Zdrowotne właściwości śmiechu zaczęli doceniać z czasem lekarze i tak narodziła się gelotologia. Termin ten pochodzi od greckiego słowa gelos, czyli śmiech i ma dwa pokrewne znaczenia. Po pierwsze, oznacza naukę, zajmującą się badaniem wpływu śmiechu na zdrowie.

Drugie znaczenie ma charakter medyczny i oznacza terapię śmiechem. Jednak ponieważ w Polsce mało kto zna grecki, więc termin gelotologia nikomu nic nie mówi. Dlatego powszechnie używa się zwrotu terapia śmiechem.

Jednym z prekursorów stosowania humoru w służbie zdrowia jest amerykański lekarz Patch Adams. Uważa on, że krótkie kontakty lekarzy z pacjentami podczas wizyt w gabinecie, nie pozwalają na tworzenie związków między nimi. Lekarze powinni znacznie bardziej zaangażować się w życie pacjentów, dzięki czemu będą w stanie lepiej zrozumieć pacjenta i brać pod uwagę nie tylko jego dolegliwości fizjologiczne, ale też stan umysłu.

Kiepskie relacje z pacjentami są też przyczyną wypalania się lekarzy. Jeśli te relacje są bliższe, lekarze widzą efekty swojej pracy oraz są motywowani przez pacjentów. Wtedy ryzyko wypalenia się jest mniejsze.

Adams uważa, że obecnie lekarze w zbyt dużym stopniu traktują swoją pracę jako biznes, a nie jako służbę chorym. To powoduje, że są oni narażeni na stresy związane z każdym biznesem, co również może ich wypalić. Innym problemem (w USA) jest duża obawa lekarzy przed procesami sądowymi, które mogą ich bardzo dużo kosztować. Dlatego lekarze często zlecają przeprowadzanie pacjentom wielu różnych badań, niekoniecznie im potrzebnych, ale mających wykazać, że lekarz zrobił wszystko, co do niego należało.

Przyjaźń jako lekarstwo

Patch Adams twierdzi, że przyjaźń jest wspaniałym lekarstwem. Zwraca uwagę na to, jak negatywne w skutkach (w tym dla naszego zdrowia), może być samotność. Ponadto jest on zdania, że relacja lekarz-pacjent jest lepsza, gdy pacjent wie tyle samo o lekarzu, co lekarz o pacjencie.

Swoje poglądy Adams stara się wcielać w życie w swoim ośrodku Gesundheit Institut.

Gesundheit Institut realizuje różne projekty związane z terapią śmiechem. Jeden z nich polegał na przeprowadzeniu dwutygodniowej podróży klaunów po Syberii. Klauni pochodzili z takich krajów jak Australia, Puerto Rico, Dania, Włochy i Stany Zjednoczone. Zostali oni bardzo ciepło przyjęci przez rosyjską ludność. Klauni odwiedzali sierocińce, szpitale, domy starości, a nawet prywatne domy.

Pracownicy Gesundheit Institut często przebierają się za klaunów. Wielu ich pacjentów to chore dzieci i ich zatroskani rodzice. Klauni czasami biorą udział w imprezach poza szpitalami. Brali udział np. w imprezie zorganizowanej przez Fundację „Why Me” („Dlaczego Ja”), podczas której dzieci chore na raka oraz ich rodzice, mogli dobrze się bawić oraz spędzić miło razem czas.

Wizyty Domowe

Jeden z najciekawszych projektów realizowanych przez Gesundheit Institut, nazywa się Hause Calls (Wizyty Domowe). Projekt ten polega na pracy wolontariuszy na rzecz osób, które potrzebują pomocy.

Gesundheit Institut poszukuje osób, które chciałyby przyłączyć się do tego projektu, poprzez przeprowadzanie przynajmniej jednych, bezpłatnych, domowych odwiedzin miesięcznie. Dzięki tym odwiedzinom, osoby odwiedzające mają możliwość pomocy innym ludziom w zakresie opieki zdrowotnej, poprzez wykorzystanie swojej wspaniałomyślności, kreatywności, humoru i przyjaźni. Jest to opieka medyczna w szerszym sensie.

Początkowo program był skierowany dla pracowników opieki zdrowotnej, ale teraz może do niego przystąpić każdy, kto chce służyć radosną pomocą innym ludziom (np. swoim sąsiadom). W programie mogą brać udział ludzie z całego świata.

Podczas odwiedzin, w ramach tego programu, można się przebrać np. w swoją ulubioną postać z bajek (jeśli mamy odpowiedni strój), lub zabrać ze sobą cokolwiek, co może rozbawić osobę, którą idziemy odwiedzić. Należy dać upust swojej wyobraźni. Musi to być jednak coś, w czym wolontariusz będzie dobrze się czuł.

Takie wizyty są korzystne zarówno dla pacjentów jak i dla wolontariuszy. Są szczególnie ważne dla osób, które ze względu na stan zdrowia, nie są w stanie same wychodzić z domu. Niektórzy z wolontariuszy przed Gwiazdką, podczas wizyt, śpiewali kolędy oraz częstowali pacjentów ciastkami.

Powyższy tekst jest fragmentem darmowej książki „Terapia śmiechem. Jak rozwijać poczucie humoru”.
Pełną wersję książki można znaleźć na stronie autora.

www.aleksanderlamek.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.