CEDE w Poznaniu

Mające kilkadziesiąt milimetrów implanty wykonane z tytanu imitujące korzeń zęba, korony, które powstają dzięki programom komputerowy, tym samym, co wieżowce, nowoczesne skanery skanujące usta i materiały rodem z NASA – to wszystko można zobaczyć na stoisku firmy Dental Depot Wasio/Biomet 3i (pawilon 8, stoisko 8.1.3) na rozpoczynających się już dziś, 22 września Środkowoeuropejskiej XXI Wystawie Produktów Stomatologicznych CEDE 2011 w Poznaniu.

Stomatologia przyszłości rodem z Avatara na CEDE w Poznaniu

Jeśli jeszcze boimy się dentysty, to za parę lat te obawy staną się historią. Podczas 3 dni targów CEDE 2011 stomatolodzy z całej Europy będą przekonywać pacjentów, że wizyta u dentysty to sama przyjemność. Na dowód zostaną zaprezentowane najnowocześniejsze rozwiązania w leczeniu, wykorzystujące technologię 3D, programy CAD/CAM, które do tej pory wykorzystywali architekci projektujący wieżowce, a także mierzące tyle, co 20 groszówka tytanowe implanty, czyli sztuczne korzenie zębów, ale z powłoką na patencie NASA.

Jeśli chcemy wiedzieć, jak będziemy leczeni za 5 lat możemy się o tym przekonać na targach. Zaprezentowana tu stomatologia jest już w pełni skomputeryzowana, wykorzystuje skanery, iPady, nowoczesne programy komputerowe i w niczym nie przypomina gabinetów, od których tak stronimy – mówi Małgorzata Wasio-Malinka z firmy Dental Depot Wasio, jeden z wystawców.

Gabinet stomatologiczny jak statek kosmiczny

Do gabinetów stomatologicznych wkracza technologia 3D, skanery wewnątrzustne, a także nowoczesne materiały, które jeszcze bardziej imitują prawdziwe zęby. Dziś już coraz częściej leczenie pacjenta planuje się z wykorzystaniem symulacji komputerowych, a zanim pacjentowi przywróci się uśmiech lub ubytek, pacjent może cały zabieg i efekt prześledzić wirtualnie. Także dentyści mają ułatwioną pracę. Specjalne skanery oraz programy komputerowe umożliwiają precyzyjne leczenie oraz skracają czas rekonwalescencji pacjenta, minimalizując tym samym ból.

Skanery wewnątrzustne oraz projektowanie CAD/CAM powszechnie stosuje się już w wielu gabinetach podczas zabiegów implantologicznych. Zabiegi te wymagają wszczepienia kilkumilimetrowego, tytanowego implantu w kość, a następnie osadzenia na nim korony. Zanim jednak zabieg zostanie wykonany, planowany jest na ekranie komputera. Pacjent, więc wie ile czasu zajmie leczenie, jak będzie przebiegało i jaki efekt estetyczny zostanie osiągnięty – mówi Małgorzata Wasio-Malinka z firmy Dental Depot Wasio z Wrocławia.

To właśnie wrocławska firma podczas targów CEDE 2011 po raz pierwszy zaprezentuje nowe urządzenie, które już w przyszłości ma zastąpić tradycyjne wyciski w masie plastycznej, jakie pobiera lekarz, chcąc odbudować ubytek lub pełny uśmiech. – Skaner będzie miał swoją oficjalną premierę dopiero późna jesienią, ale już teraz po testach klinicznych możemy pokazać urządzenie, wykonujące skan wnętrza jamy ustnej i pobierające cyfrowy wycisk tzw. śruby gojącej, którą wkręca się w implant, po trwającym od 3-6 miesięcy okresie gojenia się. Dzięki temu tworzone protezy i korony są jeszcze bardziej precyzyjne i lepiej osadzone w ustach pacjenta – wyjaśnia Wasio-Malinka.

Zęby zapisane w systemie zerojedynkowym

Ale stomatologię – zdaniem specjalistów – czeka w najbliższych latach także inna rewolucja, o wiele dalej idąca niż pojawienie się 3D i skanerów. – Gabinety stomatologiczne się dziś digitalizują. Większość pracy odbywa się z wykorzystaniem technologii cyfrowych, a pacjenci całe leczenie mogą wspólnie planować z lekarzem na ekranie komputera lub iPada. Taką pełną digitalizację czeka w najbliższym czasie leczenie implantologiczne i protetyczne. Już dziś mówi się, że zęby projektowane są cyfrowo – mówi Wasio-Malinka.

Na CEDE znajdziemy także rozwiązania, które coraz częściej obecne są w gabinetach stomatologicznych w całej Polsce. Zaprezentowane zostaną implanty amerykańskiej firmy Biomet 3i. Te sztuczne korzenie zęba, wyglądem przypominające mini śrubkę lub bolec, to efekt kilkudziesięciu lat pracy naukowców. Sam implant wykonany jest z tytanu i pokrywa go specjalna powłoka, która przyspiesza gojenie się i zrastanie implantu z kością.

Leczenie implantologiczne w Polsce staje się coraz popularniejsze i coraz bardziej dostępne. Umożliwia ono zarówno uzupełnienie pojedynczych ubytków, które pojawiają się na skutek wybicia lub zepsucia zęba, ale także braków wielozębowych i całkowitego bezzębia pacjenta. Implanty zastępują nam korzenie zębów i spełniają identyczną rolę. Dzisiejsze rozwiązania technologiczne sprawiają, że doskonale imitują one naturę, są także niewyczuwalne w jamie ustnej – mówi Wasio-Malinka.

Te oraz wiele innych rozwiązań będzie można zobaczyć podczas XXI Środkowoeuropejskiej Wystawy Produktów Stomatologicznych CEDE 2011 w Poznaniu w dn. 22-24 września 2011

www.dental-depot.com

1 komentarz do “CEDE w Poznaniu

  1. Dentysta to nic strasznego, nie należy się go obawiać!
    Sam przechodziłem wielokrotnie takie zabiegi jak: leczenie kanałowe, wybielanie zębów, borowanie zębów itp. i wszystko wspominam dobrze i na plus! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.