Astma

Czym jest astma? Występująca pod nazwą dychawica oskrzelowa, jest chorobą,  w której dominującym objawem jest duszność.

Duszności tej często towarzyszy świszczący oddech. Jest chorobą uwarunkowaną genetycznie. Ataki astmy są spowodowane utrudnieniem przepływu powietrza wskutek zwężenia dróg oddechowych. Na skutek tego oskrzela kurczą się i gromadzi się w nich śluz.

Choroba ta jest przewlekła, dlatego w znacznym stopniu wpływa na jakość życia. Aby żyć normalnie z astmą należy nauczyć się postępować z atakami, stosować odpowiednią dietę oraz być pod ścisłą kontrolą lekarza. Ważna jest również pozytywne nastawienie do tej choroby.

Objawy charakteryzujące astmę to przede wszystkim:

 • duszność,
 • ucisk w klatce piersiowej,
 • świszczący oddech,
 • uporczywy kaszel
 • brak tchu

Rozwój astmy może spowodowany być wieloma czynnikami, z których najważniejsze to:

 • alergie
 • dym
 • alergeny
 • wirusowe zapalenie dróg oddechowych
 • długotrwałe stosowanie niektórych antybiotyków

Wyróżniamy dwa rodzaje astmy: oskrzelową i sercową.

Astma oskrzelowa jest postacią astmy o podłożu alergicznym. Nadmierna reaktywność oskrzeli na bodźce jest powodem ataków. Może ją spowodować nieleczona alergia. Jest jedną z najczęstszych chorób przewlekłych u dzieci w wieku szkolnym.

Astma sercowa, z kolei nie ma swojej przyczyny w alergenach. Przyczyną jej powstania jest niewydolność układu krążenia pochodzenia sercowego. Wzrost ciśnienia spowodowany przepełnieniem łożyska naczyniowego w krążeniu małym powoduje ataki astmy sercowej. Zazwyczaj dochodzi do tego w czasie snu, w pozycji leżącej.

Astma posiada trzy postacie: podłoże alergiczne, podłoże niealergiczne oraz astma mieszana.

W astmie o podłożu alergicznym atak następuje wskutek kontaktu z alergenem, o podłożu niealergicznym na skutek zakażenia oskrzeli. Natomiast mieszana postać astmy ma związek zarówno z kontaktem z alergenem jak i w czasie zapalenie oskrzeli lub wytężonego wysiłku.

Żyjemy w czasach, kiedy nasz sposób odżywiania zmienia się radykalnie. Spożywamy niezdrową żywność. Używamy wszelakich kosmetyków i środków chemicznych, które powodują powstanie astmy, a w niektórych przypadkach wywołuje często nawracające napady duszności.

Leczenie astmy

Wielu lekarzy jest zdania, że nie ma skutecznego lekarstwa na astmę, jednakże każdy astmatyk musi być pod ścisłą kontrolą lekarską. W leczeniu astmy podaje się zazwyczaj:

 • leki zapobiegawcze, które zmniejszają stan zapalny błony śluzowej oskrzeli
 • leki rozszerzające oskrzela, które likwidują duszność

Jest wiele metod, które łagodzą objawy astmy. Czasem wystarczy zmienić swoje przyzwyczajenia i nawyki żywieniowe.

Wskazówki dla astmatyków

Jeżeli jesteś astmatykiem i dopada cię atak, powinieneś wiedzieć, że musisz zachować spokój. Panika pogłębia napady duszności. Wielu lekarzy zaleca wypicie filiżanki mocnej kawy lub coca coli, w sytuacji zagrożenia atakiem astmy. Dlaczego? Kofeina podobnie jak pomocna w leczeniu astmy- teofilina, rozszerza nasze drogi oddechowe. Astmatycy powinni zażywać magnez, który ułatwia rozprężenie dróg oddechowych. Ponadto olej z wiesiołka dwuletniego oraz kurkuma pomagają zwalczać stany zapalne, co jest wskazane dla chorujących na astmę.

Silne właściwości antyalergiczne i przeciwzapalne mają bioflawonoidy, dlatego polecane są astmatykom. Zwłaszcza kwercetyna, jako jeden z kilku bioflawonoidów hamuje wydzielanie histaminy.

Każdy chory na astmę powinien prowadzić swój dziennik choroby. W dzienniku tym zapisujemy, to co spożywamy, częstotliwość ataków, objawy towarzyszące atakom itp. Dzienniczek taki pozwala na ścisłe rozpoznanie swojej choroby i uczy radzić sobie ze zbliżającym atakiem astmy. Pozwala eliminować alergeny oraz jest podstawą do postawienia zgodnej diagnozy.

Chory na astmę powinien zaopatrzyć się w dostępny w każdej aptece, miernik szczytowego przepływu płucnego. Miernik taki pozwala na pomiar szybkości, z jaką powietrze opuszcza płuca. Można go stosować w celu sprawdzenia, na ile swobodnie potrafimy oddychać, jak również w czasie ataku, by określić jego siłę i zdecydować o dalszym postępowaniu.

Odżywianie astmatyków

Wielu dietetyków jest zadania, że terapia odpowiednim jedzeniem może zmniejszyć intensywność ataków. Główną przyczyną ataków astmy jest stan zapalny. Odpowiednie pożywienie może zwalczyć stan zapalny oraz rozrzedzić zalegający w oskrzelach śluz, a tym samym stanowić naturalne lekarstwo łagodzące ataki. Co zatem spożywać?

Chory na astmę powinien wprowadzić do swojego jadłospisu:

 • kawę, która rozszerza drogi oddechowe
 • cebulę, która zawiera kwercetynę pomocną w zwalczaniu stanów zapalnych
 • zieloną herbatę, która również zawiera kwercetynę oraz flawonoidy
 • łosoś oraz makrelę, które zawierają ogromne ilości kwasów omega – 3, pomocnych w obniżeniu stanów zapalnych
 • jabłka i jagody, które zawierają mnóstwo flawonoidów oraz kwercetynę

Ponadto, chory na astmę powinien zażywać witaminę B6, która poprawia wydolność oddechową.

Nie jadamy natomiast zbyt dużej ilości jaj, orzechów i produktów mlecznych. Napady astmy mogą spowodować: sztuczne barwniki: aspartam, tartazyna występująca pod symbolem E102.

Wcześnie rozpoznana astma, przestrzeganie diety, oraz umiejętność radzenia sobie z nią, pozwala na prowadzenie normalnego życia.

Opracowała
Ania Głowacka

1 komentarz do “Astma

 1. czy oprócz podstawowych informacji na temat astmy czy jest możliwość uzyskania wskazówek gdzie osoby chore na astmę moga jechać na turnus rehabilitacyjny? czy takie osoby moga liczyć na fachową opiekę, zabiegi itp? prosze o umieszczenie opinni albo artykułu na ten tama, byłoby to ułatiwniem, na sanatoria bardzo długo sie czeka a taki wypoczynek łączy leczenie i relaks, jakby nie patrzeć, szukałam samodzielnie ale fachowa opinia jest najlepsza, znalazłam konkurs na takie pobyty http://www.patrona.pl/konkurs/, prosze o pomoc

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.