Co to są dobre kalorie?

Dobre kalorie to takie, które nie tylko zaspokajają głód, ale także dostarczają wielu cennych składników odżywczych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu oraz odpowiedzialnych za wygląd naszej skóry, włosów i paznokci. Ludzki organizm to niewątpliwie cud natury, jednak o ten cud trzeba dbać każdego dnia. Podstawą zdrowia i dobrego samopoczucia jest zbilansowana, codzienna dieta.

Zazwyczaj nie zdajemy sobie sprawy z faktu, że wymagania naszego organizmu są dosyć wysokie i aby zapewnić mu wszystkie elementy niezbędne do prawidłowego funkcjonowania powinniśmy dostarczać mu codziennie blisko 60 różnorodnych składników odżywczych. Na liczbę tę składają się aminokwasy, wielonienasycone kwasy tłuszczowe, cukrowce, makroelementy (wapń, fosfor, żelazo, jod, magnez, potas, sód, chlor, siarka), mikroelementy (cynk, miedź, mangan, kobalt, molibden, selen, fluor, chrom, nikiel, krzem, tytan, wanad) oraz witaminy i związki o charakterze witaminowym (witamina A, D, E, K, C, B1, B2, B6, B12, H, PP, kwas foliowy, kwas pantotenowy, kwas paraaminobenzoesowy, kwas liponowy, cholina, inozytol, rutyna).

Pożywienie powinno zawierać także odpowiednią ilość błonnika pokarmowego, który umożliwia prawidłową przemianę materii oraz ułatwia usuwanie toksyn z organizmu. Można więc powiedzieć, że im więcej składników odżywczych zawiera dany pokarm, tym jest on lepszy dla naszego organizmu, a my spożywając go, nie zapełniamy jedynie żołądka, lecz dbamy o prawidłowe funkcjonowanie naszego serca, mózgu, oczu, czy układu kostnego. Jeśli więc pokarm zawiera wiele składników odżywczych, kalorie w nim dostarczane możemy nazwać dobrymi.

O tym, że warto wybierać Dobre Kalorie, a nie tylko je liczyć.

Dobre Kalorie to te, które nie tylko zaspokajają głód, ale dostarczają wielu cennych składników odżywczych: mikro- i makroelementów, błonnika pokarmowego, witamin, antyutleniaczy oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu oraz odpowiedzialnych za wygląd naszej skóry, włosów i paznokci. Te same 100 kcal, pochodzące z różnych produktów, może dostarczyć organizmowi cennych składników odżywczych, lub też dać nam same substancje energetyczne, czyli węglowodany i tłuszcz. Właściwa dieta to nie ograniczenie kalorii kosztem wartości odżywczych. Jak widać na przykładzie Otrębusiów i orzeszków sojowych, ciastka i przekąski też mogą być bogate w wartościowe, niezbędne dla zdrowia składniki.

Poniżej przedstawiamy porównanie ilości składników odżywczych dostarczanych razem z energią pochodzącą z różnych produktów.

100 kcal pochodzące z wybranych produktów zawiera:

Składniki odżywcze Owsianka Królewska Dobra Kaloria Płatki kukurydziane Orzeszki sojowe Dobra Kaloria Orzeszki arachidowe Otrębusie z orzechami Dobra Kaloria Herbatniki maślane
białko 3.4 g 2.0 g 8.0 g 4.5 g 2.7 g 1.9 g
węglowodany 17.4 g 22.4 g 10.0 g 2.1 g 10.3 g 17.8 g
tłuszcz 1.9 g 0.3 g 3.0 g 8.2 g 5.3 g 2.4 g
błonnik 2.3 g 1.1 g 2.5 g 1.3 g 2.5 g 0.7 g
żelazo 1.3 mg 0.6 mg 2 mg 0.3 mg 0.7 mg 0.4 mg
magnez 27.2 mg 1.9 mg 55 mg 32 mg 30 mg 5.5 mg
witamina E 1.8 mg 1.2 mg
witamina B1 0.09 mg 0.07 mg

Agnieszka Trzepacz, Highlite PR
agnieszka.trzepacz@highlite.pl

Firma EKOPRODUKT jest obecna na rynku od 1993 roku. Zajmuje się produkcją żywności dietetycznej oraz ekologicznej. Oferowane przez nią produkty uzyskały pozytywną opinię renomowanych ośrodków badawczych, takich jak: Instytut Włókien Naturalnych w Poznaniu, Instytut Żywności i Żywienia w Warszawie, Akademia Medyczna w Gdańsku, Instytut Przemysłu Tłuszczowego. Badania wykonane przez te ośrodki potwierdziły wysoki standard jakościowy wyrobów EKOPRODUKTU i prozdrowotny wpływ na organizm człowieka.

Więcej informacji o firmie można znaleźć na stronie: www.ekoprodukt.pl

1 komentarz do “Co to są dobre kalorie?

  1. Zgadzam się z tezą, że warto wybierać dobre kalorie, a nie tylko je liczyć. Niemniej jednak, jestem zdania, że znajomość własnego dziennego zapotrzebowania kalorycznego to podstawa, nie tylko zachowania świetnej sylwetki, ale i zdrowia. Jeśli wiemy, ile kalorii dziennie powinniśmy jeść, jesteśmy w stanie należycie zaspokajać potrzeby naszego organizmu. Zdrowe odżywianie powinniśmy więc zacząc od ocenienia ile kalorii jeśc dziennie. Podpowiedzi jak to zrobic jest w sieci mnóstwo, podobnie zresztą jak odpowiednich kalkulatorów, tu pierwszy z brzegu przykład: http://www.a-ile.pl/ile-kalorii-jesc/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.