Ból zęba

Każdy z nas doświadczył w swoim życiu bólu. Mówimy tutaj o bólu fizycznym, który mimo, iż jest zjawiskiem powszechnym, to zazwyczaj bardzo zawiłym. Ból towarzyszy ludzkości od zarania dziejów, toteż jest zjawiskiem nieodłącznie związanym z naszym życiem.

Czym jest ból?
Definicji jest wiele, jednakże najczęściej pojmujemy go, jak synonim cierpienia, nierzadko jako objaw choroby czy też rodzaj czucia.

Pierwszą, najbliższą prawdy koncepcję o bólu stworzył francuski filozof Kartezjusz, według którego: cyt. ” ból jest rodzajem czucia, które posiada własne struktury anatomiczne związane z układem nerwowym i mózgiem”.

Ból zęba

Ból zęba pochodzi z nerwu trójdzielnego. Jest to często ból napadowy w postaci ataków trwających kilkanaście sekund lub dłużej. Jest to najczęściej występujący ból zęba.

Najczęstszą przyczyną bólów zęba są ubytki szkliwa i zębiny, które są skutkiem rozwijającej się próchnicy. Wszystkie bakterie, które rozwijają się pod wpływem spożywania cukrów i skrobi, pozostające w jamie ustnej produkują kwasy uszkadzające zęby. Tworzy się wtedy próchnica, a gdy uszkodzenie sięga nerwu, odczuwamy ból zęba. Przyczyn bólów zęba jest wiele. Mógł się dostać kawałek jedzenia między dwa zęby, bądź też mogła się poluzować plomba, czy też rozwinąć się ropień.

Rodzaje bólu zęba

Samoistny ból

Samoistny ból, pojawiający się często przy nagryzaniu, świadczyć może zapaleniu nerwu, który jest nieodwracalny. Ból tak może świadczyć również o odłamaniu się dużego fragmentu zęba Zbyt długie lekceważenie takiego bólu może spowodować powstanie ropnia, które mu towarzyszy obrzęk tkanek miękkich. W takim rodzaju bólu zęba należy jak najszybciej zgłosić się do dentysty, w celu podjęcia leczenia endodontycznego – usunięcie nerwu.

Tępy ból zęby

Dosyć nieprzyjemnym bólem zęba jest ból tępy, który daje nam uczucie „ciśnienia’’ w zębach. Bólowi takiemu zazwyczaj towarzyszy gorączka. Gorączka. Ból taki może być zwiastunem rozprzestrzenienie się stanu zapalnego wywołanego przez zęby. Leczenie to polega na wykonaniu dokładnej diagnostyki dentystycznej, również pod kątem stanu zapalnego zatok.

Przewlekły ból

Kiedy boli nas ząb w sposób nawracający, możemy mówić o przewlekłym bólu zęba. Który może być objawem zapalenia nerwu. Przewlekły ból zęba często świadczy o schorzeniu stawów skroniowo- żuchwowych, czy też kręgosłupa szyjnego.

Ból po leczeniu zęba

Często zdarza się, że jakiś czas po leczeniu zęba odczuwamy jego ból. Przemijającym podrażnieniem jest reakcja na zimne lub słodkie potrawy, co po jakimś czasie zazwyczaj mija. Jeśli stan bólowy utrzymuje się dłużej, warto zgłosić się do stomatologa.. Może on zastosować preparat odwrażliwiający, ewentualnie zlecić laseroterapię.

Ból zęba podczas zmiany temperatury lub smaków

Jeśli odczuwamy ból zęba, podczas zmiany temperatury lub smaku potraw, może to świadczyć o tym, że szkliwo niewystarczająco chroni nasze zęby. Zdarza się, kiedy odsuwają się dziąsła i odsłaniają delikatne szyjki zębowe. Nadwrażliwość taka zmusza nas często do unikania drażniących zęby pokarmów: słodkich, słonych, kwaśnych. Może być przyczyną postępującej próchnicy.

