzieję, że nie wrócą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.