Czym jest Daido Juku?

W Polsce sztuki walki nie są tak popularne jak w Japonii, jednak podstawowe style jak Karate (zarówno Kyokushin jak i Shotokan), Judo, Taekwondo czy Aikido znane są przynajmniej z nazwy nawet osobom nie praktykującym żadnej z powyżej przedstawionych sztuk walk. Natomiast nazwa Daido Juku czy też Kudo nie jest znana większości ludzi – nie mówi nic ani laikom, ani niektórym osobom obracającym się wokół sportów walki.

W artykule tym pragnę zaprezentować czym tak naprawdę jest Kudo (znane również jako Daido Juku) i przybliżyć nieco profil tej jakże interesującej sztuki walki.

Jak powstało Daido Juku?

Daido Juku, w wolnym tłumaczeniu oznaczające „wielką drogę” wywodzi się z Karate Kyokushin, a jej twórcą jest Japończyk Takashi Azuma. Azuma jest adeptem Karate Kyokushin, posiadaczem czarnego pasa, który zdobył m.in. pierwsze miejsce na 9. Corocznych Ogólnojapońskich zawodach w Karate Kyokushin w 1977 roku. Fascynacja Takashiego sztukami walki nie ograniczała się jedynie do karate.

Azuma trenował różne inne sztuki walki, w tym Judo, w którym również ma czarny pas. Pierwotnie Daido Juku miało być wewnętrzną częścią Kyokushin, jednakże brak akceptacji tego pomysłu ze strony Masutatsu Oyamy (założyciela Kyokushin) skłonił Azumę do tego, by Daido Juku stało się odrębnym stylem.

I tak oto w 1981 roku Daido Juku zostało oficjalnie zaprezentowane światu jako zupełnie nowa sztuka walki. Azuma opracował zróżnicowany styl umożliwiający podjęcie szeroko pojętej walki, a zarazem nie zmuszający do rezygnacji z bezpieczeństwa. Co więcej, styl ten był rozwijany przez następne lata, czerpiąc inspirację z technik używanych w innych stylach takich jak: muay thai, submission wrestling, boks czy sambo. W 2001 roku, sensei Azuma postanowił zmienić nazwę Daido Juku na Kudo, co z japońskiego znaczy „otwarty umysł”. Od tego momentu zaprzestano używania słowa „karate” w nazwie organizacji i słowo to zastąpiła nazwa kudo, dając początek Międzynarodowej Federacji Kudo (Kudo International Federation). Zmiana ta pozwoliła również podkreślić odrębność Kudo i wpisać tą sztukę walki na listę Japońskich Sportów Budo w tej samej kategorii co Judo, Aikido czy Kendo.

Czym charakteryzuje się Kudo?

Kudo jest stylem wszechstronnym. Adepci tej sztuki mają do swojej dyspozycji szeroki wachlarz ciosów, jaki mogą zastosować w trakcie walki. Podczas walki w „stójce” dozwolone są ciosy rękami, nogami, łokciami, kolanami oraz uderzenia głową. Ciosy te można wykonywać na wszystkie części ciała, z pominięciem krocza (wyjątek stanowi tu jedynie kategoria „open”). Dodatkowo, w trosce o zdrowie zawodników, zabronione są uderzenia w tył głowy, szyję (krtań), kręgosłup, staw kolanowy, uderzenia bokiem dłoni oraz palcami.

Ze względu na fakt, że Kudo dopuszcza walkę w parterze, dozwolone są wszystkie rzuty (poza rzutem na głowę oraz suplesem zapaśniczym), podcięcia i obalenia, które prowadzą do sprowadzenia walki do parteru. Po przejściu do parteru, zawodnicy mogą stosować zarówno dźwignie jak i duszenia. Dzięki tak liberalnym zasadom, zawodnikom umożliwia się wykorzystanie ich potencjału w możliwie maksymalnym zakresie, jednocześnie nie narażając ich na niepotrzebne kontuzje.

Jak wygląda walka?

Walki rozgrywane są na specjalnej macie z tworzywa sztucznego, której zadanie jest amortyzacja upadków zawodników. Minimalny rozmiar maty, na której odbywają się walki kudo to 14x14m, a maksymalna jej wielkość to 16x16m. Samo pole walki to 9x9m lub 10x10m.