Dobre sposoby na ból zęba

Masaż

Warto wykonać kilkusekundowy, powtarzalny ucisk na określone miejsce ciała. Powoduje to uruchomienie centrów energetycznych w organizmie, dzięki czemu ból znika. Dotyczy to również bólu zęba. Musimy pamiętać, by początkowy ucisk by l lekki, a następnie stopniowo silny.

Uciskamy: wskazującym pacem lub kciukiem.

Miejscem uciskania jest lokalizacja :

  • tuż pod wyniosłością policzkową
  • w kącie żuchwy
  • punkty z przedniej powierzchni stawu skroniowo-żuchwowego
  • punkt między kciukiem a palcem wskazującym

Jest to doskonała metoda doraźna, którą warto wypróbować.

Przyprawy

Dobrym sposobem na ból zęba jest odrobina olejku goździkowego, który nakładamy bezpośrednio na chory ząb. Olejek goździkowy ma bakteriobójcze działanie, działa znieczulająco, dlatego też doskonale sprawdza się jako naturalny środek na ból zęba. Olejek goździkowy, początkowo szczypie, ale po jakimś czasie przynosi ulgę.

Kolejnym, równie skutecznym sposobem na pokonanie bólu zęba jest pasta ze sproszkowanego imbiru lekarskiego i pieprzu kajeńskiego. Sproszkowane składniki wsypujemy do filiżanki i dodajemy kilka kropli wody, by powstała pasta. Następnie robimy niewielką wacianą kulkę, którą nasączamy pastą i nakładamy na bolący ząb.

Dla zwolenników płukanek, warto polecić nalewkę z balsamowca mirry, która ma właściwości ściągające. Doskonale zmniejsza stan zapalny oraz zabija bakterie. W tym celu gotujemy na wolnym ogniu łyżeczkę sproszkowanej mirry w szklance wody przez pół godzinki. Przecedzamy i studzimy. Do jednorazowego zastosowania dajemy pół filiżanki wody i łyżeczkę roztworu. Płuczemy kilka razy w ciągu dnia.

Warto wypróbować również kompresy. Wkładamy mała kostkę lodu do plastikowej torebki, owijamy torebkę cienką szmatką i przykładamy na bolące miejsce. Trzymamy około kwadransa. W taki sposób szybko znieczulimy nerwy bolącego zęba.

W sytuacji, kiedy złamał nam się ząb, lub też wypadłą plomba, warto pokryć odsłoniętą powierzchnię zęba zmiękczoną gumą do żucia. Taka metoda może zapobiec bólowi, lub też go zmniejszyć do czasu wizyty u dentysty.

Warto pamiętać, że każdy dający się we znaki ból zęba należy skonsultować z dentystą. Sposoby zalecane w tym artykule mogą przynieść ulgę na jakiś czas, ale to właśnie dentysta powinien rozpoznać co jest przyczyną bólu zęba. Jeśli zlekceważymy na zbyt długo ból zęba, nasz dolegliwość może nasilić się.

Nasze zęby

Ważnym elementem, który pozwoli nam na żucie są zęby. Każdy człowiek posiada dwupokoleniowe zęby. W czasie wzrostu i rozwoju następuje jednorazowa wymiana całego uzębienia. Kiedy już posiadamy te ”drugie zęby” musimy pamiętać o szczególnej trosce o nie.

Dorosły człowiek powinien mieć 32zęby – po 16 w żuchwie i szczęce. Każdy ząb zbudowany jest z tkanek twardych i miazgi- tkanki miękkiej. Miazga odżywia twarde tkanki zęba, reaguje na ból, temperaturę i dotyk. Po każdej stronie znajdziemy dwa siekacze i jeden kieł, dwa zęby przedtrzonowe i trzy zęby trzonowe. Wszystkie te zęby, wzajemnie się uzupełniają, to znaczy w zależności od kształtu spełniają różną rolę. Brak jakiekolwiek z nich jest niewątpliwie utrudnieniem, dlatego dbajmy o to, by nam ich nie ubywało.

