Angina

Angina nazywana zapaleniem migdałków jest chorobą zakaźną, przenoszoną drogą kropelkową. Wszelkie objawy anginy traktujmy bardzo poważnie, gdyż wbrew pozorom jest to choroba, która nie leczona może przynieść przykre konsekwencje.

Przyczyną powstanie anginy są paciorkowce, rzadziej gronkowce lub dwoinki zapalenia płuc. Przyjęła się opinia, by chcąc uniknąć anginy unikać zimnych napojów, lodów itp. Jednakże, wielu lekarzy jest zdania, że jedzenie lodów wbrew powszechnej opinii nie powoduje anginy. Spożywanie lodów pozwala na racjonalne hartowanie gardła. Oczywiście wszystko róbmy w granicach rozsądku.

Podstawowe objawy anginy to:

 • silny ból gardła
 • gorączka powyżej 38oC
 • dreszcze
 • trudności w połykaniu
 • powiększenie węzłów chłonnych szyi i podżuchwowych
 • rozbicie i ból głowy

Leczenie

Po zauważeniu wyżej opisanych objawów należy niezwłocznie udać się do lekarza, celem postawienia właściwej diagnozy i rozpoczęcia leczenia. Jeżeli lekarz stwierdzi obrzęk, przekrwienie i rozpulchnienie migdałków, będzie miał pewność, że to angina. Wtedy najskuteczniejszym leczeniem jest podanie antybiotyku. Ponadto chory powinien:

 • leżeć w łóżku
 • uzupełniać płyny w postaci herbaty z miodem, cytryną lub malinami
 • unikać gorących i pikantnych potraw, które podrażniają chore gardło

Jak już zostało wspomniane, chory na anginę powinien spożywać herbatkę z miodem. Najwłaściwszym miodem na zapalenie migdałków będzie miód lipowy, który zawiera kwas askorbinowy oraz karoten. Miód ten znalazł zastosowanie między innymi w przeziębieniu, jako środek napotny i wykrztuśny.

Rodzaje anginy

Anginę dzieli się na dwa rodzaje, biorąc pod uwagę źródło zakażenia:

 • Angina wirusowa

Ma ona trochę inne objawy, od typowych symptomów anginy wywoływanych przez bakterie. Ma łagodniejszy przebieg, i można ją często wyleczyć domowymi sposobami. W tego typu anginie, mamy do czynienia z narastaniem symptomów choroby, do których ,możemy zaliczyć: przekrwienie błony śluzowej, gardła i migdałków, może występować ostry katar, zapalenie spojówek, oraz krtani i tchawicy. Możliwe jest wystąpienie gorączki, nie przekraczającej 38, 5 stopnia, lub stan podgorączkowy.

Rodzajem anginy wirusowej jest angina opryszczkowa – jej objawami są bardzo drobne pęcherzyki występujące na migdałkach i na całej jamie ustnej.

 • Angina bakteryjna – wywoływana przez paciorkowce, charakteryzuje się nagłym i ostrym wystąpieniem objawów choroby. Chory odczuwa dotkliwy ból gardła. Występuje gorączka powyżej 38, 5 stopnia. Pojawiają się czopy ropne w kryptach migdałkowych. Może też wystąpić powiększenie, i bolesność więzów chłonnych na szyi.

Rodzajami anginy bakteryjnej są:

 • Angina Ludwiga – wywoływana przez bakterie występujące w nieleczonych zębach. Powodują one rozległy stan zapalny dna jamy ustnej, pod językiem i obszarów migdałków.
 • Angina Plauta i Vincenta – jest spowodowana przez bakterie beztlenowe. Przebieg tego typu anginy jest mniej dokuczliwy i mniej burzliwy. Nie występuje gorączka, a jedynie jednostronne liczne owrzodzenie na migdałkach. W normalnym życiu człowieka, bakterie te występują na co dzień w jamie ustnej. Jednak osłabiona odporność, oraz brak niektórych witamin, i nie przestrzegane zasad higieny jamy ustnej, może spowodować zachorowanie na ten rodzaj anginy.

Nigdy nie należy lekceważyć objawów anginy, ponieważ jama ustna jest powiązana z innymi narządami, takimi jak na przykład uszy, płuca, a namnażanie się bakterii może powodować bardzo niebezpieczne powikłania i komplikacje zdrowotne.

Opracowała
Anna Głowacka

1 komentarz do “Angina

 1. jestem osoba podatną na zachorowania angniny, w okresie niepogody i zmiennych temperatur jestem więcej niż pewna, że choroba mnie dopadnie, pytanie czy można profilaktycznie zadziałać w tej kwestii? spotkałam się z opinią, iż przebywanie nad morzem i korzystanie z jodu wpływa korzystnie na takiego rodzaju schorzenia. Prosze o uwagi na ten temat? czy ta teoria jest słuszna? znalazłam nawet propozycje tekich wyjazdów http://www.patrona.pl/osrodek-rehabilitacyjny-Dabki-38-4, prosze o opinie i pomoc w tej sprawie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.