Dawkowanie śmiechu

Niektórym czytelnikom może nasunąć się pytanie: ile minut dziennie należy się śmiać, aby pojawiły się zdrowotne korzyści dla organizmu? Niestety na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Eksperci (jak to eksperci) nie są tutaj zgodni.

Według jednych wystarczy śmiać się kilka minut dziennie. Według innych musi to być dziesięć minut, a według jeszcze innych kilkanaście, czy nawet dwadzieścia.

Wydaje mi się, że tak naprawdę nie da się przypisać jednej z tych liczb wszystkim osobom. Każdy człowiek śmieje się na swój własny, często niepowtarzalny sposób. Są osoby, które śmiejąc się, niemal tarzają się po ziemi. Są i takie, które śmieją się bardziej w duchu, nie okazując tego zbytnio na zewnątrz.

Dodam, że nie każdy rodzaj śmiechu daje korzyści zdrowotne. Wcześniej już wspominałem o podziale śmiechu na cztery rodzaje: uśmiech, chichot, śmiech i rechot. Korzyści dla zdrowia dają pierwszy, trzeci i czwarty rodzaj śmiechu (tak więc chichot niestety nie leczy).

Warto podkreślić, że niewątpliwym atutem terapii śmiechem jest to, iż jest to holistyczna metoda lecznicza, która wpływa zarówno na ciało jak i umysł.

Powyższy tekst jest fragmentem darmowej książki „Terapia śmiechem. Jak rozwijać poczucie humoru”.
Pełną wersję książki można można znaleźć na stronie autora.

www.aleksanderlamek.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.