Profilaktyka

Aby moc cieszyć się zdrowym uśmiechem, warto przestrzegać podstawowych zasad ochrony i pielęgnacji jamy ustnej i zębów. Skrupulatnie przestrzegajmy higieny jamy ustnej. Zaleca się czyszczenie czyszczenie zębów z osadu nazębnego przynajmniej dwa razy dziennie. Najlepiej po śniadaniu i po kolacji. Czyszczenie zębów należy wykonywać dostatecznie twardą szczotką. Przynajmniej raz na pół roku warto odwiedzić dentystę, w celu sprawdzenia naszego uzębienia. Takie wizyty pozwalają w większości przypadków przewidzieć ryzyko wystąpienia bólu zębów i odpowiednio wcześnie mu zapobiec. Warto zadbać o usuwanie kamienia nazębnego, przynajmniej dwa razy w roku. Odpowiednia dieta, w postaci dostatecznie twardych pokarmów, wymagających żucia pozwala na wzmocnienie naszych zębów. Pokarmy powinny być bogate w białko witaminy i sole mineralne. Zaleca się spożywanie dużej ilości twardych owoców oraz surówek z warzyw, a także ciemnego pieczywa. Ograniczyć należy alkohol, papierosy, ostre przyprawy i słodycze.

Zabiegi na zęby

Zęby mogą służyć człowiekowi przez całe jego życie. Niestety, wszystko zależy od tego, jak o nie dbamy. Nasze zęby czasem potrzebują profesjonalnych zębów, wśród których najważniejsze to:

Usuwanie kamienia

Powstaje z resztek jedzenia, substancji zawartych w ślinie oraz bakterii jamy ustnej. Aby usunąć kamień nazębny stosuje się zabieg zwany scalingiem. Jest to usuwanie kamienia nazębnego za pomocą ręcznych bądź mechanicznych skalerów stomatologicznych Jeśli mamy tendencję do odkładania się kamienia nazębnego róbmy sobie płukankę z szałwii.

Likwidowanie osadu

W tym celu warto poddać się zabiegowi zwanemu piaskowaniu zębów. Zabieg ten polega na przykładaniu do zębów końcówki piaskarki i pod ciśnieniem ziarenek piasku czyszczona zostaje powierzchnia szkliwa.

Usuwanie nadwrażliwości

Jeśli cierpimy na nadwrażliwość w wyniku zmiany smaków, czy temperatury warto zadbać o zabieg zwany lakierowaniem zębów. W tym celu pokrywa się całą powierzchnię zębów lakierem zawierającym fluor, tak samo jak robi się to przy fluoryzacji.

Wybielanie zębów

Kiedy nasze zęby stały się szare, możemy postarać się o ich wybielanie. Najnowocześniejszą metodą jest wybielanie za pomocą lampy. Stomatolog najpierw zabezpiecza dziąsła specjalnym preparatem, po czym nakłada na zęby żel wybielający i naświetla go lampą, która emituje zimne światło. Jest to zabieg bezpieczny i skuteczny.

Nie czekajmy z bólem zęba zbyt długo. Lekceważenie pierwszych objawów, związanych z bólem, może przynieść nieprzyjemne skutki, w postaci rozwoju choroby zęba, a co za tym idzie – silniejszego bólu.

Opracowała
Anna Głowacka

2 komentarze do “Ból zęba

  1. Ja miałam straszną nadwrażliwość zębów i przy każdym ciepłym lub zimnym posiłku cierpiałam na ból zęba. Stomatolog zalecił mi specjalna pastę i zasugerował bym kupiła sobie szczoteczkę soniczną i rzeczywiście jest lepiej 🙂 Ciesze się, że trafiłam na tak mądrego stomatologa 🙂 Więcej informacji o szczoteczce sonicznej tutaj: http://szczoteczka-soniczna.pl/pl/c/Szczoteczki-soniczne/60

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.