W Kudo walka jest bardzo szybka, toteż trwa ona 3 minuty. W przypadku kiedy sędziowie mają problem z rozstrzygnięciem, który zawodnik wygrał walkę, zarządzana jest dogrywka, trwająca również 3 minuty. Po tym czasie sędziowie muszą rozstrzygnąć, kto został zwycięzcą pojedynku. Walka w Kudo może przenieść się do parteru, lecz również tutaj istnieją limity czasowe. Walka parterowa może trwać 2×30 sekund z inicjatywy jednego zawodnika. Fakt ten może ucieszyć osoby nie będące entuzjastami długich starć w parterze. Po upływie regulaminowych 30 sekund walki parterowej, podczas której nie udało się wykonać techniki kończącej, sędziowie przerywają walkę i przenoszą ją ponownie do „stójki”.

Ekwipunek zawodników

Przedstawiając sprzęt wykorzystywany w Kudo nie sposób nie zacząć od kasku okalającego głowę zawodnika. Charakterystyczny kask, przypominający nieco kask szermierzy, jest niewątpliwie znakiem firmowym Kudo. Jego kosmiczny wygląd i fakt, że używany jest tylko i wyłącznie w tym sporcie, nadaje Kudo unikalność i rozpoznawalność (dzięki niemu walki Kudo nie sposób pomylić z walką innego stylu). Koszt takiego kasku waha się w granicach 10000-16000 jenów japońskich (czyli ok. 340-540 zł). Kask ten występuje w dwóch wersjach: „Super Safe” i „Neo Head Guard”. Cena takiego kasku uwarunkowana jest zarówno jego rozmiarem, jak i modelem na który się zdecydujemy. Zawodnicy walczą w ubiorze zwanym kudogą, który dostępny jest w dwóch kolorach: białym i niebieskim. Kudogę zakłada się na gołe ciało (bez podkoszulka pod spodem) – wyjątek stanowią tutaj jedynie kategorie kobiece. Dla laika kudoga może przypominać kimono, jednak w kudodze mamy rękawy do łokci, a nogawki zakrywają stopy. Do walki zawodnicy przystępują w obowiązkowych napięstnikach kudo, pod którymi można w ramach zwiększenia bezpieczeństwa owinąć bandaż. Długość tego bandażu nie może przekraczać 1,5 m. Dodatkowym zabezpieczeniem podczas walki jest ochraniacz szczęki. W przypadku kobiet lista ochraniaczy jest wydłużona. Obowiązkowym dla nich jest ochraniacz na piersi oraz krocze. Co więcej, dopuszczalne jest również użycie ochraniacza na goleń.

Kudo w Polsce

Jako że Kudo jest dosyć nową sztuką walki, jej popularność nie może równać się z popularnością takich stylów walki jak Karate czy Judo. Osoby zainteresowane ćwiczeniem Kudo mają możliwość praktykowania tej sztuki walki także w Polsce. Jednakże placówki zajmujące się Kudo nie są obecne w każdym z największych miast Polski. Istnieją już sekcje Kudo w Lublinie, Grudziądzu i w Warszawie. Jednak jak przyznaje Piotr Masiąg (Kudo Poland Brand Chief), polska sekcja Kudo ma ustalony 5-cio letni plan rozwoju, podczas którego szkolona jest kadra trenerska przyszłej sieci placówek.

Tak więc w niedalekiej przyszłości możemy spodziewać się ekspansji Kudo na terenie innych miast Polski i większej popularyzacji tej sztuki walki. Oczywiście Kudo nie od razu stanie się głównym konkurentem Karate w naszym kraju, ale z pewnością, wraz z powiększaniem się ilości ośrodków treningowych, stanie się ciekawą alternatywą.

Natomiast wszystkich zainteresowanych szerszą informacją na temat Kudo odsyłam na stronę internetową Kudo Polska, która mieści się pod adresem: www.kudo.com.pl

Autor: Maciej Gunia (G_U_M_A)
Powyższy artykuł pochodzi z darmowego magazynu Ring

www.sportywalki.pl/magazyn_ring.html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.