Choroby wątroby

Głównym ośrodkiem przemiany materii ustroju, który nie daje się zastąpić przez czynności innych narządów jest wątroba. Wątroba jest największym narządem jamy brzusznej.

Każdy chory, który w przeszłości przebył żółtaczkę bądź też nadużywa alkoholu, jest lub był przez dłuższy czas niedożywiony czy też miał kontakt ze hepatotoksycznymi czynnikami powinien zbadać swoją wątrobę.

Choroby wątroby często dotykają osoby, które stykają się ze szkodliwym działaniem metali ciężkich, wskutek czego zostali zatruci.

Choroby wątroby mogą być integralną składową chorób pochodzenia: pasożytniczego, bakteryjnego, wirusowego.

Objawy podmiotowe choroby wątroby

Do najczęściej występujących objawów podmiotowych mogących wskazywać na określony rodzaj choroby wątroby zaliczyć możemy:

Ból

Ból taki zlokalizowany jest w prawym nadżebrzu. Często promieniuje do barku. Ponadto, chory skarży się na silne bóle głowy. Taki rodzaj bólu może wskazywać na choroby wątroby, które zazwyczaj przebiegają bez objawów, dopiero w zaawansowanej postaci choroby wątroby dają sygnały w postaci takiego właśnie bólu. Mogą wskazywać na kamicę żółciową, zapalenie wątroby czy też powiększenie tego organu.

Swędzenie skóry

Ten objaw jest charakterystyczny do rodzaju choroby wątroby przebiegającej z żółtaczką. Często swędzenie skóry wyprzedza żołtaczkę. Swędzenie dotyka zwykle całe ciało, jednakże często zlokalizowane jest jedynie w okolicach pachowych, pachwinowych, podeszwach, dłoniach.

Krwawienia

Krwawienia objawiające się w chorobie wątroby są wynikiem żylaków przełyku. Chorzy na wątrobę cierpią zwykle na krwotoki z nosa, dziąseł i śluzówek. Łatwo dochodzi u nich do siniaków i wybroczyn.

Łaknienie

Bardzo silne łaknienie dotyka zwłaszcza chorych na kamicę żółciową. Spożywają dużo i często. Z kolei chorzy na przewlekłe choroby wątroby, zwłaszcza miąższu wątrobowego skarżą się na brak apetytu, a ponadto każdy pokarm wydaje się kleisty.

Dyspetyczne objawy

Ten rodzaj objawów dotyczy przeważnie zaparć. Chorzy często sięgają po środki przeczyszczające. Objawem choroby miąższu wątrobowego oraz dróg żółciowych są biegunki zależne od współistnienia zapalenia trzustki. Chorzy cierpią również na obfite oddawania gazów.

Przedmiotowe objawy choroby wątroby

Do przedmiotowych objawów choroby wątroby zaliczyć możemy:

 • żółtaczkę
 • zmiany skórne

Kępki żółte pojawiają się na powiekach oraz po zewnętrznej stronie łokci. Występują u chorych z hiperbilirubinemią. Pajączki naczyniowe występują u chorych na przewlekłe choroby wątroby np. marskość wrotna czyli alkoholowa. Białe paznokcie w postaci kredowego odcienia, rozciągający się od podstawy paznokcia, tak aż znika jego macierz.

Przerost sutków

Ten objaw choroby wątroby dotyka około 10% mężczyzn. Sutki chorego są powiększone, bolące i wydzielają siarę. Jest to pewnego rodzaju zaburzenie hormonalne występujące u chorych na wątrobę.

Choroby wątroby zapalne

Choroby wątroby mogą mieć postać stanu zapalnego. Na skutek zaniedbań higienicznych każdego roku około kilkadziesiąt tysięcy osób zapada na ostre zapalenie wątroby.

Ten rodzaj choroby wątroby cechują dwie postacie:

 • zapalenie nagminne, które dotyka szczególnie dzieci oraz osoby starsze. Jest spowodowane zakażeniem wirusowym typu A.
 • zapalenie wszczepienne spowodowane zakażeniem wirusem typu B

Zapalenie wątroby typu B jest chorobą groźną. U około 10% chorych nie dochodzi do całkowitego wyleczenia i choroba ta nabiera charakteru przewlekłego zapalenia wątroby. Proces taki nierzadko doprowadza do marskości wątroby.

Zakażenie wątroby

Zakażenie wątroby nie jest jedyną przyczyną jej marskości. Do powstania marskości doprowadza również nadużywanie alkoholu, choroby zakaźne i wrodzone, jak również choroby o podłożu immunologicznym.

Rozpoznanie choroby wątroby opiera się na badaniu laboratoryjnym, gdzie wysoki poziom bilirubiny wskazuje na to, że z naszą wątrobą dzieje się coś nie w porządku. Mocz chorego przybiera barwę ciemną, kojarzoną z barwą piwa, natomiast stolec ulega odbarwieniu.

