Ból głowy

Życie w stresie, pośpiechu oraz gonitwie za pieniądzem przyprawia nas często o ból głowy. Ten, kto się z nim nie zetknął nie zdaje sobie sprawy z tego, jaki może być uporczywy. Często sięgamy po kolejną tabletkę od bólu głowy, nie zdając sobie sprawy z tego, że tabletka to tylko doraźne rozwiązanie. Ciągłe bóle głowy oraz towarzyszące im inne objawy mogą świadczyć o zaburzeniach czynności układu nerwowego, zarówno tych wrodzonych, jak również nabytych. Wyróżniamy kilka głównych typów bólu głowy.

Napięciowy ból głowy
Jest bólem charakteryzującym się napięciem mięśni w obrębie głowy i szyi. Nasila podczas emocji, przemęczenia czy braku snu. Zaliczany jest do samoistnych bólów głowy. Jest bólem tępym. Spowodowany jest skurczeniem naczyń krwionośnych, a co za tym idzie niedotlenieniem mózgu.

Migrena
Ten rodzaj bólu głowy zaliczany jest do chorób cywilizacyjnych, bowiem dotyka coraz więcej osób. Charakteryzuje się napadowym bólem głowy. Określona sekwencja objawów, w tego rodzaju bólu głowy to przede wszystkim zmiana nastroju, zmiana samopoczucia, łaknienia i innych objawów emocjonalnych. Do migreny dochodzi wskutek zwężenia i rozszerzenia naczyń krwionośnych w mózgu. Ból ten jest tętniący. Chory odczuwa nadwrażliwość na światło i dźwięk.

Klasterowe bóle głowy
Posiadają uwarunkowania genetyczne. Bóle takie objawiają się nawracającymi napadami bólowymi zlokalizowanymi wokół jednego z oczodołów. Chory odczuwa tzw. seryjny ból, występujący kilka razy dziennie przez parę tygodni. Bólowi temu często towarzyszą: łzawienie, wyciek z nosa i zaczerwienienie spojówek.

Ból zatokowy
Zlokalizowany jest okolicach czoła, oczu i nosa. Tępo przemieszcza się do tyłu głowy, a podczas pochylania nasila się. Doświadczający tego typu bólu chorzy, cierpią przeważnie na przewlekłe zapalenie zatok. Często jest przyczyną alergii wziewnej.

Ciśnieniowy ból głowy
Charakteryzuje się bólem zlokalizowanym w tyle głowy lub nad karkiem. Cierpią na niego osoby chore na nadciśnienie tętnicze. Ból ciśnieniowy jest bólem tętniącym. Towarzyszy mu szum w uszach oraz uczucie ćmienia. Ból ciśnieniowy mogą odczuwać również osoby zestresowane oraz nadużywający leków przeciwbólowych.

Domowe sposoby na ból głowy:

  • Akupresura polegająca na masowaniu okrężnymi ruchami fragmentu luźnej skóry na dłoni między kciukiem a wskazującym palcem
  • Olejek lawendowy delikatnie wmasowany w czoło i skronie
  • Zmielony imbir lekarski rozpuszczony w szklance wody
  • Inhalacje parowe z wykorzystaniem olejku z mięty pieprzowej i lawendy

Doraźną pomocą na bóle głowy są oczywiście wszelkiego rodzaju lekarstwa przeciwbólowe, z których zażywaniem należy uważać. Częste zażywanie tabletek przeciwbólowych powoduje nawrotowe bóle głowy. Jest to spowodowane tym, że tabletki przestają działać. W tego typu dolegliwościach ważna jest również profilaktyka.

Oto kilka wskazówek dla cierpiących na bóle głowy

Osoby cierpiące na bóle głowy powinny jadać w regularnych odstępach czasu. Dlaczego?

Spadek cukru we krwi, spowodowany niedostarczeniem jedzenia często powoduje ból głowy.

Profilaktyką na bóle głowy jest uprawianie sportu na świeżym powietrzu. Najlepszą formą relaksu dla cierpiących na ból głowy jest spacer, bieganie oraz pływanie. Są to sporty, które wpływają na naszą wydolność oddechową.

Opracowała
Anna Głowacka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.