Depilacja

W obecnych czasach, zarówno kobiety, jak i mężczyźni zaczęli poszukiwać najskuteczniejszej metody na pozbycie się nadmiernego bądź niepożądanego owłosienia. Dotyka to niestety w większej mierze kobiet. Bolączką wielu kobiet jest nadmierne owłosienie. Cierpią na nie głównie kobiety o ciemniejszych rysach. Na nadmierne owłosienie skarżą się brunetki, które wielokrotnie uciekają się do różnych metod usuwania owłosienia.

Nadmierne owłosienie kobiet, zwłaszcza okolic twarzy może być efektem ubocznym przyjmowania niektórych leków, objawem zaburzeń ze strony układu gruczołów dokrewnych, które wiąże się z rozregulowaniem równowagi hormonalnej ustroju. Przykładem może być podwyższony poziom androgenów. W takich przypadkach ważne jest leczenie tych dolegliwości, gdyż sama depilacja nie pomoże.

Gabinety kosmetyczne oferują różne zabiegi depilacji, w zakresie dowolnej powierzchni ciała. Depilacja w salonie kosmetycznym, mimo iż jest droższa od tej wykonywanej w warunkach domowych, przynosi lepsze efekty. Dokonując wyboru sposobu depilacji najlepiej depilować bardziej wrażliwe okolice kremem, a te bardziej widoczne, woskiem.

Oto podstawowe metody depilacji:

Golenie

Jest najczęściej wybieraną metodą depilacji przez kobiety. Polega na goleniu maszynką do golenia miejsc intymnych (okolice bikini), owłosienia pod pachami i nóg. Z uwagi na popularność tej metody, często można spotkać w sklepach, specjalne maszynki, przeznaczone właśnie dla pań.

Zabieg golenia, trzeba często powtarzać, gdyż włosy szybko odrastają. Przed depilacją nóg należy skórę nawilżyć i zastosować specjalną piankę, która ułatwia zabieg. Jest lepsza od zwykłego mydła. Po depilacji należy zastosować odpowiedni balsam nawilżający.

Coraz częściej do usuwania zbędnego owłosienia stosuje się też specjalne depilatory. Efekt takiego zabiegu, jest dłuższy niż zwykłego golenia.

Środki chemiczne, np. pianki i kremy

Jest to metoda, która kobieta sama może wykonać w domu. Rozpuszczają, one łodygę włosa, a więc część wystającą ponad powierzchnię skóry. Niestety kosmetyki takie mogą powodować uczulenia, więc należy wcześniej przeprowadzić próbę uczuleniową. Tą metodę należy często przeprowadzać, gdyż włosy szybko odrastają.

Depilacja woskiem

Metoda stosowana w gabinecie kosmetycznym. Polega na usuwaniu zbędnego owłosienia, przy pomocy ciepłego, lub zimnego wosku. W przypadku skóry wrażliwej, mającej problemy naczyniowe stosuje się zimny wosk. Włosy po takim zabiegu wyrastają słabsze i wolniej odrastają. W salonach oferowane jest woskowanie nóg, podbrzusza, pleców, pach, ramion, przedramion, wąsika czy brwi.

Elektroliza

Jest to metoda stosowana również w gabinecie kosmetycznym. Dzięki temu zabiegowi dochodzi do całkowitego lub znacznego zniszczenia meszka włosowego. Wykorzystuje się tu działanie prądu elektrycznego. Każdorazowe wkłucie igły pozwala na zniszczenie jednego włosa. Zabieg taki może wykonać tylko przeszkolona kosmetyczka. Przeciwwskazania do stosowania tej metody:

  • ciąża
  • rozrusznik serca
  • choroby tarczycy

Depilacja laserowa

Jest metoda bardzo skuteczną. Energia promienia laserowego zostaje zamieniona na ciepło, powodując całkowite zniszczenie struktury włosa, który już potem nie odrasta. Nie wszystkie włosy ulegają od razu zniszczeniu. Dlatego zabieg należy powtórzyć. Ważny jest też kolor włosów. Im ciemniejsze, tym lepiej. Jest to metoda kosztowna. Skutki uboczne jej stosowania to zazwyczaj:

  • oparzenia
  • zaczerwienienia
  • obrzęk

Przeciwwskazaniem do depilacji laserowej są:

  • białaczka
  • padaczka
  • bielactwo
  • ciąża

Ultradźwięki

Ta metoda jest jedną z najnowszych metod usuwania owłosienia. Wibracje mechaniczne na skórze, wzmacniają działanie substancji aktywnej, opartej np. na enzymach, niszcząc zbędne owłosienie. Zabieg ultradźwiękiem poprzedzić należy depilują woskiem. Następnie za pomocą ultradźwięków wprowadza w głąb skóry enzymy, uszkadzając komórki macierzy odpowiedzialne za wytwarzanie włosów.

Fotoepilacja

W tego typu depilacji wykorzystuje się nową generację urządzeń, opartych na technologii LHE , które w łagodniejszy i szybszy od tradycyjnego lasera sposób, usuwają owłosienie.

Mówiąc bardziej zrozumiale, metoda ta polega na usuwaniu zbędnego owłosienia, za pomocą impulsów świetlnych, wytwarzanych przez specjalne końcówki. Metoda ta daje efekt termicznego, trwałego uszkodzenia cebulek włosowych.

Jak widać, sposobów depilacji jest wiele. Wybierzmy zatem tą najwłaściwszą naszym zdaniem.

Opracowała
Anna Głowacka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.