Promienica wątroby

Ten rodzaj choroby wątroby należy do chorób grzybiczych tego organu. Promienica dotyka głównie bydło, jednakże u ludzi dochodzi również do zachorowania. Dzieje się tak na skutek zużycia lub połknięcia ziaren, źdźbła i słomy. Wskutek promienicy w wątrobie powstają nacieki, które po rozmiękczeniu tworzą ropnie, które otoczone są tkanką łączną. Choroba ta rozwija się przez wiele lat, przechodząc przez torebkę wątrobową, klatkę piersiową oraz powłoki brzuszne.

Objawy promienicy wątroby

Ten rodzaj choroby wątroby objawia się zwykle wysoką gorączką. Wątroba jest powiększona i boli podczas jej uciskania. Chory na promienicę wątroby odczuwa twardą spoistość w obrębie tego narządu. Innym, specyficznym objawem jest niedokrwistość neufrofilowa z leukocytozą.

Rozpoznanie

Aby postawić właściwą diagnozę wykonuje się badania mikroskopijne oraz bakteriologiczne ropy lub też bioptycznego materiału, który jest pobierany z nacieku. Badanie to wykonuje się w kierunku obecności grzybni promieniowca.

Zapalenie torebki wątrobowej

Ten rodzaj choroby wątroby powstaje po przebytej żółtaczce wirusowej. Dochodzi do zapalenia torebki wątrobowej, która nabiera charakteru przewlekłego. U chorego na ten rodzaj choroby wątroby stwierdza się pojawienie zrostów, które sprawiają choremu ciągnący ból w stronę prawego podżebrza, odczuwanego zwykle po wysiłku fizycznym. Zrosty te umiejscowione są między wątrobą a ścianą jamy brzusznej. W celu zdiagnozowania tejże choroby wykonuje się zazwyczaj laparoskopię.

Wewnątrzwątrobowy zastój żółci

Do tego typu choroby wątroby dochodzi wtedy, gdy wszystkie składniki żółci nie są w stanie przedostać się do światła jelit. Wskutek tego niedomagania gromadzą się w wątrobie i krwi. Wewnątrzwątrobowy zastój żółci powoduje nagromadzenia się żółci w komórkach miąższowych wątroby, wskutek czego dochodzi do powstawania zakrzepów żółciowych w rozszerzonych kanalikach.

Objawy wewnątrzwątrobowgo zastoju żółci

Ten rodzaj choroby wątroby objawia się w szczególności:

 • żółtaczką
 • odbarwieniem stolca
 • świądem skóry
 • obecnością bilirubiny w moczu
 • powiększeniem wątroby
 • powiększeniem śledziony
 • znacznie powiększonym poziomem cholesterolu w surowicy
 • obecność urobilinogenu w moczu

Przyczyny powstawania wewnątrzwątrobowego zastoju żółci

Do przyczyn powstania tego rodzaju choroby wątroby zaliczyć możemy:

 • czynniki hormonalne
 • lekarstwa anaboliczne
 • wady wrodzone przemiany barwnika żółciowego
 • hormony z grupy progesteronów
 • żółtaczka zakaźna
 • nawracająca cholestaza
 • cholestaza pooperacyjna

Zgodnie z definicją, cholestaza jest określeniem zastoju żółci. Zgodnie z danymi statystycznymi około 30% chorób wątrobowych występuje u alkoholików. Choroba ta przebiega z objawami wewnątrzwątrobowego zastoju żółci.

Dieta, witaminy i ziółka stosowane w chorobach wątroby

Kardynalną zasadą leczenia choroby wątroby jest całkowita eliminacja alkoholu, pod każdą jego postacią. Dieta w chorobach wątroby musi obfitować w wszystkie niezbędne składniki. W leczeniu choroby wątroby pomocne okazały się mieszanki ziołowe. Dotyczy to głównie przewlekłej choroby wątroby.

Przykładowa mieszanka ziołowa stosowana w chorobach wątroby

Składniki – po 30 gramów z każdego:

 • ziele dziurawca
 • ziele drapacza lekarskiego
 • ziele fiołka trójbarwnego
 • ziele krwawnika
 • koszyczek rumianku
 • kora kruszyny
 • ziele mięty pieprzowej

Sposób przygotowania:

Płaską łyżkę stołową ziół zalewamy szklanką wrzątku. Pozostawiamy pod przykryciem na pół godzinki. Następnie odcedzamy i pijemy w ciepłej postaci dwa razy dziennie na czczo oraz przed snem. Ta mieszanka szczególnie pomocna jest w łagodzeniu ostrej postaci wirusowego zapalenia wątroby. Każdy chory na wątrobę powinien zadbać o dostarczenie organizmowi witamin z grupy B, witaminy C i PP.

Warto nadmienić, że czynność i sprawność wątroby jest ściśle związana ze stanem całego przewodu pokarmowego, dlatego też w leczeniu wątroby należy zwrócić uwagę na cały przewód pokarmowy, a w szczególności na trzustkę.

Artykuł ten został napisany w celach informacyjnych. Kiedy zaniepokoi nas nasza wątroba skonsultujmy się z lekarzem. Nie odwlekajmy wizyty na potem…

Opracowała
Anna Głowacka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.